صفحه را انتخاب کنید

«جو امنیتی» در پی حضور نیروهای سپاه در مناطق زلزله‌زده

«جو امنیتی» در پی حضور نیروهای سپاه در مناطق زلزله‌زده

گزارش‌ وب‌سایت کلمه از مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی حاکی است که سپاه پاسداران با «امنیتی کردن جو» این مناطق، انبار و توزیع کمک‌های ارسالی را در دست خود گرفته و از فیلم‌برداری و عکس‌برداری توسط خبرنگاران در این مناطق جلوگیری می‌کند.

Ahar2
در همین حال خبر می‌رسد که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه «گزارش محرمانه‌ای» را در مورد مناطق زلزله‌زده به مجلس ارائه کرده‌ است.

حسن قدمی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، روز چهارشنبه ۲۵ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر علت جمع‌آوری آذوقه توسط نیروهای سپاه در این مناطق را تلاش برای «توزیع درست» این کمک‌ها عنوان کرد.

وی در این مورد گفت: «سپاه پاسداران و هلال احمر و کمیته امداد تمامی کمک‌ها را جمع کرده تا به صورت واحد به درستی توزیع شود.»

این در حالی است که خبرنگار وب‌سایت «کلمه» که روز چهارشنبه ۲۵ مرداد به مناطق زلزله‌زده اهر، ورزقان و هریس اعزام شده از «توزیع نادرست» کمک‌ها توسط سپاه و ایجاد «درگیری و عصبانیت» به خاطر «رفتار تند برخی از نیروهای سپاه» در این مناطق خبر می‌دهد.

در همین زمینه یکی از آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در ورزقان به خبرنگار «کلمه» گفت: «تمام کمک‌های ارسالی از بخش‌های مختلف، حتی کمک‌هایی که گفته می‌شود از ترکیه رسیده، را سپاه می‌گیرد و انبار می‌کند. طبق گفته او، حتی نمایندگان هلال احمر هم می‌نشینند نگاه می‌کنند و وقتی به آنها می‌گوییم شما چرا کاری نمی‌کنید، می‌گویند سپاه نمی‌گذارد.»

او با اشاره به «برخوردها و کتک‌کاری‌هایی» که در مواردی برای دریافت کمک‌ها صورت گرفته، توضیح داد: «چون آقایان می‌آیند چند بسته پرت می‌کنند بین مردم و می‌روند، به خاطر همین مردم مجبورند بروند با زور قبل از رسیدن کمک‌ها به انبارها و ذخیره شدن آن از سوی سپاه، آنها را بگیرند.»

وب‌سایت کلمه در ادامه می‌نویسد که «برخی مسئولان دولتی و بدتر از آنها برخی نیروهای سپاه، با وجود زحماتی که می‌کشند، به نوعی با مردم رفتار می‌کنند که نتیجه‌ای جز عصبانیت و در مواردی درگیر شدن آنها ندارد».

به گزارش خبرنگار اعزامی «کلمه» به مناطق زلزله‌زده، مردم این مناطق که با مشکلات این حادثه روبه‌رو هستند «تحمل برخوردهای نظامی و سخت‌گیرانه را ندارند» و «رفتار نیروهای سپاه پاسداران که گاهی به تندی هم می‌گراید، خشم برخی از مردم منطقه را برانگیخته‌ است».

حسن قدمی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر وجود خشم و عصبانیت در مردم این مناطق را تأیید کرد و در پاسخ به این که «مشاهده شده‌ است برخی‌ها با زورگیری کمک‌های مردمی را غارت می‌کنند» گفت: «نمی‌توان نام این‌ها را زورگیری گذاشت زیرا برخی عصبانی هستند ولی نیروی انتظامی صحیح نیست در حادثه مداخله کند زیرا موجب تشنج می‌شود و باید در این خصوص کار فرهنگی کرد.»

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد