صفحه را انتخاب کنید

ایران در دوراهی سرنوشت ایستاده است

ایران در دوراهی سرنوشت ایستاده است

در حالی که بیش از چهل نفر و عمدتا از میان اصول‌گرایان حاکم در ایران داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند، ستادی موسوم به “آفتاب صبح امید” برای حمایت و دعوت از خاتمی برای شرکت در انتخابات اعلام موجودیت کرده است.

 تاکنون بیش از چهل و چهار نفر برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ماه  داوطلب شده‌اند. بیشتر این افراد از میان چهره‌های اصول‌گرا هستند که هم‌‌اکنون ارکان اصلی قدرت در ایران را در دست دارند. اما هنوز از جناح اصلاح‌طلبان و جناح موسوم به دولتی‌ها یعنی مجموعه احمدی‌نژاد و یاران و نزدیکان او، نامزد مطرحی وارد میدان نشده است.

از میان  اصلاح‌طلبان افرادی مانند محمدرضا عارف و مصطفی کواکبیان خود را برای شرکت در رقابت‌ها داوطلب کرده‌اند، اما هیچیک از این دو مورد حمایت گروه‌های عمده‌ اصلاح‌طلبان نیست. جواد اطاعت، استاد دانشگاه و نماینده دوره ششم مجلس روز شنبه ۱۷ فروردین  به روزنامه بهار گفت:«اصلاح‌طلبان فقط با یک نامزد به انتخابات وارد می‌شوند و هرکسی هم که بخواهد خارج از چارچوب مدنظر اصلاح‌طلبان با نام اصلاحات وارد انتخابات شود ممکن است آدم محترمی باشد و ما هم برایش احترام قائل ‌شویم ولی نامزد جریان اصلاحات نخواهد بود.»

 جواد اطاعت در عین حال پنهان نکرد که نامزد یگانه و مطلوب آنها محمد خاتمی است و آنها برای  کسب رضایت خاتمی برای شرکت در انتخابات و نیز جلب حمایت عمومی از او تلاش خواهند کرد.

اکنون دو روز پس از انتشار مصاحبه مفصل جواد اطاعت، ستادی موسوم به “آفتاب صبح امید” با هدف دعوت از خاتمی برای  حضور در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و حمایت از وی آغاز به کار کرده است.
در بیانیه‌ “آفتاب صبح امید” که “فرصتی دوباره  برای ساختن ایران” عنوان دارد، آمده است، «دیرزمانی است که الفبای “سیاست” در این سرزمین کهن که نیکو منشی مردمانش، زینت صفحات تاریخ است، به زشتی‌هایی آلوده و کرامت و سعادت فردای فرزندانش، در سایه خردستیزی سیاست‌بازانی که صداقت را وارونه معنا می‌کنند و ارمغان زرد و پژمرده خزانشان را ریاکارانه “بهار” می‌نامند، گم شده است.»

این بیانیه می‌گوید «امروز، ایران در دوراهی سرنوشتی تازه ایستاده است. سرنوشتی شایسته‌ دوباره نوشتن، که جز با ایمان و همت والای مردم رقم نمی‌خورد.»
ستاد «آفتاب صبح امید» انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را «فرصتی دیگر» فراروی ملت ایران می‌داند تا «به پشتوانه درک مشترک از شرایط موجود کشور، حماسه‌ای نو بسازند؛ حماسه‌ای معطوف به بنای دولتی پاسخگو که نماد کارآمدی، صداقت و متکی به رأی مردم باشد.»
به باور نویسندگان این بیانیه، خردورزی، اصلاح، کرامت، شرافت و اخلاق، با نشستن و افسرده به فردا نگریستن، بر تارک سیاست این مرز و بوم جای نمی‌گیرد و راه “تغییر” نه از آن سوی مرزها، نه با انفعال و نا امیدی و نه در انتظار بی‌عمل، که از فهم دردهای مشترکی می‌گذرد که “خیر ملت” و “منافع ملی ایران”  در آن خلاصه می‌شود.
در پایان بیانیه ستاد “آفتاب صبح امید” آمده است: «امروز ما آمده‌ایم تا از “ایمان” به “اصلاح” بگوییم و از مردی که وجودش تداعی معنای ” امید” است حمایت کنیم. آمده‌ایم تا امید را دوباره در همراهی با “سید محمد خاتمی” به یاد آوریم. مردی که برای فریاد “زنده بادش برای مخالفان” و به جهت احترامش به خردورزی و اندیشه محوری دوستش داریم.»

[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد