صفحه را انتخاب کنید

اپل محصولات خود را به ایرانی‌ها نمی‌فروشد!

اپل محصولات خود را به ایرانی‌ها نمی‌فروشد!

گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت اپل در اقدامی ناعادلانه در پوشش قانون تحریم و منع روابط تجاری با ایران، فروش محصولات خود مانند آیفون و آی‌پد را به ایرانیان مقیم آمریکا و یا بهتر بگوئیم آمریکائیان ایرانی‌تبار متوقف کرده است.

داستان از اینجا آغاز شده است که بنابر گزارش شبکه تلویزیونی WSBTV ایالت جورجیا در سری گزارش‌های خود از مجموع برخوردهایی خبر داد که در فروشگاه‌های شرکت اپل در این ایالت موسوم به اپل‌استور رخ داده بود و در آن شهروندان آمریکایی ایرانی‌تبار و دانشجویان ایرانی که به طور قانونی در این کشور در حال تحصیل هستند از خرید محصولات شرکت اپل مانند آیفون و آی‌پد منع شده بودند.

در این گزارش‌ها مسئولان این فروشگاه‌ها قانون این شرکت مبنی بر تابعیت از قانون صادرات ایالات متحده را خاطرنشان می‌کنند که در وب‌سایت این شرکت نیز آورده شده است که: ایالات متحده قانون تحریم را به صورت کامل در خصوص کشورهای کوبا، ایران، کره شمالی، سودان و سوریه به اجرا در می‌آورد.

برطبق این قانون: صادرات، صادرات دوباره، فروش و پشتیبانی، مستقیم یا غیرمستقیم، از ایالات متحده یا از طریق شخصی آمریکایی در هر جایی که ساکن باشد از هر کالای شرکت اپل، نرم‌افزار، فناوری (شامل اطلاعات فنی) ، یا سرویس‌ها بدون اجازه قبلی ایالات متحده به هر کدام از این کشورها ممنوع است.

در گزارش این شبکه تلویزیونی آمده است که هنگامی که یک دانشجوی دختر ایرانی برای خرید به همراه دایی خود به یکی از فروشگاهه‌ای اپل مراجعه کرده فروشنده هنگامی که متوجه فارسی حرف زدن این دو ایرانی شده به آنها اعلام کرده که نمی‌تواند به آنها کالای مورد نظر آنها را بفروشد.

بنابر این گزارش شرکت اپل ضمن عدم توضیح در این خصوص که چگونه به ذهنیت افراد برای صادرات محصول این شرکت به ایران پی خواهد برد تاکید کرده که این به معنای محدود کردن فروش محصولات به قوم خاصی نیست.

مرکز مشتریان اپل نیز ضمن عذرخواهی از این دسته از مشتریان تنها اعلام کرده است که این به معنای سیاست رسمی شرکت اپل نیست و این مشتریان بهتر است به خرید آنلاین بپردازند تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوند.

به نظر من ایرانی‌ها ضرب‌المثل معروفی دارند با عنوان «کاسه داغ‌تر از آش» که گویا شامل شرکت اپل می‌شود که با پاک کردن صورت مساله تلاش دارد قانون تحریم را علیه ایران به صورت کامل به اجرا بگذارد.

گزارش شبکه تلویزیونی و این گزارش را می‌توانید به صورت مشروح‌تر اینجا در جی‌اس‌ام بخوانید.

[فارنت]

Website | + posts

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی:

ویدیویی

بارگذاری...

فرم اشتراک ایمیلی

آرشیو شهرگان

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد

Pin It on Pinterest

Share This