ایران رويدادها گزيده‌ها

آمادگی ايران برای مذاکره درباره توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم

مقامات ایرانی در رابطه با مناقشه هسته‌ای این کشور تغيير لحن داده و از احتمال توقف غنی‌سازی اورانیوم در ازای تأمین سوخت لازم برای راکتور تحقیقاتی ایران سخن گفته‌اند.

1208121012009 آمادگی ايران برای مذاکره درباره توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم

به گزارش رويترز، رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران که برای حضور در اجلاس رسانه‌ای اوراسيا به قزاقستان سفر کرده است، روز گذشته ۱۲ اکتبر، (۲۱ مهر) گفت: “اگر تضمينی داده شود که سوخت ۲۰ درصد غنی‌شده برای راکتور تحقيقاتی تهران تأمين خواهد شد، مقامات ما آماده صحبت درباره غنی‌سازی ۲۰ درصدی خواهند بود.”

اقتصاد جمهوری اسلامی ايران از تحريم‌های شديد غرب عليه اين کشور ضربه خورده است به طوری که ريال ايران تنها در يک سال گذشته دو سوم ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

در همين حال صحبت‌ها درباره حمله احتمالی اسرائيل به تأسيسات هسته‌ای ايران نيز افزايش می‌يابد.

اوايل اين هفته علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران به نشريه آلمانی اشپيگل گفت: “اگر حق ما برای غنی‌سازی به‌رسميت شناخته شود، ما آماده‌ايم که پيشنهاد معاوضه بدهيم. ما داوطلبانه ابعاد برنامه غنی‌سازی را محدود خواهيم کرد، اما در برابر بايد به ما تضمين داده شود که سوخت مناسب از خارج کشور تأمين خواهد شد.”

ايران همواره تأکيد می‌کند که غنی‌سازی اورانيوم جزو حقوق اين کشور است و اين که پيش از توقف فعاليت‌های هسته‌ای آن بايد تحريم‌های اقتصادی عليه ايران لغو شود.

در همين راستا مهمان‌پرست نيز در قزاقستان اظهار داشت، ايران آمادگی دارد برای رفع نگرانی غرب، از خود انعطاف نشان دهد، اما در قبال آن غرب هم بايد اقداماتی انجام دهد.

قدرت‌های غربی از ايران می‌خواهند غنی سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را متوقف سازد و سايت زيرزمينی فردو را تعطيل کند.

آنها همچنين خواهان انتقال اورانيوم غنی‌شده در ايران از اين کشور هستند، اما هنوز نشانه‌ای از آمادگی ايران برای پذيرش تمام اين شروط به چشم نمی‌خورد.

بر اساس آخرين گزارش آژانس بين‌المللی انرژی اتمی که در ماه اوت منتشر شد، ايران بالغ بر ۹۰ کيلوگرم ذخيره اورانيوم ۲۰ درصد غنی‌شده دارد.

کارشناسان می‌گويند برای ساخت يک سلاح هسته‌ای ۲۰۰ تا ۲۵۰ کيلوگرم اورانيوم غنی شده لازم است.

ايران همواره می‌گويد که برنامه هسته‌ای آن اهدافی صلح‌آميز دارد.

[راديو زمانه]

Related posts

سفر به تاجیکستان و تندیس مرد قلم در دست:  “ابوالقاسم لاهوتی” 

شهرگان

چند شعر از یونس گرامی

شهروند بی‌سی

دوباره بگو

شعله رضازاده

اظهار نظر