تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

آمادگی ایران برای مذاکره درباره توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم

آمادگی ایران برای مذاکره درباره توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم

مقامات ایرانی در رابطه با مناقشه هسته‌ای این کشور تغییر لحن داده و از احتمال توقف غنی‌سازی اورانیوم در ازای تأمین سوخت لازم برای راکتور تحقیقاتی ایران سخن گفته‌اند.

به گزارش رویترز، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که برای حضور در اجلاس رسانه‌ای اوراسیا به قزاقستان سفر کرده است، روز گذشته ۱۲ اکتبر، (۲۱ مهر) گفت: “اگر تضمینی داده شود که سوخت ۲۰ درصد غنی‌شده برای راکتور تحقیقاتی تهران تأمین خواهد شد، مقامات ما آماده صحبت درباره غنی‌سازی ۲۰ درصدی خواهند بود.”

اقتصاد جمهوری اسلامی ایران از تحریم‌های شدید غرب علیه این کشور ضربه خورده است به طوری که ریال ایران تنها در یک سال گذشته دو سوم ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

در همین حال صحبت‌ها درباره حمله احتمالی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران نیز افزایش می‌یابد.

اوایل این هفته علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به نشریه آلمانی اشپیگل گفت: “اگر حق ما برای غنی‌سازی به‌رسمیت شناخته شود، ما آماده‌ایم که پیشنهاد معاوضه بدهیم. ما داوطلبانه ابعاد برنامه غنی‌سازی را محدود خواهیم کرد، اما در برابر باید به ما تضمین داده شود که سوخت مناسب از خارج کشور تأمین خواهد شد.”

ایران همواره تأکید می‌کند که غنی‌سازی اورانیوم جزو حقوق این کشور است و این که پیش از توقف فعالیت‌های هسته‌ای آن باید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو شود.

در همین راستا مهمان‌پرست نیز در قزاقستان اظهار داشت، ایران آمادگی دارد برای رفع نگرانی غرب، از خود انعطاف نشان دهد، اما در قبال آن غرب هم باید اقداماتی انجام دهد.

قدرت‌های غربی از ایران می‌خواهند غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف سازد و سایت زیرزمینی فردو را تعطیل کند.

آنها همچنین خواهان انتقال اورانیوم غنی‌شده در ایران از این کشور هستند، اما هنوز نشانه‌ای از آمادگی ایران برای پذیرش تمام این شروط به چشم نمی‌خورد.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در ماه اوت منتشر شد، ایران بالغ بر ۹۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده دارد.

کارشناسان می‌گویند برای ساخت یک سلاح هسته‌ای ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده لازم است.

ایران همواره می‌گوید که برنامه هسته‌ای آن اهدافی صلح‌آمیز دارد.

[رادیو زمانه]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights