صفحه را انتخاب کنید

اعتراض اصولگرایان به طرفداری احمدی‌نژاد از رابطه با آمریکا

اعتراض اصولگرایان به طرفداری احمدی‌نژاد از رابطه با آمریکا

ahmadinejad2 e1348690719171

انتشار سخنان محمود احمدی‌نژاد در نیویورک در رابطه با ضرورت بهبود مناسبات ایران و آمریکا با مخالفت شدید گروهی از نمایندگان مجلس روبرو شد و عرصه جدیدی برای زیرضرب بردن او باز کرد.

دویچه وله ـ حرف‌های محمود احمدی‌نژاد، اگرچه در آمریکا نه‌ بازتابی پیدا کرد، نه طرفداری یافت، اما بهانه خوبی شد برای مخالفان حکومتی او که باردیگر بر وی بتازند.

محمود احمدی‌نژاد پیش از این هم تمایل خود را به عادی‌سازی مناسبات با آمریکا به اشکال مختلف نشان داده بود. اما صراحتی که در این سفر بکار برد تازگی داشت. او گفت که در میان گردانندگان قدرت در ایران به گروهی تعلق دارد که خواستار بهبود مناسبات با آمریکاست: «بنده جزء کسانی هستم که معتقدم امکان تداوم این شرایط بین ایران و آمریکا وجود ندارد و باید این وضعیت بهبود یابد».

مواضعی در این راستا اگرچه هم در میان بخش‌هایی از مردم و هم جناحی از حاکمیت طرفدار دارد، اما مخالفان سرسختی هم دارد که امروز در صحن علنی مجلس رئیس‌جمهور را به باد انتقاد گرفتند.

مخالف «مصوبه شورای عالی امنیت»

به گزارش رسانه‌های رسمی ایران ۲۶ تن از نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۵ مهر) مواضع محمود احمدی‌نژاد درباره مذاکره با آمریکا را «نامناسب و ناسازگار با راهبرد عزت، مصلحت و حکمت» دانستند.
یکی از آن‌ها محمدحسین دهدشتی نماینده آبادان بود که علاوه بر انتقاد از زیاد بودن تعداد همراهان احمد‌ی‌نژاد در سفر به نیویورک گفت: «طبق اصل ۱۷۶ قانون اساسی اظهارات نسنجیده و تأمل برانگیز رئیس‌جمهور مخالف مصوبه شورای‌عالی امنیت بوده است».

بازار آشفته ایران

سخنان محمود احمدی‌نژاد در نشان دادن اشتیاق به ایجاد روابط با آمریکا نه فقط مورد انتقاد قرار گرفت، بلکه باعث شد بحث در مجلس در قبال بسیار معضلات دیگر جامعه نیز داغ شود.

حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان ضمن انتقاد از موضع محمود احمدی‌نژاد در نیویورک موقعیت را برای طرح سایر معضلات نیز مناسب دانست و به سراغ تنگناهای ناشی از تحریم‌ها و آشفتگی بازار ارز رفت که به گفته او «بعضا» محصول «تصمیم گیری‌های نسنجیده، و عدم نظارت به‌موقع و دخالت های بی‌موقع» دولت هستند.

«موضع رهبری»

فولادگر «جریان انحرافی» را به انحراف از مواضع آیت‌الله خامنه‌ای متهم کرد و پرسید: «آیا در این شرایط سخن از مذاکره مستقیم با آمریکا گفتن و تقاضای رابطه با آمریکا را طلب کردن در جهت منافع ملی و انقلابی ما است و آیا با رهنمودهای امام و رهبری سازگاری دارد»؟

اصولگرایان منتقد دولت احمدی‌نژاد نزدیکان او و اسفندیار رحیم مشائی رئیس دفتر وی را “جریان انحرافی” نام نهاده‌اند.

به‌عقیده برخی از ناظران موضع‌گیری نمایندگان اصولگرای مجلس در برابر سخنان احمدی‌نژاد نشان‌ می‌دهد که در این زمینه میان احمدی‌نژاد و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی برسر نحوه برخورد با آمریکا هماهنگی وجود ندارد.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد