صفحه را انتخاب کنید

اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات درباره بازداشت روزنامه‌نگاران

اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات درباره بازداشت روزنامه‌نگاران

اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات درباره بازداشت روزنامه‌نگاران

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت گروه دیگری از روزنامه‌نگاران در ارتباط با رسانه‌های خارج از کشور خبر داد. نام بازداشت‌شدگان هنوز اعلام نشده است.

 

مهر ـ وزارت اطلاعات ضمن اعلام دستگیری تعداد دیگر از اعضای شبکه رسانه ای وابسته به بی بی سی، جزئیات بیشتری از گستره این شبکه در داخل و خارج از کشور منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای اعلام کرد: بدنبال اطلاعیه این وزارتخانه در تاریخ ۱۱/۱۱/۱۳۹۱ پیرامون بازداشت تعدادی از عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی. بی. سی) بخش دیگری از اطلاعات حاصله به استحضار ملت شریف ایران می رسد:

۱- با استمرار پی گرد قضایی و تحقیق از عوامل شاخه داخلی شبکه فوق الذکر، از تاریخ صدور اطلاعیه قبلی تاکنون تعداد دیگری از اعضای آن بازداشت یا احضار شده اند. ضمنا یک نفر از بازداشت شدگان قبلی، به قید وثیقه مرخص شده است و همچنان که اعلام شده بود این روند تا تحقیق از کل وابستگان آن شبکه با جدیت ادامه خواهد داشت.

۲- افزون بر شناسایی کامل شاخه داخلی، با عنایات ویژه الهی کل عناصر مستقر در خارج این شبکه نیز شناسایی شدند.

این شاخه از لحاظ گستردگی، پرشمارتر از شاخه داخلی بوده و اکثریت قابل توجهی از اعضای آن را عناصر فراری فتنه ۸۸ و همکاران سابقه روزنامه های موسوم به "زنجیره ای" تشکیل می دهند. همچنین هسته مرکزی شبکه که در لندن استقرار دارد از همکاری مستقیم سه کارگروه مستقر در بروکسل، پاریس و استانبول برخوردار است.

۳- چرخه جمع آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط کاری در این شبکه، در خلاصه ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل های مهم و مبنایی، غالبا توسط شاخه خارج نشین انجام می شد. سپس عملیات جمع آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه ای صورت می گرفت.

۴- هسته مرکزی مستقر در لندن اخیرا علاوه بر فعالیت های به ظاهر رسانه ای و خبری، ماموریت تولید سوژه برای جریان سازی را نیز به عوامل داخل ابلاغ کرده است. این ماموریت در قالب اقدامات گوناگونی ابلاغ می شد. به عنوان مثال هسته لندن اسامی برخی از عناصر رسانه ای و هنری مورد نظر را به شاخه داخل ابلاغ می کرد و از آنها می خواست به چهره سازی، ترویج و تبلیغ آنها بپردازد. عناصر داخل موظف بودند با برگزاری گردهمایی هایی تحت عنوان تجلیل، بزرگداشت، میهمانی و تحویل هدایایی همچون سکه های طلا و وجوه نقد دریافتی از خارج به جریان سازی خبری و یارگیری بپردازند. عکس این روند نیز در چارچوب تهاجم برخی شخصیت ها یا پدیده ابلاغ و اجرا می شد.

۵- وجود تشابه در ساختار و اهداف کلی و جزئی این شبکه با دو شبکه موسوم به "مستندسازان" و "دوبلورها" که ظرف یک سال گذشته مورد شناسایی و برخورد قانونی قرار گرفتند، بیانگر وجود اطاق فکر متمرکز و متصل به سرویس های اطلاعاتی بیگانه و استقرار قرارگاه عملیاتی برای طراحی، هماهنگی و اجرای "جنگ نرم دائمی" علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد.

۶- اطلاعات مستند موجود حاکی است که این شبکه با برخی از بزرگترین و معروف ترین سرویس های اینترنتی جهان در تعامل ویژه و "همکاری هدایت شده از طریق عناصر فرا رسانه ای" بوده و حتی نمونه هایی از این همدستی و همداستانی را همزمان با اقدامات این وزارتخانه علیه شبکه مورد بحث و به منظور نجات آن به اجرا گذاشته که به نتیجه نرسیده اند.

از آنجا که این پرونده همچنان در دست پیگیری می باشد، انشاءالله در اولین فرصت مقتضی و با هماهنگی مرجع محترم قضایی، اطلاعات دیگری به استحضار ملت سرافراز ایران اسلامی خواهد رسید.

روابط عمومی وزارت اطلاعات

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد