صفحه را انتخاب کنید

دلار ۲۳۰۰ تومان شد

دلار ۲۳۰۰ تومان شد

 از تهران گزارش شده که قیمت انواع ارز در طول روز شنبه هجدهم شهریور به شدت افزایش پیدا کرده و قیمت هر دلار آمریکا که حوالی ظهر حدود ۲۲۸۵ تومان به فروش می‌رسید در ساعات پایانی کار بازار به ۲۳۰۰تومان رسید.

این رکوردی تازه در قیمت دلار است که نسبت به پنج‌شنبه شانزدهم شهریور، ۵۰ تومان افزایش نشان می‌دهد.

هر یورو پول واحد اروپایی نیز که در روز پنج‌شنبه ۲۸۶۰ تومان قیمت داشت با افزایشی ۹۶ تومانی در روز شنبه به ۲۹۵۶ تومان رسید.

پوند بریتانیا نیز که در روز پنج شنبه ۳۵۸۵ تومان در بازار معامله می شدن حوالی ظهر ۳۶۳۰ تومان معامله می‌شد اما در ساعات پایانی فعالیت بازار، به قیمت استثنایی ۳۶۷۵ تومان رسید که نسبت به روز پنج شنبه افزایش پیدا کرده است۹۰ تومان افزایش نشان می‌دهد.

این در حالی است که قیمت دولتی هر دلار ۱۲۲۶ تومان، هر یورو ۱۵۷۱ تومان و پوند ۱۹۶۳ تومان است و فاصله زیادی با قیمت بازار آزاد دارد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که از شروع فعالیت بازار بعد از تعطیلات آخر هفته در ایران، روز شنبه هجدم شهریور قیمت ارز لحظه به لحظه تغییر می‌کرد و این وضع در چند روز اخیر کمابیش ادامه داشته است.

دولت و بانک مرکزی ایران از نیمه دوم سال گذشته با طرح‌های مختلف سعی کرده‌اند تا قیمت ارز را در بازار کنترل کنند اما نه بگیر و ببند فروشندگان ارز، نه حذف ارز مسافرتی و نه برنامه تشکیل بازار

بورس ارز، هیچیک نتوانسته است مانع از افزایش قیمت ارز در بازار شود.

دامنه تغییر قیمت ارز ۱۶ و ۱۸ شهریور (به تومان)

ارزهای عمده پنج شنبه(۱۶ شهریور) شنبه (۱۸ شهریور) میزان افزایش قیمت
دلار ۲۱۶۲ ۲۳۰۰ ۱۳۸
یورو ۲۷۵۰ ۲۹۵۶ ۲۰۶
پوند ۳۴۳۰ ۳۶۷۵ ۲۴۵

مشکل یک ساله

سال گذشته بازارهای ارز و طلا در ایران دستخوش نوسان شدیدی بوده است ولی از حدود دو ماه پیش بعد از شروع تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه صنعت نفت و بانکداری ایران، روند تنزل ارزش پول ملی ایران سرعت گرفته و ریال بخش زیادی از ارزش خود را در برابر ارزهای معتبر از دست داده است.

تا پیش از اوایل خرداد زمانی که ایران آماده مذاکره با گروه پنج بعلاوه یک در بغداد بود، این خوش‌بینی پیش آمده بود که ممکن است طرفین به توافقی بر سر پرونده هسته‌ای دست پیدا کنند برای در یک همین هم قیمت‌ها رو به کاهش گذاشت اما بعد خیلی زود همه چیز عوض شد و قیمت ها در مسیری صعودی قرار گرفت.

مقایسه قیمت ارزهای عمده در اوایل خرداد نشان می‌دهد که قیمت ها در فاصله سه ماه به شدت افزایش پیدا کرده است.

در اوایل خرداد درست در میانه مذاکرات وقتی مشخص شد که اختلاف ایران با گروه پنج بعلاوه یک فراتر از آن است که بتوان امیدی به توافق داشت، قیمت هر دلار که به کمتر از ۱۷۰۰ تومان سقوط کرده بود، دوباره افزایش یافت و به قیمت حدود ۱۷۳۵ تومان رسید.

در آن زمان یورو حدود دو هزار و ۲۲۰ تومان بود و پوند بریتانیا نیز در بازار حدود دو هزار و ۷۲۰ تومان معامله می‌شد.

در نتیجه تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، ایران با دشواری در فروش نفت و ارتباط بانکی با خارج از کشور مواجه شده است.

به گفته کارشناسان، در حالی که اقتصاد ایران طی دهه‌های اخیر به شدت به عواید نفتی وابسته شده، تحریم‌های فعلی نه تنها بر صادرات نفتی تاثیر گذاشته، بلکه دریافت ارز حاصل از صادرات را مختل کرده و هزینه واردات را نیز به شدت افزایش داده است.

محدودیت های ارزی باعث افزایش افزایش قیمت کالاها در داخل شده است و دولت سعی دارد تا با اختصاص ارز دولتی برای کالاهای اساسی، کنترل بازار آشفته فعلی را تا حدودی در دست بگیرد.

[بی بی سی]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد