تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

اطلاعیه‌­ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت منصور کوشان

اطلاعیه‌­ی کانون نویسندگان ایران به مناسبت درگذشت منصور کوشان

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ – ۱۷ فوریه ۲۰۱۴

kanoon.jpg
Mansour-Koushan-(10)

از آخرین عکس‌های زنده‌یاد منصور کوشان – برگرفته از صفحه فیسبوک عباس شکوری

منصور کوشان (۱۳۲۵ – ۱۳۹۲) پس از ماه ­ها مبارزه با بیماری سرطان در کشور نروژ درگذشت. کوشان، نویسنده، شاعر، پژوهشگر، روزنامه ­نگار و عضو دیرین کانون نویسندگان ایران بود. او نقشی پُررنگ در فعال نگه­داشتن «جمع مشورتی» داشت، از اعضای کمیته ­ی تدارک مجمع عمومی کانون نویسندگان ایران بود، و با تکیه بر آزادی بیان در نگارش منشور و متن «ما نویسنده ایم» (متن ۱۳۴ نویسنده) حضوری ماندگار از خود به جاگذاشت. چنان که در اطلاعیه­ ی پیشین نیز یادآور شدیم، کوشان که از امکانات خویش همواره برای روشن نگه­داشتن چراغ کانون استفاده می­ کرد، پس از سفر پُرحادثه­ ی ارمنستان وبازجویی ­ها و بازداشت ­های موقت، در جریان قتل ­های سیاسیِ موسوم به زنجیره­ ای به دعوت خانه­ ی آزادی بیان و انجمن قلم نروژ برای سخنرانی به نروژ سفر کرد و در همان جا ماندگار شد. او چون هر انسان آزاده­ ای در آن دیار نیز همواره بر آزادی بیان و حقوق نویسندگان پای فشرد و همراه با ۱۸ نویسنده ­ی دیگر از کشورهای مختلف جهان در «دایره المعارف سانسور جهان» نگارش بخش ایران را برعهده گرفت و در سال ۲۰۱۰ جایزه آزادی بیان اوسیتزکی را دریافت کرد.

کوشان علاوه بر سرودن شعر و نگارش نمایشنامه و داستان، نمایشنامه­ هایی از خود و نویسندگان جهان را به زبان نروژی کارگردانی و اجرا کرد. از او نزدیک به ۵۰ اثر در زمینه­ ی داستان، شعر، نمایشنامه و تحقیق به جا مانده که می­ توان به آثاری چون «زنان فراموش شده، محاق، زن نه زن، مرد نه مرد، مفهوم دیگر الفبا، حدیث تشنه وآب (شرحی از مصائب سفر نویسندگان به ارمنستان) و… » اشاره کرد . منصور کوشان در سال های اخیر در کنار فعالیت های ادبی، هنری و اجتماعی، سردبیری و انتشار ۱۲ شماره از فصل نامه ­ی « جُنگ زمان» را به زبان ­های فارسی و نروژی برعهده داشت.

کانون نویسندگان ایران درگذشت این نویسنده ­ی آزادی­خواه را به خانواده ­ی او و جامعه ی فرهنگی- ادبیِ مستقل کشور تسلیت می­ گوید. یادش مانا.

کانون نویسندگان ایران

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights