صفحه را انتخاب کنید

آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها

آینده‌ای دیجیتال برای کتابخانه‌ها
IMG_7068

کتابخانه مرکزی ونکوور این هفته مرکز خدمات دیجیتال خود را با نام «لابراتوار الهام» افتتاح کرد و این سوال را از مخاطبین خود پرسید: آینده کتابخانه را در سال ۲۰۲۰چه می‌بینید؟ عکس از سیدمصطفی رضیئی

گام به گام  دیجیتالی شدن

شهرگان: تغییر‌ی تازه‌ در کتابخانه مرکزی ونکوور راه به استفاده‌های بیشتر از دیجیتال باز کرده است، در حالی که کتابخانه‌ها همچنان یکی از مهم‌ترین ارکان زندگی فرهنگی مردم کانادا هستند، این سوال پیش کشیده شده است که آینده کتابخانه‌ها چیست؟

کتابخانه مرکزی ونکوور در این میان یک پرسشنامه در فضای مجازی منتشر کرده است و از مخاطبان خود پرسیده این کتابخانه را در سال ۲۰۲۰ میلادی چطور تجسم می‌کنند؟ در همین حال، در هفته‌ای که گذشت در طول سه روز مردم و کارکنان کتابخانه در کنار هم در مورد آینده این کتابخانه در بازه زمانی سه سال آینده به گفت‌وگو نشستند.

در هفته‌ای که گذشت، مرکز خدمات دیجیتال با نام «لابراتوار الهام» را در مساحت ۷ هزار و ۵۰۰ فوت مربع در کتابخانه مرکزی ونکوور واقع در داون‌تاونِ ونکوور افتتاح شد. در این مرکز می‌توان از تجهیزات دیجیتال استفاده کرد، تولیداتی مانند پادکست عرضه کرد یا نوار کاست و ویدئو وی‌اچ‌اس قدیمی را تبدیل به نسخه دیجیتال کرد. ویدئوی شبکه سی‌بی‌سی از این لابراتوار تازه را در این لینک تماشا کنید.[clear]

گامی به سوی آینده

IMG_7069

کتابخانه مرکزی ونکوور منتظر نظر مخاطبین خود است تا سه سال آینده خود را برنامه‌ریزی کند. عکس از سیدمصطفی رضیئی

وب‌سایت سازمان مهاجرت و شهروندی متعلق به دولت فدرال کانادا کتابخانه‌ها را یکی از ۹ عاملی انتخاب کرده که مردم در انتخاب جامعه زندگی خودشان در کشور، به آن توجه نشان می‌دهند.

کتابخانه‌ها هم‌اکنون کتاب‌، مجله، فیلم، سریال، موسیقی، کتاب‌های صوتی و الکترونیکی، اینترنت و همچنین فعالیت‌های فرهنگی را به مخاطبین خود ارائه می‌دهند.

این خدمات‌رسانی در منطقه‌های شهری مترو ونکوور با توجه به حضور نزدیک به ۵۰ درصدی یا بیشتر از ۵۰ درصدی جوامع مهاجر، به سمت خدمات اسکان در سرزمین تازه نیز سوق یافته‌اند و مواردی مانند کلاس‌های زبان انگلیسی یا دوره‌های کاریابی و نحوه پرداخت مالیات را در برنامه‌هایشان گنجانده‌اند.

مشابه کتابخانه مرکزی ونکوور، کتابخانه باب پریتی در متروتاونِ برنابی نیز امسال بودجه‌ای برای تغییرات، از جمله گسترش خدمات دیجیتال خود دریافت کرده‌ است و برنامه گسترش آرشیو کتاب‌های الکترونیکی خود را در اولویت برنامه‌های آینده قرار داده است.

  • سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به سه سال است در کانادا زندگی می‌کند و تاکنون ۱۴ کتاب به ترجمه او در ایران و انگلستان منتشر شده‌اند، همچنین چندین کتاب الکترونیکی به قلم او و یا ترجمه‌اش در سایت‌های مختلف عرضه شده‌اند، از جمله چهار دفتر شعر از چارلز بوکاووسکی که در وب‌سایت شهرگان منتشر شده‌اند. او فارغ‌التحصیل روزنامه‌نگاری از کالج لنگرا در شهر ونکوور است، رضیئی عاشق نوشتن، عکاسی و ساخت ویدئو است، برای آشنایی بیشتر با او به صفحه فیس‌بوک‌اش مراجعه کنید.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This