تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

بریتانیا خواستار تشدید تحریم‌ ایران به دست اتحادیه اروپا شد

بریتانیا خواستار تشدید تحریم‌ ایران به دست اتحادیه اروپا شد

وزیر امور خارجه بریتانیا روز جمعه، ۱۷ شهریورماه، در جریان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در قبرس از کشورهای عضو این مجموعه خواست که تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران را تشدید کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از نشست غیررسمی اروپایی‌ها در کشور قبرس که هم‌اکنون در جریان است، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، افزایش فشار بر ایران و تشدید تحریم‌ها علیه مقامات تهران را «لازم» توصیف کرده است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از یک «منبع دیپلماتیک» می‌گوید که بریتانیا قصد دارد دولت‌های اروپایی را ترغیب کند که با دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی موافقت کنند.

به گفته این منبع، این تحریم‌های تازه که بار دیگر بخش انرژی و تجارت ایران را هدف خواهند گرفت در نشست بعدی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نیمه ماه اکتبر به بحث گذاشته خواهد شد.

ویلیام هیگ همچنین گفته است که تحریم‌های اتحادیه اروپا تاکنون «اثری جدی» بر جمهوری اسلامی داشته است.

آخرین دور از تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران با هدف به مذاکره کشاندن تهران درباره پرونده مناقشه‌برانگیز هسته‌ای تحریم واردات و بیمه کردن نفت ایران بود که در روز اول ماه ژوییه به موقع اجرا گذاشته شد.

اما این تحریم اتحادیه اروپا به تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و همین طور تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده اضافه شد که چند ماه است صنعت نفت ایران را هدف گرفته، صنعتی که بار اصلی اقتصاد ایران را بر دوش دارد و منبع اصلی تامین درآمد حکومت به شمار می‌رود.

به گفته وزیر خارجه بریتانیا، «حیاتی» است که غرب «تکلیف» پرونده اتمی ایران را روشن کند، اما در عین حال به نظر او «بسیار بهتر» است که این کار از طرق صلح‌آمیز چون تحریم و مذاکره انجام شود.

در جریان نشست دوروزه و «غیررسمی» وزرای خارجه اتحادیه اروپا، قرار است که مقامات در جریان آخرین تحولات در زمینه مذاکرات غرب با تهران قرار بگیرند، مذاکراتی که ماه‌هاست توسط کاترین اشتون، مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، هدایت می‌شود، اما هنوز به نتیجه‌‌ای نرسیده است.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی راه‌های کمک به اپوزیسیون سوریه و همچنین شدت گرفتن نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران، از روز جمعه نشستی غیر رسمی و دو روزه را در قبرس آغاز کردند.

این نشست در حالی روز جمعه، ۱۷ شهریورماه، در پافوس، واقع در جنوب غرب قبرس آغاز شده است که کاترین اشتون، مسئول سیاست اتحادیه اروپا، بحران سوریه را به عنوان موضوع اصلی در دستور کار این گفت‌و‌گوها قرار داده است.

انتظار می‌رود فرانسه در جریان این نشست بر لزوم یافتن راه‌هایی برای انتقال دارو، پول و سایر نیازهای شهروندی به مناطقی که شهروندان و شورشیان در آن‌جا تحت فشار نیروهای دولتی قرار دارند، تأکید کند.

[رادیو فردا]

About The Author

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights