آشیان / رويدادها / درخواست اپوزیسیون کانادا برای برقراری رابطه با ایران

درخواست اپوزیسیون کانادا برای برقراری رابطه با ایران

 موضوع برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایران در دستور کار حزب “دموکراتیک نوین” کانادا قرار گرفته است.

حزب دموکراتیک نوین کانادا (NDP) در ایالت کبک و نیز انجمن سوارکاری اونتاریو با ارایه دو قطعنامه خواستار برقراری مجدد رابطه دیپلماتیک و از سر گیری گفتگوهای دولت کانادا با ایران بر سر مسایل حقوق بشر و برنامه هسته ای شده اند.
در این قطعنامه ها از حزب دموکراتیک نوین خواسته شده تا برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک کانادا با ایران، با دولت اوتاوا لابی کند.
با این حال ” جورج سول” سخنگوی حزب NDP کانادا اعلام کرده است که تصویب قطعنامه های مربوط به درخواست برقراری رابطه مجدد دیپلماتیک با ایران در کمیته قطعنامه های حزب رای نیاورده است و بسیار بعید است که این موضوع در گردهمایی سالانه هفته جاری این حزب، مطرح شود.
در قطعنامه مطرح شده از آمریکا و اسراییل به عنوان منبع اصلی تهدید در منطقه خاورمیانه نام برده شده است.
گفتنی است “پاول دِوار ” وزیر خارجه سایه حزب NDP پس از اقدام دولت کانادا در قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک با ایران، این اقدام را یک “دیپلماسی بد” توصیف کرده بود، اما پس از این اظهارات ” توماس مولکِیر” رهبر حزب دموکراتیک نوین با عقب نشینی از این اظهارات گفت که دغدغه حزب متبوع او نگرانی از تاثیر سوء قطع روابط با ایران در توانایی دولت اوتاوا در پیگیری سرنوشت شهروندان کانادایی محبوس در زندان های ایران بوده است.
دولت کانادا در سپتامبر سال گذشته میلادی (شهریور) در یک اقدام ناگهانی سفارت خود در تهران را تعطیل و دیپلمات‌های خود را از ایران خارج کرد.
دولت اوتاوا این اقدام را به بهانه‌هایی چون نبود امنیت کافی برای دیپلمات‌هایش در ایران و نیز تهدیدزایی ایران برای امنیت جهانی، انجام داد.

[عصرایران]

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

سه ترانه از میثم یوسفی

میثم یوسفی (متولد ۲۷ خرداد ۱۳۶۳ در میانه)، شاعر،ترانه‌سرا و روزنامه‌نگار ایرانی است. او در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *