تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

تفسیرِ فرمایشاتِ حجه‏الاسلامی که دکتر است

تفسیرِ فرمایشاتِ حجه‏الاسلامی که دکتر است

حجه‏الاسلام غلامحسین اژه‏ای که زمانی رئیس دادگاه ویژه روحانیت و مدتی هم وزیر اطلاعات بود اینک دادستان کل کشور است. حاج آقا، دکتر هم هست و دکترای “حقوق بین‌الملل خصوصی” دارد. حرف‏هایی هم هست که در قتل پیروز دوانی و کلاً قتل‏های زنجیره‏ای دست داشته و عیسی سحرخیز را هم گاز گرفته است. اما اتفاق است و می‏افتد و ربطی به بحث امروز ما ندارد.

ایشان هر از چند گاهی در یک نشست خبری شرکت می‏کند و در مورد مسائل روز فرمایشاتی بیان می‏فرماید. از آنجاییکه شما به خاطر کار و گرفتاری زیاد به آنها توجه نمی‏کنید. من که به جز شش روز در هفته بقیه روزهای هفته را بیکارم از فرط بیکاری فرازهایی از آخرین نشست‏ خبری این حجه‏الاسلامِ دکتر را برایتان تفسیر می‏کنم تا حداقل برای مشتریان ستون خودم در این غروب روز “تشکر از مشتری” کاری کرده باشم:

در مورد برخورد با اشرار ایشان فرمودند: “برخورد با اشرار و یا کسانی که به اموال و نوامیس مردم تجاوز می‌کنند اولویت قوه قضاییه است و برخی افراد بی‌جهت مدعیان دروغی حقوق بشر را همراهی نکنند.”

تفسیر: در ابتداء وقتی ما این فرمایش را می‏خوانیم چنین به نظر می‏رسد که سر و ته ندارد و حیران می مانیم که آدم با سر و تهی مثل این حجه‏الاسلام چرا چنین حرفِ دو تیکۀ ناهمگونی می‏زند. اما کمی که دقت بکنیم متوجه موضوع می‏شویم. اشرار که اشرارند و نیازی به تفسیر ندارند. تجاوز به اموال و نوامیس مردم البته که باید الویت هر قوه‏ای مخصوصاً قوۀ قضاییه باشد. می‏ماند آن بخش فرمایش ایشان که فرموده‏اند: “برخی افراد بی‌جهت مدعیان دروغی حقوق بشر را همراهی نکنند.” خب لابد هستند برخی از افراد که بی جهت مدعیان دروغی حقوق بشر را همراهی می‏کنند که نباید بکنند و الا اشرارند و اشرار هم کارشان تجاوز به اموال و نوامیس مردم است و برخورد با آنها هم اولویت قوۀ قضاییه خواهد شد. تمام. در این مورد هم سئوال نکنید. مسئله روشن است اگر متوجه نمی‏شوید خودتان خاموش هستید.

در مورد غزه ایشان فرمودند: “متاسفانه این رژیم جعلی، اشغالگر و آدم‌کش همچنان به جنایت‌های خود و قتل زنان و کودکان بی‌پناه ادامه می‌دهد و متاسفانه مجامع بین‌المللی و برخی از کشورهای عربی هیچ اقدام شایسته‌ای را در برابر این اقدامات جنایتکارانه انجام ندادند.امیدواریم با پیروزی نهایی مقاومت، رژیم صهیونیستی و حامیان آن‌ها به دست مردم خوب و حزب‌الله محاکمه و به مجازات خود برسند.”

این فرمایش، مثل سایر فرمایشات ایشان دو تیکه است. یک بخش آن، سرِ فرمایش است، و بخش دیگر تهِ فرمایش. سرِ فرمایش احتیاج به تفسیر ندارد و فقط باید ترجمه شود که ترجمۀ آن عبارت است از:

” در برابر این اقداماتِ جنایتکارانه، ما خودمان را کشته‏ایم از اقدامات شایسته اما بقیه دنیا و اعراب هیچ کاری نکرده‏اند.”

می‏ماند ته فرمایششان که نه قابل تفسیر است و نه قابل ترجمه. قبول ندارید، بفرمایید دوباره آن را با دقت بخوانید و اگر توانستید خودتان آن را تفسیر یا ترجمه بفرمایید.

در مورد جدا سازی جنسیتی ایشان فرمودند:”ما باید از اقدام جدید شهرداری تهران در بحث تکریم بانوان حمایت کنیم. چون کرامت و راحتی زن در این است که جایی که می‌تواند از مرد جدا باشد، حضور پیدا کند.”

این جمله چون هزار و چهارصد سال تفسیر لازم دارد من از خیرش می‏گذرم.

در بخش دیگری از همین فرمایش ایشان سئوال زیر را مطرح فرموده‏اند:”اگر بحث شرع را هم کنار بگذاریم، آیا برای زن جایی که مرد باشد کار کردن راحت تر است یا جایی که فقط زنان حضور داشته باشند؟”

همانطور که ملاحظه می‏فرمایید این فقط یک سئوال است و پاسخ می‏خواهد نه تفسیر. پاسخ درست را زنان می‏توانند بدهند اما اگر واقعاً حجه‏الاسلام قبول بکند که بحث شرع را کنار بگذاریم آنوقت نه عبایی داریم و نه عمامه‏ای و نه افراد فضولی که سرشان را بکنند در تنبان همه و زن و مرد را جدا کنند از هم.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights