آشیان / رويدادها / ایران / اعلام همبستگی ۴۰ نويسنده اتريشی با شاهين نجفی

اعلام همبستگی ۴۰ نويسنده اتريشی با شاهين نجفی

۴۰ نويسنده اتريشی با امضای فراخوانی همبستگی خود را با شاهين نجفی، خواننده رپ ايرانی اعلام کردند. آنها خواستار لغو فتوای قتل نجفی شده و هدف خود را تأکيد بر ضرورت حفاظت از حقوق بنيادين بشر در اروپا ناميدند.

الفريده يلينک، رمان‌نويس و برنده جايزه نوبل ادبی از امضاکنندگان اين فراخوان است. همچنين روبرت مناسه، مارلنه اشتروويتس، کاترين روگلا و آرنو گايگر نيز به امضاکنندگان تعلق دارند.

گرهارد روئيس، نويسنده اتريشی و متبکر فراخوان حمايت از شاهين نجفی روز پنج‌شنبه (اول تير/ ۲۱ ژوئن) در اين باره به خبرگزاری آلمان گفته است: «از زمان سلمان رشدی ما با تأثيرات عظيم فتوا آشنا شده‌ايم.»

سلمان رشدی، نويسنده هندی‌‌تبار بريتانيايی در پی نوشتن کتاب “آيات شيطانی” که منجر به صدور فتوای قتل او توسط آيت‌الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران شد سال‌ها به زندگی مخفيانه روی آورد و در انظار ظاهر نشد.

Shahin-Najafi اعلام همبستگی ۴۰ نويسنده اتريشی با شاهين نجفی
زندگی مخفيانه نجفی

شاهين نجفی، خواننده مقيم آلمان که در پی خواندن ترانه‌”نقی” با فتوای آيت‌الله صافی گلپايگانی روبرو شد اينک در آلمان به صورت مخفيانه زندگی می‌کند. ‌ آيت‌الله صافی گلپايگانی برای “جسارت‌کنندگان به امام نقی” حکم ارتداد صادر کرده بود.

هر چند که ترانه نجفی حدود دو هفته پس از فتوای آيت‌الله گلپايگانی منتشر شد اما گروهی از “افسران جنگ نرم” و فعالان حز‌ب‌اللهی با استناد به اين فتوا خواستار قتل اين خواننده رپ شدند.

سايت‌های نزديک به دستگاه‌های حکومتی ايران نيز ترانه “نقی” را از مصاديق روشن “ارتداد” تلقی کرده و گروهی از روحانيون، از جمله جعفر سبحانی تبريزی، لطف‌الله صافی تبريزی، محمدعلی علوی گرگانی، ناصر مکارم شيرازی، مسلم ملکوتی و حسين نوری همدانی حکم “ارتداد” او را صادر کردند.

ضرورت حفاظت از موازين حقوق بشر

امضاکنندگان فراخوان حمايت از نجفی می‌گويند، قصدشان “هشدار به سياست در اتحاديه اروپا و تأکيد بر ضرورت حفاظت از حقوق اساسی بشر” است. گرهارد روئيس خواستار لغو “فراخوان به قتل” شاهين نجفی شده است.

در فراخوان آمده است، خواننده ايرانی که زير حمايت پليس زندگی می‌کند بايد از تهديد قتل خود “بيش‌تر از اسلام‌گرايان تندرويی بترسد که در سال‌های اخير از جمله در آلمان و اتريش فعال بوده‌اند و به صورت ناشناس خود را در فضای مجازی به عنوان مجری احکام معرفی کرده‌اند.”

در اين فراخوان آمده است: «ما از حق شاهين نجفی برای بيان عقايد خود در ملاء عام و آزادی او در اجرای فعاليت‌های هنری‌اش در هر زمان و هر کجا حمايت خواهيم کرد.»

حدود يک هفته پيش ۵۰ هنرمند آلمانی نيز فراخوانی در همبستگی با شاهين نجفی امضا کرده و از سياست‌مداران و اذهان عمومی خواستند، از اين خواننده حمايت کنند. آنها در اين فراخوان که در سايت “آکادمی برای هنر” منتشر شد شجاعت نجفی را ستوده و نوشتند که “هنر هرگز نبايد مرعوب شود.”

از مبتکران اين فراخوان کلاوس اشتک، رئيس آکادمی هنر بود و چهره‌هايی معتبری از جمله گونترگراس، نويسنده سرشناس آلمانی، فولکر شلندورف، کارگردان و اودو ليندبرگ، خواننده بنام راک آلمان از ديگر امضا کنندگان اين فراخوان بودند.

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

شعرخوانی شاعران آمریکایی علیه تحریم ایران به فرهاد میثمی تقدیم شد

شماری از شاعران آمریکایی غروب سه‌شنبه دو بهمن (۲۲ ژانویه) در واکنش به تحریم‌های دولت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *