صفحه را انتخاب کنید

اخضر ابراهیمی یکشنبه به ایران می‌رود

اخضر ابراهیمی یکشنبه به ایران می‌رود

اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور مربوط به سوریه فردا به منظور انجام مذاکراتی به تهران خواهد رفت. وی که پیش از این به عربستان و ترکیه سفر کرده دوشنبه عازم عراق خواهد شد.

اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه یکشبنه (۲۳ مهر/ ۱۴ اکتبر) به ایران سفر خواهد کرد. وی که اینک در ترکیه به سر می‌برد دوشنبه (۲۴ مهر) برای رایزنی با مقام‌های عراقی عازم عراق خواهد شد.

پایگاه اینترنتی تلویزیون دولتی ایران ضمن انتشار این خبر همچنین اعلام کرد، ابراهیمی در طول دیدار خود از ایران با علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و در مورد بحران سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد کرد.

016228653 40100

دیدار ابراهیمی از ترکیه

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه روز شنبه ۱۳ اکتبر در ترکیه با عبدالله گل، رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

سفر وی به ترکیه همزمان با بالا  گرفتن تنش ‌بین ترکیه و سوریه صورت گرفته است. تنش ‌میان این دو کشور بعد از حمله نظامی سوریه به منطقه مرزی ترکیه و کشته شدن ۵ شهروند ترکیه بالا گرفت.

اخضر ابراهیمی همچنین با احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه دیدار و ضمن حمایت از حل و فصل سیاسی منازعات سوریه دخالت نظامی در این کشور را رد کرد.

انتقادهای شدید اردوغان از سازمان ملل

اندکی پیش از ورود اخضر ابراهیمی به خاک ترکیه، رجب‌ طیب اردوغان سازمان ملل  متحد را به “ناتوانی در برخورد” با سوریه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آنادولوی ترکیه، اردوغان، نخست‌وزیر این کشور در کنفرانسی بین‌المللی در استانبول گفت، سازمان ملل متحد همان طور که ۲۰ سال پیش بی‌آنکه اقدامی کند تنها “ناظر” کشتار بالکان بود اینک نیز در مورد سوریه این گونه عمل می‌کند.”

اردوغان از سیاست برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرد و گفت: «روسیه و چین دائما از تحریم‌های سوریه جلوگیری کرده‌اند.»

وی ادامه داد، اگر جهان بخواهد برای تصمیم‌گیری منتظر یک یا دو عضو دائم شورای امنیت شود آینده سوریه به خطر خواهد افتاد.

در این میان سوریه نشانه‌های مثبتی برای همکاری‌های امنیتی با ترکیه، کشور همسایه از خود نشان داده است. خبرگزاری دولتی سوریه (سانا)، با استناد به اظهارات وزارت خارجه سوریه گزارش داد، این کشور در تلاش است تا مذاکراتی مستقیم با ترکیه انجام دهد. هدف این مذاکرات پیدا کردن مکانیزمی برای برقراری امنیت در مرزهای هر دو کشور است.

در طول روزهای گذشته تنش در مناطق مرزی ترکیه و سوریه بالا گرفته است. خمپاره‌های سوری بارها خاک ترکیه را هدف قرار داده و ترکیه نیز به این حملات پاسخ گفته است.

در همین حال درگیری‌های سوریه ادامه دارد. فعالان سوری از کشته شدن حدود ۸۰ نفر در سراسر کشور در روز شنبه (۱۳ اکتبر) خبر می‌‌دهند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن قرار دارد از حملات هوایی نیروهای وابسته به رژیم به مناطق تحت کنترل شورشیان در منطقه مرزی نزدیکی ادلب خبر داد.

نیروی هوایی ترکیه در واکنش به حملات جنگنده‌های سوری روز جمعه (۱۲ اکتبر) در آسمان این منطقه دست به مانوری هشداردهنده زد.

مخالفان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه می‌گویند، از زمان آغاز ناآرامی‌ها در ۱۹ ماه پیش تا کنون ۳۳ هزار نفر، از جمله ۲۴ هزار غیر نظامی جان خود را در این کشور از دست دادند.

[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد