صفحه را انتخاب کنید

ادوارد هندرسون: شعرهای رومی خیلی غنی و تاویل‌ پذیرند

ادوارد هندرسون: شعرهای رومی خیلی غنی و تاویل‌ پذیرند

Musica Intima نام گروه آوازی کر در ونکوور است که در سطح بین‌المللی مشهورند و به عنوان یکی از شورانگیز‌ترین گروه آوازی کانادا شهرت یافته‌اند.  این گروه  دوازده عضو خواننده حرفه‌ای دارد و  با تعامل و تبادل نظر با یکدیگر بدون داشتن یک رهبر به اجرای برنامه می‌پردازند.  اعضای پرکار این گروه با به کار بردن حرفه‌شان در حوزه‌های تدریس، تکنوازی، کارگردانی موسیقی، آهنگ‌سازی و تنظیم موسیقی در زندگی فرهنگی کانادا نقش ایفا می‌کنند.

اجرای برنامه کر «آوای پرنده» در روزهای ۱۳ و ۱۵ آوریل در ونکوور و حضور یکی از نوازندگان صاحب‌نام ایرانی تبار علی رزمی، انگیزه گفت و شنید کوتاه – به منظور معرفی این گروه به جامعه ایرانی – شد.

در یکی از روزهای بارانی ونکوور، وارد کتابفروشی چاپتر می‌شوم.  جایی که با علی رزمی و ادوارد هندرسون نوازندگان چیره‌دست تار و گیتار و خانم دریدر مورگان همآهنگ‌کننده برنامه، قرار ملاقات گذاشته‌ام.  بوی قهوه مرا به سوی آن‌ها می‌کشاند. مکانی ایده‌آل برای نشستن، گفت و گو کردن و نوشیدن قهوه در هوای بارانی ونکوور.

Ed CD back coverبا ادوارد هندرسون نوازنده صاحب نام کانادایی آغاز می‌کنم. ادوارد خود را با کوتاه شده‌ی نامش «اد» معرفی می‌کند و می‌گوید: «من در یلوپوینت ونکوورآیلند – کانادا به دنیا آمدم و بیش از چهار دهه است که کار موسیقی می کنم. نت‌های زیادی برای موسیقی آوازی کر نوشتم و از دوران کودکی برای آواز  نت می‌نوشتم و با خوانندگان زیادی همکاری داشتم. ۲۰ ساله که بودم به تورنتو رفتم و در سال ۱۹۹۱ به ونکوور بازگشتم.  و از آن تاریخ، موسیقی زیادی برای کرهای کلیسایی ساختم. من با تئاترهای موزیکال و تاتر خیلی کار کردم. موسیقی کریسمس برای کر در کلیسا تنظیم و تولید کردم. و چند قطعه موسیقی برزیلیایی ساختم که در کلیساها اجرا شد و نیز یک قطعه کوچک سامبو.  چند کار نیز برای موسیقی اسپانیایی و هندی نوشتم که نوع متفاوتی از موسیقی کر کلیسایی است.  و از کارهای اخیر من نیز همین برنامه آوای پرنده بر روی غزلهای رومی است که کار بزرگی است و در ماه آوریل در ونکوور اجرا خواهد شد که یک اجرای کر ۴۵ دقیقهای است و با سازهای تار و گیتار و گروه کر«اینتیما موزیک» اجرا خواهد شد.  این برنامه در دو بخش است که بخش اول آن را در سال ۲۰۰۳ ساختم و اخیراً همراه با اجرای «آوای پرنده» رومی اجرا خواهد شد و بخش دوم نیز همانطور که اطلاع دارید به رومی اختصاص دارد.  در عین حال من یک نوازنده گیتار نیز هستم.  همچنین با باند کلاسیک – راک چیلواگ که در ونکوور فعالیت دارد، همکاری میکنم. من عاشق شعرهای رومی هستم و شعرهایش برای من خیلی مهم هستند. این شعرها واقعاً احساس مرا برمیانگیزد و من آنها را لمس میکنم.  شعرهای رومی خیلی خیلی غنی است و میتوان تاویلهای متفاوتی از آن کرد.» 

خانم مورگان به عنوان هماهنگ کننده و بازاریاب اینتیما موزیک از گروه کر می‌گوید و اینکه این ۱۲عضو گروه کر بدون داشتن یک رهبر چگونه با هم تبادل نظر می‌کنند و با هماهنگی کامل به اجرای برنامه می‌پردازند.

Razmi photoعلی رزمی هنرمند نوازنده تار که از دوازده سالگی به کار موسیقی و یادگیری موسیقی سنتی پرداخت، از تمرین‌ها و اجرای دوئیت گیتار و تار در برنامه «آوای پرنده» صحبت می‌کند.  رزمی هفته پیش نیز همراه با استاد بهروزی‌نیا و دیگر نوازندگان خوب شهر ما با گروه لاداته به اجرای برنامه رباعیات خیام پرداخت.  او بعد از گرفتن دیپلم وارد دانشگاه موسیقی شد و پس از دریافت لیسانس موسیقی، سه سال هم فوق‌لیسانس نوازندگی تار را از دانشگاه هنر تهران دریافت کرد. رزمی  کارهای مختلف از جمله؛ ضبط یک سری اجرای تار و سه‌تار با آهنگسازهای فیلم و سریال‌های تلویزیونی در پرونده هنری خود دارد. 

او نزدیک به ۵ سال است که به کانادا مهاجرت کرده و قبل از آمدن به ونکوور در ایران نیز سابقه‌ی موسیقی فیوژن در کارنامه‌اش دارد. رزمی پی‌گیر کار تلفیقی موسیقی ایرانی و فلامینکو است و اعتقاد دارد که این دو نوع موسیقی از ریشه‌های مشترکی برخوردار هستند.

رزمی در ارتباط با برنامه آوای پرنده رومی می‌گوید: «این برنامه تکه‌ای آوازی دارد که اشعار مولانا را من به زبان فارسی می‌خوانم و در قسمت‌های دیگر با ساز تار گروه کر را همراهی می‌کنم.  اشعار مولانا به صورت کر به زبان انگلیسی خوانده می‌شود و هر یک از ۱۲ خواننده کر بر روی یک نت می‌خوانند.»

علی رزمی هنرمند نوازنده تار در ادامه می‌گوید:« ادوارد هندرسون آهنگساز خیلی خوب و نوازنده گیتار چیره‌دستی است.  تمام موومان بر روی غزلیات مولانا را او نوشته‌است.»  رزمی در پایان یادآور می‌شود که: «در یک قسمت از برنامه یک خانم رقص سماع درویشان را اجرا خواهد کرد.»

یادآور می‌شویم که این برنامه طی ۲ روز و در تاریخ‌های ۱۳ و ۱۵ آوریل در ونکوور بزرگ اجرا خواهد شد.  برای اطلاعات بیشتر از مکان و زمان برنامه لطفاً به صفحه ۴۹ همین شماره شهروند بی سی مراجعه کنید.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> به سوی واپسین نوشته‌ها

هادی ابراهیمی رودبارکی؛ شاعر، نویسنده و سردبیر هفته‌نامه شهرگان آنلاین؛ متولد ۱۳۳۳- رشت و ساکن کانادا - استان بریتیش کلمبیاست.

فعالیت ادبی و هنری او با انتشار گاهنامه فروغ در لاهیجان در سال ۱۳۵۰ شروع شد و شعرهای او به تناوب در نشریات نگین، فردوسی، گیله‌مرد، گردون، شهروند کانادا و شهرگان ونکوور چاپ و منتشر شد.

ابراهیمی همراه با تاسیس کتابفروشی هدایت در سال ۲۰۰۳ در نورت ونکوور، اولین انجمن فرهنگی-ادبی را با نام پاتوق فرهنگی هدایت در همین سال به‌همراه تعدادی از شاعران و نویسندگان ایرانی ساکن ونکوور راه‌اندازی کرد که پس از تعطیلی کتابفروشی هدایت در سال ۲۰۰۷ این انجمن با تغییر نام «آدینه‌ شب» برای سال‌ها فعالیت خود را بطور ناپیوسته ادامه داد.

هادی ابراهیمی رودبارکی از سال ۲۰۱۰ رادیو خبری فرهنگی شهرگان را تاسیس و تا سال ۲۰۱۵ در این رادیو به فعالیت پرداخت.

از ابراهیمی تاکنون دو کتاب شعر منتشر شده‌است:

«یک پنجره نسیم» - ۱۹۹۷ - نشر آینده - ونکوور

«همصدایی با دوئت شبانصبحگاهی» نشر بوتیمار - ایران

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد