صفحه را انتخاب کنید

ادوارد هندرسون: شعرهای رومی خیلی غنی و تاویل‌ پذیرند

ادوارد هندرسون: شعرهای رومی خیلی غنی و تاویل‌ پذیرند

Musica Intima نام گروه آوازی کر در ونکوور است که در سطح بین‌المللی مشهورند و به عنوان یکی از شورانگیز‌ترین گروه آوازی کانادا شهرت یافته‌اند.  این گروه  دوازده عضو خواننده حرفه‌ای دارد و  با تعامل و تبادل نظر با یکدیگر بدون داشتن یک رهبر به اجرای برنامه می‌پردازند.  اعضای پرکار این گروه با به کار بردن حرفه‌شان در حوزه‌های تدریس، تکنوازی، کارگردانی موسیقی، آهنگ‌سازی و تنظیم موسیقی در زندگی فرهنگی کانادا نقش ایفا می‌کنند.

اجرای برنامه کر «آوای پرنده» در روزهای 13 و 15 آوریل در ونکوور و حضور یکی از نوازندگان صاحب‌نام ایرانی تبار علی رزمی، انگیزه گفت و شنید کوتاه – به منظور معرفی این گروه به جامعه ایرانی – شد.

در یکی از روزهای بارانی ونکوور، وارد کتابفروشی چاپتر می‌شوم.  جایی که با علی رزمی و ادوارد هندرسون نوازندگان چیره‌دست تار و گیتار و خانم دریدر مورگان همآهنگ‌کننده برنامه، قرار ملاقات گذاشته‌ام.  بوی قهوه مرا به سوی آن‌ها می‌کشاند. مکانی ایده‌آل برای نشستن، گفت و گو کردن و نوشیدن قهوه در هوای بارانی ونکوور.

با ادوارد هندرسون نوازنده صاحب نام کانادایی آغاز می‌کنم. ادوارد خود را با کوتاه شده‌ی نامش «اد» معرفی می‌کند و می‌گوید: «من در یلوپوینت ونکوورآیلند – کانادا به دنیا آمدم و بیش از چهار دهه است که کار موسیقی می کنم. نت‌های زیادی برای موسیقی آوازی کر نوشتم و از دوران کودکی برای آواز  نت می‌نوشتم و با خوانندگان زیادی همکاری داشتم. 20 ساله که بودم به تورنتو رفتم و در سال 1991 به ونکوور بازگشتم.  و از آن تاریخ، موسیقی زیادی برای کرهای کلیسایی ساختم. من با تئاترهای موزیکال و تاتر خیلی کار کردم. موسیقی کریسمس برای کر در کلیسا تنظیم و تولید کردم. و چند قطعه موسیقی برزیلیایی ساختم که در کلیساها اجرا شد و نیز یک قطعه کوچک سامبو.  چند کار نیز برای موسیقی اسپانیایی و هندی نوشتم که نوع متفاوتی از موسیقی کر کلیسایی است.  و از کارهای اخیر من نیز همین برنامه آوای پرنده بر روی غزلهای رومی است که کار بزرگی است و در ماه آوریل در ونکوور اجرا خواهد شد که یک اجرای کر 45 دقیقهای است و با سازهای تار و گیتار و گروه کر«اینتیما موزیک» اجرا خواهد شد.  این برنامه در دو بخش است که بخش اول آن را در سال 2003 ساختم و اخیراً همراه با اجرای «آوای پرنده» رومی اجرا خواهد شد و بخش دوم نیز همانطور که اطلاع دارید به رومی اختصاص دارد.  در عین حال من یک نوازنده گیتار نیز هستم.  همچنین با باند کلاسیک – راک چیلواگ که در ونکوور فعالیت دارد، همکاری میکنم. من عاشق شعرهای رومی هستم و شعرهایش برای من خیلی مهم هستند. این شعرها واقعاً احساس مرا برمیانگیزد و من آنها را لمس میکنم.  شعرهای رومی خیلی خیلی غنی است و میتوان تاویلهای متفاوتی از آن کرد.» 

خانم مورگان به عنوان هماهنگ کننده و بازاریاب اینتیما موزیک از گروه کر می‌گوید و اینکه این 12عضو گروه کر بدون داشتن یک رهبر چگونه با هم تبادل نظر می‌کنند و با هماهنگی کامل به اجرای برنامه می‌پردازند.

علی رزمی هنرمند نوازنده تار که از دوازده سالگی به کار موسیقی و یادگیری موسیقی سنتی پرداخت، از تمرین‌ها و اجرای دوئیت گیتار و تار در برنامه «آوای پرنده» صحبت می‌کند.  رزمی هفته پیش نیز همراه با استاد بهروزی‌نیا و دیگر نوازندگان خوب شهر ما با گروه لاداته به اجرای برنامه رباعیات خیام پرداخت.  او بعد از گرفتن دیپلم وارد دانشگاه موسیقی شد و پس از دریافت لیسانس موسیقی، سه سال هم فوق‌لیسانس نوازندگی تار را از دانشگاه هنر تهران دریافت کرد. رزمی  کارهای مختلف از جمله؛ ضبط یک سری اجرای تار و سه‌تار با آهنگسازهای فیلم و سریال‌های تلویزیونی در پرونده هنری خود دارد. 

او نزدیک به 5 سال است که به کانادا مهاجرت کرده و قبل از آمدن به ونکوور در ایران نیز سابقه‌ی موسیقی فیوژن در کارنامه‌اش دارد. رزمی پی‌گیر کار تلفیقی موسیقی ایرانی و فلامینکو است و اعتقاد دارد که این دو نوع موسیقی از ریشه‌های مشترکی برخوردار هستند.

رزمی در ارتباط با برنامه آوای پرنده رومی می‌گوید: «این برنامه تکه‌ای آوازی دارد که اشعار مولانا را من به زبان فارسی می‌خوانم و در قسمت‌های دیگر با ساز تار گروه کر را همراهی می‌کنم.  اشعار مولانا به صورت کر به زبان انگلیسی خوانده می‌شود و هر یک از 12 خواننده کر بر روی یک نت می‌خوانند.»

علی رزمی هنرمند نوازنده تار در ادامه می‌گوید:« ادوارد هندرسون آهنگساز خیلی خوب و نوازنده گیتار چیره‌دستی است.  تمام موومان بر روی غزلیات مولانا را او نوشته‌است.»  رزمی در پایان یادآور می‌شود که: «در یک قسمت از برنامه یک خانم رقص سماع درویشان را اجرا خواهد کرد.»

یادآور می‌شویم که این برنامه طی 2 روز و در تاریخ‌های 13 و 15 آوریل در ونکوور بزرگ اجرا خواهد شد.  برای اطلاعات بیشتر از مکان و زمان برنامه لطفاً به صفحه 49 همین شماره شهروند بی سی مراجعه کنید.

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

آرشیو شهرگان