صفحه را انتخاب کنید

بحران مالی و افزایش انبوه بیکاران جهان

بحران مالی و افزایش انبوه بیکاران جهان

روزنامه آلمانی زود دویچه چایتونگ Süddeutsche Zeitung

ترجمه و توضیحات: اکبر تک دهقان

untitled1

نتیجه گیری تیره و تار سازمان جهانی کار پیرامون وضعیت اشتغال در جهان:

طی ۴ سال اخیر و بدلیل بحران مالی بین المللی، ۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان شغل خود را از دست داده اند.(۱) همچنین ۴۰ میلیون نفر دیگر از ادامه جستجو برای یافتن کار ناامید شده اند. چشم انداز آتی هم بهمین گونه دردناک است.

بنا به اعلام گای رایدر Guy Ryder رئیس سازمان جهانی کار ILO، بحران مالی اخیر در سراسر جهان میلیونها محل کار را نابود کرده است. براساس این گزارش، پس از گذشت ۴ سال از بحران مالی، ۳۰ میلیون نفر بیش از دوره قبل از بحران بیکار هستند. مقام مذکور این گزارش را در روز شنبه ۲۰اکتبر، طی سخنرانی خود در نشست سالانه صندوق بین المللی پول ارائه خواهد داد.

مسئله ساز بویژه موضوع درصد بالای نرخ بیکاری جوانان است. از مجموع ۲۰۰ میلیون بیکار در سراسر جهان، یک سوم شامل جوانان زیر ۲۵سال میگردد. بطور خاص این موضوع در کشورهای بحرانزده حوزه یورو در اروپا نگران کننده است: در اسپانیا و یونان بیش از نیمی از جوانان فاقد شغل هستند.

رئیس سازمان جهانی کار اضافه میکند، در بسیاری موارد، حتی کسانی که دارای شغل هستند، قادر نیستند هزینه های زندگی خود را از آن طریق تأمین کنند. ۹۰۰ میلیون نفر در جهان، دارای درآمدی هستند که امکان حفظ موقعیت خود و خانواده خود را در سطحی بالاتر از مرز فقر به آنها نمیدهد.

به اعلام گای رایدر، زیانهای برنامه های صرفه جویی اقتصادی بمنظور مقابله با بحران مالی(۲)، بیش از آن هستند که فکر میشد. مقام مزبور، نسبت به تشدید بیکاری در سطح جهان هشدار میدهد. هر سال نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بازارهای کار هجوم می آورند. رئیس سازمان بین المللی کار اضافه میکند: "از آنجا که رشد اقتصادی کند میشود، این خطر وجود دارد، که اقتصاد جهانی به یک فاز بیکاری انبوه سقوط کند."

از نظر سازمان ملل، بحران بدهیها در سال آتی هم بیش از ۷ میلیون محل کار را نابود خواهد ساخت. به اینترتیب، اگر کشورهای پیشرفته صنعتی مجدانه دست به اقدامات ضروری نزنند، آمار بیکاران در سطح جهان به رقم ۲۰۷ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.سازمان جهانی کار تاکنون از این فرض حرکت میکرد، که در سال ۲۰۱۳، به جمعیت بیکاران جهان، ۴ میلیون نفر اضافهخواهد شد.

بر اساس پیش بینی سازمان جهانی کار در نیمه دوم سپتامبر، زمان زیادی لازم است، تا قبل از همه در کشورهای جنوبی حوزه یورو، وضعیت بازار کار بهتر شود. در سال ۲۰۱۵ هم نرخ بیکاری در یونان و اسپانیا همچنان بالای نرخ ۲۰٪ قرار خواهد داشت.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

توضیحات مترجم

۱- به اعلام صندوق بین المللی پول و براساس محاسبات تاکنونی، خسارات بحران مالی بین المللی بمیزان ۴.۱ بیلیون دلار ( ۳.۱ بیلیون یورو)بالغ خواهد شد. زیانهای وامهای سوخته و اسناد بی ارزش شده تنها در ایالات متحده آمریکا۲.۷ بیلیون دلار، در اروپا ۱.۲ بیلیون دلار، و در ژاپن رقم ۱۴۹ میلیارد دلار را شامل میگردند.

از نظر صندوق بین المللی پول، بسیاری از مؤسسات مالی هنوز گسترده گی واقعی خسارات خود را مشخص نکرده اند. براین اساس حدوداً ۲.۵ بیلیون دلار زیان متوجه بانکها، و بقیه سهم شرکتهای بیمه و صندوقهای بازنشستگی غیردولتی خواهند شد. بانکها هنوز باید اما دو سوم از زیانها را در دفاتر خود بعنوان استهلاک اوراق و وامها ثبت کنند. صندوق بین المللی پول، بویژه برای مؤسسات مالی اروپایی دوره سختی را پیش بینی میکند. قبل از همه در اروپای شرقی، حجم انبوهی از وامها بازپرداخت نخواهند شد.

http://www.mein-finanzbrief.de/finanzwissen/abschreibungen-bei-banken.htm

http://www.tagesschau.de/wirtschaft/iwf162.html

۲- سیاست صرفه جویی اقتصادی یا اعمال ریاضت اقتصادی برای مقابله با بحران مالی، که از سوی ارگان سازمان ملل هم مورد شماتت قرار میگیرد، بمعنای سرشکن ساختن بار بحران بر روی دوش مردم است. دولت برای نجات بانکهای خصوصی بزرگ، که مقصرین اصلی بحران مالی و ورشکستگان واقعی کنونی هستند، از طریق بانک مرکزی منابع سنگینی را به آنها اختصاص میدهد. این به این دلیل است، که بانکها دیگر قادر به دریافت دوباره وامهای پرداختی خود به مشتریان – و معمولاً در نتیجه معاملات زمین و مسکن و معاملات مشکوک- نیستند. دولت اما برای تأمین این سرمایه، باید هزینه های اجتماعی یعنی سرمایه گذاریهای عمومی و قدرت خرید مردم را کاهش داده و از طریق افزایش کسر بودجه دولتی، پول پس انداز کند. اولین نتیجه این سیاست، گسترش بیکاری است.

——–

در ترجمه، انطباق محتوا با شکل بیان رایج برای خواننده رعایت شده، مطلب در برخی نقاط تنظیم، و صرفاً به ترجمه فنی آن اکتفا نشده است. محتوای مقاله، مواضع مترجم را منعکس نساخته، انتشار آن، شناخت از سیاستهای مالی و اقتصادی در غرب را مد نظر دارد. هیچگونه تغییری در محتوای مقاله صورت نگرفته است. در تعیین عنوان مطلب، تغییراتی داده شده، یا عنوان تازه ای انتخاب شده است.

عنوان اصلی: گزارش سازمان ملل متحد، ۳۰ میلیون بیکار بیشتر از زمان بروز بحران مالی

۱۲ اکتبر ۲۰۱۰

منبع مقاله:

 www.sueddeutsche.de/wirtschaft/uno-bericht-millionen-mehr-arbeitslose-weltweit-seit-finanzkrise-1.1494058

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد