تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

بسکتبال ایران از اردن انتقام گرفت

بسکتبال ایران از اردن انتقام گرفت

در ادامه بیست و هفتمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا که به میزبانی فیلیپین در حال برگزاری است، ایران موفق شد هفتمین پیروزی متوالی خود را ثبت کند و تنها تیم بدونشکست تا این مرحله باشد. شاگردان مهمت بچیروویچ با نتیجه‌ای یک‌طرفه و با حساب ۹۴ بر ۵۰ از سد اردن گذشتند.

n00065422-b

حریف ایران در نیمه‌نهایی، برنده بازی چین و تایوان خواهد بود. مصافی فوق‌العاده حساس که برنده آن بازی ضمن راهیابی به فینال، صعودش به جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا را مسجل خواهد کرد.
در این رویداد آسیایی که غیر از قطر و اردن، حتی کره جنوبی هم بازیکن آمریکایی دارد، تیم ایران با ترکیب اصلی‌اش یعنی مهدی کامرانی در پست گارد راس، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی به عنوان کاپیتان، اوشین ساهاکیان و حامد حدادی تاکنون بهترین تیم مسابقات بوده است.
از آغاز بازی جیمی باکستر ستاره آمریکایی تلاش زیادی کرد تا فاصله امتیازات دو تیم را حفظ کند. نکته منحصر به فرد در کارنامه این بازیکن ۳۲ ساله، حضور در لیگ‌های مختلف جهان است. از آمریکا تا پرتغال، یونان، فرانسه، ایتالیا، لتونی، بلژیک، ترکیه، اسلوونی، آلمان، آرژانتین، ونزوئلا، اسرائیل و حتی پتروشیمی بندرامام ایران! سرانجام نیز عضویت در تیم ملی اردن.
باکستر اما به تنهایی نتوانست مانع از هجوم همه جانبه بازیکنان ایران شود. پرتاب‌های متعدد سه امتیازی، اختلاف را در کوارتر اول به ۲۰ امتیاز رساند. ساهاکیان، آفاق، حدادی و حتی بازیکنان ذخیره مثل روزبه ارغوان با پرتاب‌های سه امتیازی، برتری فنی ایران را در امتداد مسابقه بر حریف خود دیکته کردند.
پس از افزایش اختلاف، جواد داوری جای آفاق را گرفت تا مثل دیدار قبلی مقابل قزاقستان، تیم دوم ایران در زمین شکل بگیرد و باز هم نفرات اصلی به خاطر بازی بعدی، بیشتر  به استراحت بپردازند.  نیکخواه بهرامی در کوارتر چهارم اصلاً به میدان نیامد. چهار دقیقه قبل از پایان بازی هم حامد حدادی از ناحیه زانو دچار مصدومیت شد و از بازی بیرون رفت. در واپسین ثانیه‌ها اصغر کاردوست هم مصدوم شد و تا زمین خارج شود.
آرن داودی گارد راس تیم ملی ایران پس از پایان بازی گفت: «هدف ما این است که به مقام قهرمانی دست یابیم و به عنوان تیم نخست راهی جام جهانی شویم. در بازی امروز، به شکست در دوره قبلی مقابل اردن فکر نمی‌کردیم و تمام تمرکز‌مان روی خود همین بازی بود.»
حدادی با ۲۰ امتیاز، ۸ ریباند و ۳ بلاک شات امتیازآورترین بازیکن زمین معرفی شد. اوشین ساهاکیان نیز تاثیرگذارترین بازیکن میدان بود و حامد آفاق با کسب ۱۸ امتیاز، دومین بازیکن پر امتیاز در میدان. کامرانی و جمشیدی هم هرکدام ۱۱ امتیاز گرفتند؛ کامرانی ۱۱ پاس منجر به گل هم داشت.
بازی ایران و اردن نخستین دیدار از مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا بود. در دیگر بازی‌های این مرحله چین به مصاف تایوان خواهد رفت. فیلیپین با قزاقستان رویارو خواهد شد و قطر در برابر کره جنوبی می‌ایستد.
حامد حدادی و حامد آفاق که در مسابقه با اردن عملکرد بسیار خوبی داشتند پس از پایان بازی تست دوپینگ دادند. حدادی از سال ۲۰۰۸ در لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا، موسوم به ان بی ای بازی می‌کند و در حال حاضر عضو تیم فنیکس سانز است.
حدادی تاکنون دو دوره به عنوان ستاره مسابقات برگزیده شده و جدی‌ترین بخت کسب این عنوان در مسابقات امسال است. تنها بازیکن آسیایی که سه بار این عنوان را کسب کرده، یائو مینگ چینی است که در هیوستون راکتز بازی می‌کرد.
ایران سابقه دو دوره قهرمانی متوالی را در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ دارد. چین با ۱۵ قهرمانی، پرافتخارترین تیم تاریخ بسکتبال آسیاست.
فیلیپین پنج بار قهرمان شده که آخرین بار در سال ۱۹۸۵ بوده، کره جنوبی هم دو بار روی سکوی نخست ایستاده است. غیر از این چهار کشور، فقط ژاپن سابقه قهرمانی دارد. ژاپنی‌ها دو بار مدال طلا را نصیب خود کرده‌اند که البته آخرین بار در سال ۱۹۷۱ و در توکیو بوده است.
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights