UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

‘تنها بستگان نزدیک اجازه حضور در مراسم فروهرها را یافتند’

‘تنها بستگان نزدیک اجازه حضور در مراسم فروهرها را یافتند’

 تصویر آگهی مراسم امروز در روزنامه اطلاعات چهارشنبه

froharha2

پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که امروز با نزدیک شدن موعد برگزاری مراسم پانزدهمین سالگرد قتل والدینش، حضور ماموران امنیتی در حوالی منزلشان پررنگ تر شده است.

او گفت: “حدود ساعت ۳ بعد از ظهر که قرار بود مراسم آغاز شود، ماموران امنیتی که همه لباس شخصی به تن داشتند، به تدریج وارد حیاط خانه شدند که به آنها اعتراض کردم و گفتم که اگر برای برقراری نظم آمده اند، بیرون بمانند و ما خودمان مسئول حفظ نظم و آرامش داخل خانه خواهیم بود.”

پرستو فروهر اضافه کرد: “ماموران امنیتی بعد از خروج از خانه گفتند که تنها اقوام سببی و نسبی و همسایه‌ها می توانند در این مراسم شرکت کنند و دو سر کوچه را بستند و مانع حضور افرادی شدند که می خواستند در مراسم حضور یابند.”

پانزده سال پیش داریوش فروهر، وزیر کار دولت موقت مهدی بازرگان و از چهره‌های برجسته ملی‌گرایان ایران، به همراه همسرش پروانه فروهر، با ضربات متعدد چاقو در خانه خود به قتل رسیدند.

کمی بعد وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد مسئولیت قتل فروهرها و همچنین محمد مختاری و محمدجعفر پوینده به عهده گروهی از ماموران این وزارتخانه بوده است که به صورت خودسر دست به این اقدام زده‌اند.

در سال‌های گذشته مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان این سری قتل‌ها، که به “قتل‌های زنجیره‌ای” مشهور شدند، یا اجازه برگزاری نیافته و یا با محدودیت‌های امنیتی برگزار شده است.

پرستو فروهر گفت که پیش‌تر و پس از اعلام برگزاری مراسم سالگرد قتل داریوش و پروانه در تهران به وزارت اطلاعات احضار شده بود و ماموران امنیتی به او گفته بودند که محدودیت‌هایی برای حضور افراد در این مراسم اعمال خواهد شد.

به گفته خانم فروهر در طول دو ساعتی که قرار بود مراسم امروز برگزار شود، تنها به چند نفر که از اقوام بسیار نزدیک خانواده فروهر بودند، پس از پرسش و پاسخ ماموران امنیتی، اجازه عبور و ورود به خانه داده شد.

او اضافه کرد: از افراد شناخته شده و فعالان سیاسی-اجتماعی و حقوق بشری تا افراد ناشناخته، در تماس‌های تلفنی با من گفتند که برای شرکت در مراسم آمده‌اند، ولی در دو سوی کوچه معطل مانده‌اند.

[بی‌بی‌سی]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: