صفحه را انتخاب کنید

توصیه‌های پرستاری – بخش چهارم

توصیه‌های پرستاری – بخش چهارم

بهداشت و سلامت روان در سالمندان

(بخش چهارم)nurse

اگر چه دوران سالمندی با کاهش فعالیت‌های فیزیکی و توانایی‌های جسمی همراه است، ولی اکثر توانایی‌های ذهنی و روانی مانند دوران جوانی باقی می‌مانند: هوش تغییر نمی‌کند، توانایی یادگیری مطلب جدید هنوز وجود دارد (ممکن است به زمان بیشتر نیاز داشته باشد)، و توانایی تغییر و انعطاف پذیری دست نخورده باقی می‌ماند.

 

داشتن سلامت روان به فرد سالمند کمک می‌کند:

– تا از زندگی خویش لذت ببرد.

– موقعیت‌های دشوار را راحت‌تر اداره کند.

– ارتباط عمیق‌تر با فرد مورد علاقه برقرار کند.

– از قدرت فیزیکی و جسمی بهتری برخوردار باشد.

– قادر به پس انداز مالی برای مخارج پزشکی و سلامتی خود باشد.

– زندگی طولانی‌تر داشته باشد.

 

مراقبتهای لازم برای حفظ و بهبود سلامت روان در دوران سالمندی:

– تغییرات فیزیکی و جسمانی که در این مرحله از زندگی پیش می‌آید را باید پذیرفت. بایستی بروی کارهأیی که می‌توان انجام داد، بیشتر تمرکز کرد. اگر به دلیل کاهش دید و یا کم شدن شنوایی مجبور به استفاده  از عینک و یا سمعک می‌باشند، حتما استفاده کنند و خود را ازنعمت دیدن یا شنیدن بهترمحروم نکنند. سالمندان بایستی با آگاهی و مطالعه، خود را برای ورود به این مرحله آماده سازند و از آن به عنوان یک مرحله جدید در زندگی که دارای زیباییها و مزیت‌های خاص خود می‌باشد استقبال کنند. پس از سپری کردن سال‌ها کار و تلاش اکنون می‌توانند با ورود به این مرحله از آرامش و استراحت و وقت آزاد نهایت استفاده را ببرند. این دوران فرصتی جدیدی است که با توجه به داشتن وقت بیشتر می‌توانند به کارهای مورد علاقه خود بپردازند.

– با یستی استرس، دلهره و نگرانی را کاهش داد. مواد شیمیا یی که بدن در هنگام استرس تولید می‌کند باعث اثرات منفی در مغز می‌شود و در نتیجه تمرکز، یادگیری و عملکرد حافظه را در این دوران دچار اشکال می‌کند؛ و همچنین در وضعیت جسمانی نیز مانند بالا رفتن فشار خون اثر می‌گذارد. به کار بردن روشهای آرام سازی (یوگا، مدیتیشن)، مسافرت رفتن، پیاده روی، سرگرمی‌های مناسب و بازی شطرنج می‌تواند به کاهش استرس، اندوه و نگرانی کمک کند.

– حفظ و تقویت روابط اجتماعی به سلامت روان در این دوران کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که کسانی که با اعضای خانواده، دوستان و آشنایان ارتباط خوبی دارند، علائم آلزایمر دیرتر از کسانی که گوشه گیر و کم ارتباط هستند ظاهر می‌شود. سالمندان عزیز می‌توانید با دوستان هم‌سن و سال خود در محل‌هایی مانند پارک، کتاب خانه، کافی شاپ، مراکز خرید رستوران و یا در منازل خود قرار ملاقات بگذارید. در فعالیتهای داوطلبانه اجتماعی در صورت تمایل شرکت کنید. در سمینارها، سخنرانی‌ها و کنسرتهای مورد علاقه شرکت کنید. سرگرمی تازه‌ای یاد بگیرید، به گلکاری و باغبانی بپردازید. هر از گاهی با خانواده‌تان و نوه‌هایتان اوقات خوبی را بگذرانید. با دوستان خود بازی‌های فکری و شطرنج انجام دهید. حتی اگر در طول روز برنامه نداشتید به بهانه خرید کوچک از فروشگاه های نزدیک، از منزل بیرون بیائید.

– اگر مسائل معنوی و روحانی به شما احساس خوبی می‌دهد، سعی کنید ارتباط خود را با این مسائل حفظ کنید. چون احساس حمایت و راحتی بیشتری می‌دهد و به تخفیف افسردگی کمک می‌کند و می‌تواند عامل دفاعی در برابر آلزایمرباشد.

– به موسیقی مورد علاقه گوش دهید. موسیقی درمانی در کاهش احساس تنهایی،  ترس از آینده،  اضطراب، اندوه و افسردگی نقش بسزأیی دارد؛ و همچنین باعث بالارفتن اعتماد به نفس، نشاط، شادی، و حس امنیت می‌شود. شنیدن موسیقی موجب می‌شود آستانه تحمل درد بالا برود، که می‌توان در حین انجام فعالیتهای ورزشی که ممکن است درد مفاصل شما را اذیت بکند به موسیقی گوش دهید.

– با افسردگی و علأیم آن اشنا باشید. افسردگی، پدده نرمال و طبیعی دوران سالمندی نمی‌باشد، بلکه به طور خاص بروز یک بیماری است و لازم به درمان می‌باشد.

 

سالمندان عزیز در صورت وجود علائم زیر، لطفا به پزشک مراجعه کنید:

– خلق و خوی غمگین که بیشتر از ۲ هفته طول بکشد

– از دست دادن علاقه و لذت به انجام فعالیت و یا افرادی که قبلا احساس مثبتی ایجاد می‌کردند

– از دست دادن اشتها و کاهش وزن و یا افزایش وزن بیش از حد

– تغییر وضعیت خواب، بیخوابی در ابتدا یا انتهای شب

– احساس بی ارزشی، ناامیدی، بی‌کسی، گناه بی مورد

– احساس خستگی غیر عادی، بی‌حالی و بی انرژی بودن

– تحریک پذیری و جر و بحث مکرر یا پرخاشگری

– افکار تکرار شونده در رابطه با مرگ، مردن و یا داشتن افکار خودکشی (در این صورت مراجعه فوری به پزشک و یا روان پزشک ضروری می‌باشد)

 

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد