تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

تحریم کنفرانس خلع سلاح توسط کانادا در اعتراض به ریاست ایران

تحریم کنفرانس خلع سلاح توسط کانادا در اعتراض به ریاست ایران

دولت کانادا به ایالات متحده آمریکا پیوسته و می‌گوید در کنفرانس خلع سلاح اتمی سازمان ملل که ریاست دوره‌ای آن به ایران رسیده شرکت نخواهد کرد. با این حال ایران می‌گوید ریاست بر این کنفرانس حق این کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام دولتی کانادا روز سه‌شنبه ۱۴ مه (۲۴اردیبهشت) اعلام کرد که این کشور در جلسات “کنفرانس خلع سلاح”  که از ۲۷ ماه  تا ۲۳ ژوئن به ریاست ایران برگزار خواهد شد، شرکت نمی‌کند.

ریاست کنفرانس خلع سلاح بر اساس تصمیم ۶۵ کشور عضو به صورت چرخشی و بر اساس حروف الفبا به مدت یک ماه تعیین می‌گردد.  جمهوری اسلامی ایران ریاست دوره جدید را از اندونزی تحویل خواهد گرفت. عراق نیز در ماه ژوئن، یعنی پس از ایران، مسوول این کنفرانس خواهد بود.

ریک راث، سخنگوی وزیرخارجه کانادا با انتقاد از ریاست ایران بر این کنفرانس گفت: «این موضوع، مساله خلع سلاح و تمایل صادقانه‌ی جامعه جهانی را به سخره می‌گیرد».

وی اضافه کرد که حکومت ایران در عراق، سوریه، لبنان و مناطق دیگر به شکل آشکار بر خلاف خلع سلاح جهانی گام بر می‌دارد و این رفتار اصول کنفرانس را نقض می‌کند.

دفاع ایران از ریاست این کشور بر کنفرانس

در همین حال علیرضا میریوسفی سخنگوی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با اشاره به اینکه این کشور، از اعضای موسس سازمان ملل است، افزود: «ریاست ایران بر این کنفرانس بر اساس قوانین تثبیت شده سازمان ملل صورت می‌گیرد».

وی با رد تخطئی ایران از معاهدات بین‌المللی گفت: «جمهوری اسلامی به همه معاهدات عمده منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی پایبندی کامل داشته است».

به گفته آقای میریوسفی، ایران در دوران ریاست خود بر کنفرانس تلاش خواهد کرد که در جهت از بین بردن زرادخانه‌ی هسته‌ای تمام کشورها به صورت “برگشت‌ناپذیر و شفاف” تلاش کند.

پیش‌تر ایالات متحده آمریکا نیز با انتقاد از ریاست ایران اعلام کرده بود که در مدت ریاست این کشور در جلسات کنفرانس خلع سلاح شرکت نخواهد کرد.

ارین پلتون، سخنگوی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه ۱۳ مه، ۲۳ اردیبهشت با اعلام این مطلع افزود: «کشوری که تحت تحریم سازمان ملل است اجازه ندارد چنین پستی داشته باشد».

کنفرانس خلع سلاح بر منع گسترش و تولید سلاح‌های هسته‌ای، میکروبی و بیولوژیکی تمرکز دارد. این کنفرانس اولین بار در سال ۱۹۷۹ برای کاهش تنش و مسابقه تسلیحاتی در جریان جنگ سرد برگزار شد.

About The Author

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights