تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

تشکیل شورای ملی سوریه ؛ مقدمه سرنگونی بشار اسد

تشکیل شورای ملی سوریه ؛ مقدمه سرنگونی بشار اسد

در حالی که به نظر می‌رسد مخالفان در لیبی توانسته‌اند معمر قذافی را سرنگون کنند، توجه جهانی به سوی سوریه جلب شده است. تشکیل شورای ملی متشکل از گروه‌های مختلف اپوزیسیون گامی دیگر در جهت تغییر حکومت بشار اسد برآورد می‌شود.

مخالفان حکومت سوریه چندین ماه است به اعتراض خود ادامه می‌دهند. آن‌ها امیدوارند که پس از سقوط قذافی در لیبی با جلب بیشتر توجه‌ی جهانی و افزایش امیدواری در میان تظاهرکنندگان سوری بتوانند به چند دهه حکومت استبدادی خاندان اسد پایان دهند.
پیش از این نیروهای اپوزیسیون سوریه چند نشست را در کشور ترکیه برگزار کردند که چندان موفقیت‌آمیز نبود. از یک سو میان نیروهای اسلامگرا و لیبرال و از سوی دیگر میان گروه‌های عرب و اقلیت کرد اختلاف نظرهایی وجود داشت.


تشکیل شورای ملی مخالفان دولت سوریه در ترکیه
جناح‌های مختلف اپوزیسیون سوریه در استانبول برخلاف نشست‌های پیشین شاهد وضعیتی متفاوت بودند. نشست روز ‌شنبه (۲۰ اوت / ۲۹ مرداد) با حضور نزدیک به ۳۵۰ نفر از مخالفان دولت سوریه و به ریاست هیثم‌القاعد، یکی از رهبران اصلی مخالفان دولت سوریه، برگزار شد.
مخالفان در این نشست اعلام کردند تا پایان حکومت بشار اسد از اختلاف‌های ایدئولوژیک چشم‌پوشی می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت‌کنندگان در نشست گفته‌اند که جناح‌های مختلف موفق شدند بر سر تعیین ۱۲۰ نماینده شورای ملی مخالفان به توافق برسند. این شورا قرار است پس از سرنگونی حکومت بشار اسد، به انتقال قدرت در این کشور کمک کند.
وائل میرزا، دانشمند و سیاستمدار سوری که نقش عمده‌ای در تهیه لیست نامزدهای این شورا بازی کرده ‌است، به رویترز گفت: «این شورا صدایی معتبر برای انقلاب دموکراتیک سوریه خواهد بود.»
میرزا افزود که اپوزیسیون ما نیازمند یک نقشه راه برای انتقال قدرت و اتحاد در درون خود است.
به گزارش فرانس پرس روز سه شنبه (۲۳ اوت / اول شهریور) مخالفان دولت سوریه در اعلامیه نهایی نشست استانبول اعلام کردند که این شورا با تاکید بر هویت ملی انقلاب در سوریه، مداخله نیرو‌ها و کشورهای خارجی را رد می‌کند. در بخش دیگری از این اعلامیه آمده که با تشکیل شورای ملی گام اول برای انجام تحولات بزرگ در سوریه برداشته شده است.
پیش از این دولت‌های غربی که تحریم‌های خود علیه حکومت بشار اسد را در واکنش به ادامه‌ی سرکوب معترضان افزایش داده‌اند، نسبت به عدم وحدت در میان اپوزیسیون ابراز نارضایتی کرده بودند.
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماه میلادی جاری در دیدار با فعالان سوری مخالف بشار اسد در واشنگتن، آن‌ها را به اتخاذ وحدت رویه برای ایجاد تغییرات در سوریه تشویق کرده بود.


درخواست از ناتو برای حمایت از مردم سوریه
در رخدادی دیگر برخی مخالفان دولت سوریه از ناتو خواستند که برای حفاظت از مردم این کشور وارد عمل شود. به گزارش خبرگزاری آلمان، نمایندگان مخالفان در شهر حمص از کشور‌های غربی خواسته‌اند بر فراز این شهر چند میلیونی منطقه پرواز ممنوع اعلام کنند.
اکثر نیروهای اپوزیسیون سوریه مخالف هرگونه دخالت خارجی در اعتراضات مردمی این کشور هستند. آنها در کنفرانس استانبول نیز بار دیگر بر این موضوع تاکید کردند. ارتش سوریه از ماه‌ها پیش مخالفان حکومت اسد را در شهر حمص سرکوب می‌کند.
روزنامه آلمانی "دی تسایت" به نقل از یک افسر امنیتی از وجود ۳۲ گور دسته‌جمعی در شهر حمص خبر داده است.
آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان در سرکوب‌های چند ماه گذشته در سوریه در دست نیست، اما نهادهای حقوق بشر شمار قربانیان را بیش از ۲۲۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. شمار معترضان ‎بازداشت‌شده حدود ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.
[دویچه وله]

About The Author

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights