صفحه را انتخاب کنید

تنبور دل ما را هم ناله‏ سرنا کن

تنبور دل ما را هم ناله‏ سرنا کن

سید آرش شهریاری اهل کرندغرب و متولد 1353 سنندج از سادات شاه ابراهیمی که از پنج سالگی نواختن تنبور را نزد پدر آغاز کرد و بعدها از محضر استادانی چون سید قاسم افضلی و سید امرلله شاه ابراهیمی فیض برد. توفیق خدمت در محضر بابا غلام همت آبادی باعث شد تا علاوه بر رسیدن به درجات بالای نوازندگی تنبور، پله های معرفت و کمال را نیز طی کند. سید آرش ردیف موسیقی دستگاهی را با سازهای تار و سه تار نزد استاد محمدرضا لطفی آموخت و نیز به همراه رامبد صدیف بر روی ردیف آوازی مطالعه کرد. همچنین از محضر استاد داریوش طلایی بهره های فراوانی برد و ردیف آقا حسینقلی را با تکیه بر شیوه ی آقا حسینقلی آموخت و بر شیوه ی نوازندگی قدما تکیه کرد.

Seyd Arash Shahriari (1)

شهریاری از بدو تشکیل گروه عبدالقادر مراغی، عضو ثابت این گروه بود و در ثبت و ضبط آثار در آلبوم شوق نامه با ابداع و نواختن ساز چهارتار با سرپرست گروه استاد محمدرضا درویشی و اعضاء گروه عبداقادر همراه شد و در این کار مهم خوش درخشید.

ایشان در سال 1378 گروه موسیقی روحتاف را تاسیس کرد و کنسرتهای متعددی را در ایران و اروپا به صورت تکنوازی و گروه نوازی به اجرا گذاشت.

از جمله مهمترین آثار استاد شهریاری می توان به «مشق نام لیلی» و «مرثیه ی آفتاب» اشاره کرد.

آلبوم «مشق نام لیلی» از هفت قطعه ی موسیقی با عناوین «آب حیات، خان امیری، تکنوازی بر مبنای مقام نهاوند، امروز مها، سودای دگر، الله مولانا علی، تکنوازی بر مبنای مقام راست، ساقی نامه و مانگه شو» تشکیل شده است.

روایت و بازسازی آهنگساز «مشق نام لیلی» بر مبنای سه مقام معروف موسیقی تنبور ـ که در ابتدا و انتهای اثر می شنوید ـ بازسازی اثری از استاد سید امرالله شاه ابراهیمی و تجربه کار مستقل شهریاری بر اساس تفکر نرمال آهنگسازان قدیم به ویژه عبدالقادر مراغه ای خلق شده است.

«مرثیه ی آفتاب» که در سال1383 منتشر شد اثری به حق گرانبها در اجرای مقام های تنبور است که  توسط سید آرش اجرا شده است. استاد شهریاری همچنین در زمینه ی موسیقی دستگاهی آثاری نیز در دست اجرا دارد.

آشنایی با سبک اکثر استادان، قدرت اجرای نعل به نعل آثار اساتید قدیمی، رسیدن به سبک منحصر به فرد شخصی، صداقت و وسواس در اجرای دقیق مقامها و بداهه نوازیهای کم نظیر از ویژگی های نوازندگی سید آرش شهریاری چه در نواختن تنبور و چه در نواختن تار و سه تار محسوب می شود.

درباره نویسنده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه‌ی دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

پادکست

نویسندگان و همکاران شهرگان

avatar for سید مصطفی رضیئیسید مصطفی رضیئی (269)

سیدمصطفی رضیئی، مترجم و روزنامه‌نگار مقیم شهر برنابی است. او نزدیک به ...

اردشیر زارعی قنواتیاردشیر زارعی قنواتی (253)

اردشیر زارعی قنواتی نویسنده و روزنامه‌نگار؛ روشنفکر و فعال سیاس...

سپیده جدیریسپیده جدیری (219)

سپیده جدیری؛ شاعر، مترجم، روزنامه‌نگار و بنیانگذار جایزه‌ی شعر زن...

هادی ابراهیمی رودبارکیهادی ابراهیمی رودبارکی (158)

هادی ابراهیمی رودبارکی؛ شاعر، نویسنده و سردبیر هفته نامه شهروند بی. س...

آزاده دواچیآزاده دواچی (141)

آزاده دواچی مترجم، شاعر و فعال حوزه زنان، دارای مدرک کار‌شناسی مترج...

غلامحسین دوانیغلامحسین دوانی (66)

غلامحسین دوانی؛ پژوهش‌گر اقتصادی و عضو انجمن اقتصاددانان حرفه‌ای بریت...

مهین میلانیمهین میلانی (58)

مهین میلانی: روزنامه‌نگار آزاد، نویسنده، مترجم، عکاس، گرافیس...