صفحه را انتخاب کنید

خاتمی: فضای امنیتی نفس‌گیری بر کشور حاکم است

خاتمی: فضای امنیتی نفس‌گیری بر کشور حاکم است

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران  گفته است که “اعتماد متقابل بین مردم و دولت از میان رفته” و مردم و مراکز تولیدی وضع بسیار ناگواری دارند و “طبقه متوسط و جوان امید و اعتمادشان را از دست داده اند و این باید مجدداً احیا شود.”

آقای خاتمی روز شنبه چهاردهم اردیبهشت (چهارم می) با گروهی از صنعتگران دیدار و در جمع آنها سخنرانی کرده است.

او گفته است که احیای وضعیت ایران و بازگشت به “نقطه صفر” یعنی پیش از دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد “در صورتی خواهد شد که تفاهمی در سطح بالا باشد. بدون اینکه رهبری بخواهند و بدون هماهنگی با ایشان مشکلات حل نخواهد شد.”

آقای خاتمی گفته “باید کسی بیاید که این رویکردها را داشته باشد و قدرت هماهنگی را نیز داشته باشد. بتواند از همه نیروها و سرمایه های انباشته انسانی، یعنی حاصل ۳۰ سال تجربه جمهوری اسلامی که متأسفانه لطمه دیده اند و خیلی ها در زندان و حصرند و خیلی ها نیز در محدودیت به سر می برند و نیز نیروهای ارزنده ای که در همه جناح ها هستند استفاده کند و مدیریت توانمند و فراگیری به وجود آورد.”

تا وقتی که آقایان موسوی و کروبی در حصر هستند و نیروهای ارزنده فراوانی در زندان و محدودیت آیا می توانم خودم را راضی کنم که در عرصه مسؤولیت اعلام آمادگی کنم؟

رئیس جمهور سابق ایران گفته که “آن چه در درجه اول لازم است عبور از این فضای پر از سوء ظن، هم از طرف حکومت نسبت به بخش های مهمی از جامعه و هم بخش های جامعه نسبت به حکومت است و شاهد آن نیز فضای امنیتی نفس گیر حاکم بر کشور است.”

 در هفته های اخیر برخی از هواداران و شماری از چهره های سیاسی از طیف اصلاح طلبان خواستار نامزدی آقای خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده اند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار است ۲۴ خرداد برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب شود.

آقای خاتمی در تازه ترین اظهار نظر درباره تصمیم اش به حضور در رقابت های انتخاباتی گفته “من دارم فکر می کنم، آنچه که مهم است این است که می توانم خدمت کنم یا نه؟ می گذارند یا نه؟ با آمدنم دل ها از هم دورتر می شوند یا خیر؟”

رئیس جمهور سابق ایران گفته که “یک مسأله شخصی هم ذهن مرا به خود مشغول کرده است و آن این که من تا وقتی که آقایان موسوی و کروبی در حصر هستند و نیروهای ارزنده فراوانی در زندان و محدودیت آیا می توانم خودم را راضی کنم که در عرصه مسؤولیت اعلام آمادگی کنم؟ این به معنی عدم شرکت در انتخابات نیست، باید فردی بیاید که در همه جهات در خود احساس رضایت کند.”

همزمان با دعوت از محمد خاتمی برای شرکت در رقابت های انتخاباتی، حسین شریعتمداری نماینده آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان با به کار بردن تعابیر کم سابقه ای همچون مفسد فی الارض و خائن، نوشته که آقای خاتمی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد.

همزمان با انتشار این سرمقاله، یک عضو شورای نگهبان از نوشته آقای شریعتمداری انتقاد کرد و گفته که “اینکه افراد درباره نظر شورای نگهبان گمانه زنی کنند هیچ مبنای حقوقی و اثری بر شورای نگهبان ندارد و شاید برای فضای سیاسی کشور هم خیلی مناسب نباشد.”

روزنامه کیهان فردای انتشار این سرمقاله و اعتراض، با انتشار مقاله دیگری بر رد صلاحیت آقای خاتمی در شورای نگهبان تاکید کرد.

[بی‌بی سی]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد