صفحه را انتخاب کنید

اشتباه رایج درباره تقبل و اجرای قوانین اقامت در کانادا

اشتباه رایج درباره تقبل و اجرای قوانین اقامت در کانادا

بسیاری از مهاجران تازه وارد بر این باورندکه تا وقتی کارت اقامت آنها معتبر است، اجازه ورود به کشور کانادا را دارند. این یک تصور اشتباه است که در این مقاله به آن پرداخته خواهد شد.

مطابق بند 28 فوانین مهاجرت کانادا (Immigration and Refugee Protection Act)، هر فردی که دارای اقامت کانادا است، باید قوانین مربوط به اقامت را در هر دوره ۵ ساله بپذیرد کند.

برای تقبل قوانین مهاجرت، هر فردی که دارای اقامت کانادا است باید حداقل در ۷۳۰ روز (۲ سال) از هر دوره ۵ ساله

  • به صورت فیریکی در کانادا حضور داشته باشد یا
  • خارج از کانادا به همراه همسر، پارتنر یا والدین خود که شهروند کانادا هستند زندگی کند یا
  • خارج از کانادا در استخدام یک بیزنس واجد شرایط کانادایی یا دولت کانادا باشد یا
  • خارج از کانادا در کنار همسر، پارتنر یا والدینش زندگی کند که دارای اقامت کانادا هستند و در استخدام یک بیزنس واجد شرایط کانادایی یا دولت کانادا هستند

افرادی که بیش از ۵ سال دارای اقامت کانادا هستند لازم است که در هر دوره ۵ ساله بلافاصله قبل از آزمایه (examination) آفیسر، اثبات کنند که قوانین اقامت را اجرا کرده‌اند.

افرادی که کمتر از ۵ سال است که دارای اقامت کانادا هستند لازم است که در هر آزمایه آفیسر مهاجرتی اثبات کنند که خواهند توانست قوانین اقامت را در یک دوره ۵ ساله بعد از لندینگ اجرا کنند.

آزمایه اقامت (residency examination) فقط در دو حالت انجام می‌گیرد.

  • وقتی که شخص قصد ورود به کانادا را داشته باشد در مرز ورود (port of entry) مثل فرودگاه
  • وقتی که شخص قصد تمدید کارت اقامت خود را داشته باشد

مطابق قوانین فوق دارا بودن کارت اقامت به صورت اتوماتیک به شما اجازه ورود و اقامت در کانادا را نمی‌دهد. مثالی را در نظر بگیرید که فردی با ویزای اقامت دائم در کانادا لند می‌کند و بعد از مدت یک هفته به کشور خود باز می‌گردد و پس از سپری کردن ۳ سال و یک ماه به کانادا باز می‌گردد. آفیسری که در فرودگاه مدارک او را چک می‌کند ممکن است آزمایه اقامت را درباره او انجام دهد. مطابق قوانین فوق الذکر، این شخص قادر نخواهد بود قوانین اقامتی را دریک دوره ۵ ساله بلافاصله بعد از لندینگ خود اجابت کند، بنابراین آقیسر احتمالاً برای او یک برگه خروج (removal order) صادر خواهد کرد. این شخص احتمالاً اجازه ورود به کانادا را پیدا خواهد کرد ولی مجبور است حداکتر تا یک ماه بعد از تاریخ صدور برگه خروج، کانادا را ترک کند.

در مقاله بعدی، در مورد نحوه اعتراض (appeal) به این برگه خروج صحبت خواهیم کرد.

Website | + posts

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست شهرگان


آرشیو شهرگان