تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

اعلام همبستگی ۴۰ نویسنده اتریشی با شاهین نجفی

اعلام همبستگی ۴۰ نویسنده اتریشی با شاهین نجفی

۴۰ نویسنده اتریشی با امضای فراخوانی همبستگی خود را با شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی اعلام کردند. آنها خواستار لغو فتوای قتل نجفی شده و هدف خود را تأکید بر ضرورت حفاظت از حقوق بنیادین بشر در اروپا نامیدند.

الفریده یلینک، رمان‌نویس و برنده جایزه نوبل ادبی از امضاکنندگان این فراخوان است. همچنین روبرت مناسه، مارلنه اشتروویتس، کاترین روگلا و آرنو گایگر نیز به امضاکنندگان تعلق دارند.

گرهارد روئیس، نویسنده اتریشی و متبکر فراخوان حمایت از شاهین نجفی روز پنج‌شنبه (اول تیر/ ۲۱ ژوئن) در این باره به خبرگزاری آلمان گفته است: «از زمان سلمان رشدی ما با تأثیرات عظیم فتوا آشنا شده‌ایم.»

سلمان رشدی، نویسنده هندی‌‌تبار بریتانیایی در پی نوشتن کتاب “آیات شیطانی” که منجر به صدور فتوای قتل او توسط آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شد سال‌ها به زندگی مخفیانه روی آورد و در انظار ظاهر نشد.


زندگی مخفیانه نجفی

شاهین نجفی، خواننده مقیم آلمان که در پی خواندن ترانه‌”نقی” با فتوای آیت‌الله صافی گلپایگانی روبرو شد اینک در آلمان به صورت مخفیانه زندگی می‌کند. ‌ آیت‌الله صافی گلپایگانی برای “جسارت‌کنندگان به امام نقی” حکم ارتداد صادر کرده بود.

هر چند که ترانه نجفی حدود دو هفته پس از فتوای آیت‌الله گلپایگانی منتشر شد اما گروهی از “افسران جنگ نرم” و فعالان حز‌ب‌اللهی با استناد به این فتوا خواستار قتل این خواننده رپ شدند.

سایت‌های نزدیک به دستگاه‌های حکومتی ایران نیز ترانه “نقی” را از مصادیق روشن “ارتداد” تلقی کرده و گروهی از روحانیون، از جمله جعفر سبحانی تبریزی، لطف‌الله صافی تبریزی، محمدعلی علوی گرگانی، ناصر مکارم شیرازی، مسلم ملکوتی و حسین نوری همدانی حکم “ارتداد” او را صادر کردند.

ضرورت حفاظت از موازین حقوق بشر

امضاکنندگان فراخوان حمایت از نجفی می‌گویند، قصدشان “هشدار به سیاست در اتحادیه اروپا و تأکید بر ضرورت حفاظت از حقوق اساسی بشر” است. گرهارد روئیس خواستار لغو “فراخوان به قتل” شاهین نجفی شده است.

در فراخوان آمده است، خواننده ایرانی که زیر حمایت پلیس زندگی می‌کند باید از تهدید قتل خود “بیش‌تر از اسلام‌گرایان تندرویی بترسد که در سال‌های اخیر از جمله در آلمان و اتریش فعال بوده‌اند و به صورت ناشناس خود را در فضای مجازی به عنوان مجری احکام معرفی کرده‌اند.”

در این فراخوان آمده است: «ما از حق شاهین نجفی برای بیان عقاید خود در ملاء عام و آزادی او در اجرای فعالیت‌های هنری‌اش در هر زمان و هر کجا حمایت خواهیم کرد.»

حدود یک هفته پیش ۵۰ هنرمند آلمانی نیز فراخوانی در همبستگی با شاهین نجفی امضا کرده و از سیاست‌مداران و اذهان عمومی خواستند، از این خواننده حمایت کنند. آنها در این فراخوان که در سایت “آکادمی برای هنر” منتشر شد شجاعت نجفی را ستوده و نوشتند که “هنر هرگز نباید مرعوب شود.”

از مبتکران این فراخوان کلاوس اشتک، رئیس آکادمی هنر بود و چهره‌هایی معتبری از جمله گونترگراس، نویسنده سرشناس آلمانی، فولکر شلندورف، کارگردان و اودو لیندبرگ، خواننده بنام راک آلمان از دیگر امضا کنندگان این فراخوان بودند.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights