تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

بازهم درباره لایحه C-24 و نقض فاحش حقوق شهروندی در کانادا

بازهم درباره لایحه C-24 و نقض فاحش حقوق شهروندی در کانادا

در حالی‌که مبارزه‌ی وکلا و حقوقدانان قانون اساسی کانادا علیه لایحه C-24 ادامه دارد و از سویی سازمان عفو بین‌الملل در این اعتراض از وکلای پیگیر لغو این لایحه پشتیبانی می‌کند، لازم دیدیم تا باز فرازهایی از این لایحه جنجال‌برانگیز را که توسط وکلای پناهندگی تهیه و ترجمه شده، با هم مرور کنیم.

بار دیگر اعتراض خود را به گوش نمایندگان پارلمان برسانیم و در هر راهپیمایی اعتراضی علیه این لایحه مثل دیگر جوامع کانادا حضور فعال داشته‌باشیم.  به ویژه به نمایندگان محافظه‌کار حزب حاکم که به این لایحه رای مثبت داده‌اند تا شرایط اجرای آن را هموار کنند، با ارسال ایمیل، تلفن و یا حضور در دفتر آن‌ها، ناخشنودی خود را اعلام کنیم و هشدار دهیم که در انتخابات سال آینده با حضور فعال خود، با شکست دادن این حزب، این لایحه را نیز لغوخواهیم کرد.

تلاش‌های پیر ترودو نخست وزیر اسبق و لیبرال کانادا در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ قرن بیستم (۱۹۷۰ -۱۹۸۰) مبنی بر استقلال قوه قضائیه و خارج کردن قدرت اجرایی از دست دولت به قوه قضائیه، کماکان چراغ راه وکلای مترقی کانادایی است تا علیه دولت حاکم محافظه‌کار، پرونده‌ای بگشاید و سخت پی‌گیر نقض فاحش حقوق بشر و تبعیض میان شهروندان کانادایی از دادگاه عالی کانادا شود.

ما برای آگاهی بازهم بیشتر خوانندگان عزیز از این لایحه و مراحل مختلف آن برای به اجرا درآمدن و یا ایستادگی و مقاومت برای لغو آن، و نیز مقالات و یادداشت‌های روشنگرانه در این ارتباط را هر هفته به اطلاع شما خواهیم رساند.

برای آگاهی بیشتر از این لایحه بار دیگر فرازهایی از آن را در زیر می‌خوانیم:

web-immigration06nw1

[[«در صورت مردود شمرده شدن درخواست شهروندی، متقاضی هیچ حقی برای درخواست فرجام از دادگاه فدرال نخواهد داشت.  البته امکان بازبینی قضایی وجود خواهد داشت اما نه به صورت فرجام‌خواهی کامل و مقتضی.

 چرا با اجرایی شدن این لایحه از دست دادن تابعیت کانادایی آسانتر می‌شود؟

این لایحه شهروندان کانادایی را به دو گروه تقسیم می‌کند:

شهروند درجه یک، که فقط یک تابعیت کانادایی دارد و شهروند درجه دو – دارای تابعیت دوگانه یا به عبارتی دو ملیتی‌ها – که طبق این لایحه امکان لغو شهروندی آن‌ها وجود دارد.  خطر از دست دادن شهروندی، حتا متولدین کانادا را هم در صورت اخذ تابعیت دوم، و یا امکان اخذ تابعیت دوم، تهدید می‌کند.  در حالی که ممکن است شما حتا از آن اطلاع نداشته باشید.  کافی است که همسر، والدین، یا پدربزرگ و مادربزرگ شما شهروند کشور دیگری به جز کانادا باشند تا شما نیز دارای حق شهروندی آن کشور شناخته شوید، بدون آن که برای آن تقاضا کرده باشید.  در این حالت، چنانچه تشخیص وزیر مهاجرت و شهروندی این باشد که شما عملا دو‌ملیتی هستید یا امکان دو ملیتی بودن را دارا می‌باشید، تصویب لایحه جدید شما را در معرض خطر از دست دادن تابعیت کانادایی‌تان قرار می‌دهد.  در چنین صورتی مجبور می‌شوید وزیر را قانع کنید که نه تنها دوملیتی نیستید، بلکه امکان آن را نیز ندارید.

تصویب لایحه جدید به دولت این امکان را می‌دهد که با روش‌های زیر تابعیت کانادایی شما را لغو کند:

۱ـ در مورد تمام کسانی که تابعیت کانادایی به آن‌ها اعطا شده است

مأمور دولت فدرال، اگر فقط به این باور برسد که شما هرگز قصد اقامت در کانادا را نداشته‌اید می‌تواند شهروندی شما را لغو کند.  هر یک از تصمیم‌های شما برای تحصیل، اشتغال یا اقامت در کشوری دیگر می‌تواند منجر به لغو شهروندی شما گردد.  در حالی که، متولدین کانادا، یا به عبارتی شهروندان درجه یک، با اقامت در هر کشور دیگری حق شهروندی خود را از دست نخواهند داد.

 ۲- در مورد تمام کانادایی‌هایی که امکان دوملیتی بودن را دارند

نماینده دولت کانادا می‌تواند تابعیت کانادایی شما را به دلیل محکومیت کیفری در یک کشور دیگر لغو کند، حتا اگر آن کشور دیگر غیردموکراتیک یا فاقد سیستمی قانونمند باشد.

نماینده دولت کاندا هم چنین می‌تواند تابعیت کانادایی شما را، اگر در خود کانادا مرتکب جرم جنایی شده باشید لغو کند، حتا اگر محکومیت قانونی خود را نیز سپری کرده باشد.

 ۳ـ قدرت سلب تابعیت کانادایی

با تصویت این لایحه، حق سلب تابعیت کانادایی به مأموران رسمی اداره اتباع و مهاجران واگذار می‌شود.  تصمیمات این اداره ممکن است به صورت مکتوب به دست شما برسد، بدون آن که شانس ملاقات و دفاع ‌رو در رو با مقامات مسئول به شما داده شود.

در صورتی که طبق قانون فعلی، دولت برای لغو تابعیت کانادایی شما مجبور است تقاضایش را به یک قاضی دادگاه فدرال ارائه دهد که در آنجا شما حق دفاع از خودتان را خواهید داشت.

 توصیه و پیشنهاد:

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایحه C-24 توصیه می‌شود به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

متن لایحه C-24:

http://www.parl.gc.ca/HousePublications/Publication.aspx?Mode=1&Docld=6410225&Language=E

تحلیل مشکلات لایحه C-24 توسط انجمن کانادایی وکلای پناهندگی:

http://carl-acaadr.ca/sites/default/files/CARL%20C-24%20Brief%20to%20CIMM.pdf

 پیشنهاد می‌شود در صورتی که مایل هستید نگرانی و نظر خودتان را نسبت به لایحه C-24 ابراز کنید، با نماینده دولت فدرال محل اقامت خود تماس بگیرید.  این لایحه هنوز به قانون تبدیل نشده است.  نماینده دولت فدرال محل سکونت شما می‌تواند نگرانی شما را از تصویب این لایحه به اطلاع دولت برساند. »]]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights