صفحه را انتخاب کنید

آیا سلاح اسرائیل برای تخریب تاسیسات برقی و الکترونیکی ایران جدید است؟

آیا سلاح اسرائیل برای تخریب تاسیسات برقی و الکترونیکی ایران جدید است؟

پالس الکترومغناطیسی انتشار سریع و بسیار کوتاه مدت امواج الکترومغناطیسی با دامنه بسیار قوی است که می تواند بسیاری از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی منطقه ای بسیار بزرگ را از بین ببرد. عواقب ناشی از ایجاد چنین پالسی در یک منطقه پرجمعیت می تواند ویرانگر باشد

Israel Iran

دو روز است که مطبوعات غرب از قصد اسرائیل در بکار بردن پالس الکترومغناطیسی بر علیه تاسیسات ایران سخن می گویند. از جمله روزنامه لوموند فرانسه در اینباره مقاله ای درج کرده است که در آن آمده است که اسرائیل برای جلوگیری از پیشرفت ایران در صنایع هسته ای اش در استفاده از این سلاح مصمم است. این روزنامه به نقل از یک کارشناس آمریکایی در مسائل دفاعی بیل Gertz، در ۲۹ آگوست نوشته است: ابراز “نگرانی های رو به رشد” از سوی سرویس مخفی ایالات متحده” گزارش شده است که در باره قصد اسرائیل از حمله به ایران با یک انفجار اتمی در ارتفاع بالا برای مختل کردن تمام دستگاه های الکترونیکی در این کشور می باشد.” اخیرا، نویسنده آمریکایی، جو Tuzara در روزنامه اسرائیلی حق ملی نوشت: شتاب در توسعه سلاح های هسته ای توسط ایران می تواند باعث شود اسرائیل برای حمله پیشگیرانه از این سلاح استفاده کند.”

اما این سلاح چگونه عمل میکند؟ پالس الکترومغناطیسی یا به زبان انگلیسی EMP Electro-Magnetic Pulse انتشار سریع و بسیار کوتاه مدت امواج الکترومغناطیسی با دامنه بسیار قوی است که می تواند بسیاری از تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی منطقه ای بسیار بزرگ را از بین ببرد. عواقب ناشی از ایجاد چنین پالسی در یک منطقه پرجمعیت می تواند ویرانگر باشد. در کشورهای صنعتی این سلاح همیشه بعنوان یک خطر بزرگ در نظر گرفته شده است. این نوع پالس در سال ۱۹۴۵ در آزمون هسته ای آمریکا کشف شد و سلاح جدیدی نیست بلکه بعنوان استفاده جانبی از یک بمب اتمی بسیار خوب شناخته شده است. برنامه های کاربردی EMI عمدتا نظامی هستند، اما در صنعت نیز کاربردهایی دارند. از زمان جنگ سرد کشورهای بزرگ همچون آمریکا در باره کاربرد این نوع سلاح ها علیه دشمن فرضی تحقیقات زیادی کرده اند. اساس این سلاح ایجاد یک پالس الترومغناطیسی است که مدت کوتاهی طول می کشد و همانند برق ناشی از برخورد ابرها عمل میکند اما با شدتی میلیونها بار قوی تر و در منطقه ای بسیار بزرگ. پالس باعث اختلال شبکه برق و کلیه دستگاههای الکترونیکی میگردد و در اغلب اوقات خساراتی که وارد میکند جبران ناپذیر است و دستگاههای برقی و الکترونیکی باید عوض شوند. رادیو، تلویزیون، کامپیوتر، تلفنها و … همه می سوزند.

این نوع پالس های الکترومغناطیسی را از دو طریق می توان ایجاد کرد: انفجار هسته ای در ارتفاع بالا و یا از طریق انفجار شیمیایی در ارتفاعات پایین تر. سلاحهایی که با انفجار هسته ای صورت می پذیرند قدرت تخریبی بسیار بالایی دارند و شدت عمل آنها بستگی به ارتفاع انفجار دارد. بیشترین راندمان انفجار زمانی است که انفجار هسته ای در ارتفاعات بالای ۳۰۰۰۰ متر صورت گیرد. انفجار هسته ای از طریق یونیزه کردن اتمسفر میدان مغناطیسی بسیار قویی درست میکند که از جمله باعث سوختن خازنهای برقی خواهد شد. این انفجار کمتر از یک میلیونیم ثانیه طول میکشد و به ساختمانها ضرری وارد نمیکند و میزان خسارت آن با یک بمب اتمی که بروی زمین منفجر شود قابل مقایسه نیست و بسیار کمتر است زیرا تنها وسایل برقی را نشانه می گیرد. اما بسیاری از دانشمندان بر این عقیده هستند که این نوع انفجارها بروی شبکه مغزی انسان نیز تاثیر میگذارد و ممکن است حتی باعث مرگ انسانها نیز بشود. هنگامی که پالس را بخواهند از طریق انفجار هسته ای ایجاد کنند باید موشک های با دوربرد بالا را بکار ببرند و اگر پالس را از طریق انفجار شیمیایی بخواهند تولید کنند باید از هواپیماهای بدون خلبان برای حمل سلاح استفاده کنند. اسرائیل هر دو نوع این فنی آوری را در اختیار دارد. قدرت پالسهای با انفجار شیمیایی بسیار کمتر از قدرت با پالسهای هسته ای هستند و بیشتر در مورادی از آنها استفاده می شود که قصد ضربه زدن به منطقه کوچک و ویژه ای باشد.

پر واضح است انتشار اینچنین اخباری به غیر از ایجاد وحشت در مردم اثر دیگر ندارد. اطلاعی از درست بودن و یا غلط بودن قصد اسرائیل برای استفاده از چنین سلاحی نداریم. اما مسلم است که این نوع رفتارها به جنبش دمکراسی خواهی مردم ایران کمکی نمی کند. خطر جدی است و هر روز که می گذرد جدی تر می شود. در پایان این یادداشت کوتاه، از هموطنان عزیز که به ایران و آزادی و استقلالش می اندیشند دعوت می کنم متنی که اخیرا منتشر شده است را امضا کنند.

مردم جهان

ما بخشی از کنشگران سیاسی و مدنی خواستار حاکمیت جمهور ملت ایران، دلنگران وضعیت پیش آمده برای میهن عزیزمان هستیم.

در چنین موقعیتی که ایران در آن قرار گرفته در یک سو رژیم جمهوری اسلامی با کارنامه ای مملو از فساد، جنایت و تعرض به حقوق بنیادین ملت ایران قرار دارد که هرچند روشن شده دیپلماسی هسته ای ماجراجویانه ای که درپیش گرفته و همه ابعاد آنرا از آغاز تاکنون از چشم مردم ایران پنهان نگاه داشته بوده است، جز هزینه های هنگفت اقتصادی، سیاسی و البته اجتماعی برآمده از تحریمهای خرد کننده، برای ایران نتیجه ی دیگری در بر نداشته و به شدت منافع ملی ایران را تضییع کرده است، ولی همچنان و برای تضمین بقای خود بر آن اصرار دارد! و در سوی دیگر ماجرا سیاست مداران و دولتهای جنگ طلب قرار دارند! بنا بر اخبار رسانه ها، دولت اسراییل و در راس آن آقای نتانیاهو مصرانه خواهان جنگ با ایران است! جنگی که مدعیست با کمک یا بی کمک دولت آمریکا برپا خواهد کرد !این دولت و ریاست آن، خواهان افروختن آتش جنگ سهمگینی می باشد که واضعان و مبلغانش، آنرا جنگ پیشگیرانه می نامند!

مردم جهان

هرچند به روشنی می گوییم که، حکمرانان جمهوری اسلامی و در درجه نخست، شخص آقای خامنه ای را مسئول بروز این خطر بزرگ می دانیم؛ ولی این امر به هیچ روی هیچ جنگی را که از سوی دولتهای بیگانه، خواه اسراییل باشد خواه آمریکا و یا هر نیروی بیگانه ی دیگری که بخواهد بر ضد ملک و ملت ایران به راه بیاندازد، توجیه نمی کند!

ما هرگونه تهدید به تجاوز و تجاوز نظامی دولتهای بیگانه بر ضد ایران را به شدت محکوم کرده و آشکارا و با صدایی رسا اعلام می کنیم که در صورت حمله نظامی به ایران هیچ توجیهی از بار مسئولیت سنگین آغازگران و پی گیران آن جنگ نمی کاهد و آنان را در جفایی که بر ذات بشریت، به ویژه بر ملت بی دفاع ایران روا داشته می شود، همتراز با جمهوری اسلامی و شریک جرم آن حکومت قرار می دهد!

مردم جهان بدانید که سایه تیره و شوم جنگی که با هیاهوی دهشتناک سیاستمداران خواهان جنگ، در ماههای گذشته بر سر ایران افتاده، فرصت جدیدی برای سرکوب خواسته های به حق ملت ایران را مهیا کرده است! همانگونه که تحریمهای خرد کننده ی زیرساخت های اقتصادی ایران، به شدت هرچه تمامتر مسبب له شدن بیش از پیش اقشار آسیب پذیر طبقه محروم ایران و همچنین منجر به تضعیف بنیه اجتماعی طبقه متوسط ایرانی به ویژه لایه های متوسط شهر نشین به مثابه بخش اصلی حامل و زاینده ی ارزشهای فرهنگی و مدنی شده است؛ که به روشنی نشان می دهد این هیاهوی جنگ طلبانه نیز مانع دیگری بر سر راه ملت ایران در نیل به آزادی و دمکراسی می باشد.

ملتهای جهان، بدانید که ایران آماده داشتن نظامی دمکراتیک است! نظامی که استحقاق آنرا دارد و البته تنها بدست ملت ایران می تواند مستقر شود! ولی اگر استبداد کنونی با خواسته های ایرانیان مخالفت سرکوبگرانه میکند، تهدیدات جنگی و نیز تلاش قدرتهای بیگانه در رسیدن به خواسته های حداکثری خودشان آنهم بی توجه به تلاشها، کنشها و خواسته های ملت ایران، خدمت به استبداد حاکم بوده و زنجیر دیگری بر دستان مردم ایران زده است! پس خطاب به شما ملتهای جهان با صدایی رسا اعلام می داریم که هیچ دولت و سیاستمداری و نیز قدرتهای بین المللی نباید با چنین اعمالی زمینه سرکوب آشکار و پنهان ملت ایران را در کنار سرکوب آشکار حاکمیت کنونی فراهم کند!

ما باور داریم که پیش نیاز اساسی برای نیل به فردایی بهتر برای همه مردم جهان به ویژه مردم منطقه خاورمیانه و در نهایت ملت ایران، خاموش کردن بانگ شوم جنگ خواهی و کوبیدن بر طبل جنگ طلبی است. از همین روی از وجدان بیدار شما ملت های جهان می خواهیم تا حمایت خود را از جنبش دمکراسی خواهی ملت ایران، با اعتراض به دولتها و سیاست مداران خواهان جنگ نشان دهید! و بخواهید تا این بانگ شوم درجا خاموش شود!

۱۸ شهریور ۱۳۹۱ برابر با ۸سپتامبر ۲۰۱۲

خواهشمند است کسانی که می خواهند این بیانیه را امضا کنند، نام و نام خانوادگی خود را به رایانشانی زیر بفرستند:

[email protected]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد