استانی ستون شهروندی صفحه اول گزيده‌ها

آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها

IMG_7068 آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
کتابخانه مرکزی ونکوور این هفته مرکز خدمات دیجیتال خود را با نام «لابراتوار الهام» افتتاح کرد و این سوال را از مخاطبین خود پرسید: آینده کتابخانه را در سال ۲۰۲۰چه می‌بینید؟ عکس از سیدمصطفی رضیئی

گام به گام  دیجیتالی شدن

شهرگان: تغییر‌ی تازه‌ در کتابخانه مرکزی ونکوور راه به استفاده‌های بیشتر از دیجیتال باز کرده است، در حالی که کتابخانه‌ها همچنان یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی فرهنگی مردم کانادا هستند، این سوال پیش کشیده شده است که آینده کتابخانه‌ها چیست؟

کتابخانه مرکزی ونکوور در این میان یک پرسشنامه در فضای مجازی منتشر کرده است و از مخاطبان خود پرسیده این کتابخانه را در سال 2020 میلادی چطور تجسم می‌کنند؟ در همین حال، در هفته‌ای که گذشت در طول سه روز مردم و کارکنان کتابخانه در کنار هم در مورد آینده این کتابخانه در بازه زمانی سه سال آینده به گفت‌وگو نشستند.

در هفته‌ای که گذشت، مرکز خدمات دیجیتال با نام «لابراتوار الهام» را در مساحت 7 هزار و 500 فوت مربع در کتابخانه مرکزی ونکوور واقع در داون‌تاونِ ونکوور افتتاح شد. در این مرکز می‌توان از تجهیزات دیجیتال استفاده کرد، تولیداتی مانند پادکست عرضه کرد یا نوار کاست و ویدئو وی‌اچ‌اس قدیمی را تبدیل به نسخه دیجیتال کرد. ویدئوی شبکه سی‌بی‌سی از این لابراتوار تازه را در این لینک تماشا کنید.[clear]

گامی به سوی آینده

IMG_7069-201x302 آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
کتابخانه مرکزی ونکوور منتظر نظر مخاطبین خود است تا سه سال آینده خود را برنامه‌ریزی کند. عکس از سیدمصطفی رضیئی

وب‌سایت سازمان مهاجرت و شهروندی متعلق به دولت فدرال کانادا کتابخانه‌ها را یکی از 9 عاملی انتخاب کرده که مردم در انتخاب جامعه زندگی خودشان در کشور، به آن توجه نشان می‌دهند.

کتابخانه‌ها هم‌اکنون کتاب‌، مجله، فیلم، سریال، موسیقی، کتاب‌های صوتی و الکترونیکی، اینترنت و همچنین فعالیت‌های فرهنگی را به مخاطبین خود ارائه می‌دهند.

این خدمات‌رسانی در منطقه‌های شهری مترو ونکوور با توجه به حضور نزدیک به 50 درصدی یا بیشتر از 50 درصدی جوامع مهاجر، به سمت خدمات اسکان در سرزمین تازه نیز سوق یافته‌اند و مواردی مانند کلاس‌های زبان انگلیسی یا دوره‌های کاریابی و نحوه پرداخت مالیات را در برنامه‌هایشان گنجانده‌اند.

مشابه کتابخانه مرکزی ونکوور، کتابخانه باب پریتی در متروتاونِ برنابی نیز امسال بودجه‌ای برای تغییرات، از جمله گسترش خدمات دیجیتال خود دریافت کرده‌ است و برنامه گسترش آرشیو کتاب‌های الکترونیکی خود را در اولویت برنامه‌های آینده قرار داده است.

Please follow and like us:
cute_fb آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_twitter آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_telegram آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_linkedin آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_whatsapp آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_instagram آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_soundcloud آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_fbmessenger آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_youtube آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_subscribe آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
cute_pinterest آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها

Related posts

دفاع دوباره اوباما از دیپلماسی‌ اتمی خود در قبال ایران

شهرگان

تهدید مشکوک به یک مرگ مبهم

مهرشاد ایمانی

…در خون خود پای‌کوبان می‌روند …

پریسا صنیعی

اظهار نظر