تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

دور جدید مذاکرات برنامه هسته‌ای ایران ۱۰ روز دیگر برگزار خواهد شد

دور جدید مذاکرات برنامه هسته‌ای ایران ۱۰ روز دیگر برگزار خواهد شد

جان کری: اختلافات را با ایران کمتر کردیم

جان کری، بامداد یکشنبه، در کنفرانس خبری در مورد مذاکرات هسته ای گفت: «اختلافات شش قدرت جهانی و ایران کمتر شده است.» وی در عین حال افزود که «پنجره دیپلماسی برای مذاکرات هسته ای به صورت نامحدود باز نیست.»

 وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه مذاکرات «جدی و با احترام متقابل» صورت گرفته، تاکید کرد که هدف ما این است که ایران به سلاح هسته‌ای دست نیابد. وی ادامه داد که برای اعتمادسازی زمان لازم است. ما موضوعات پیچیده و فنی را مورد بحث قرار دادیم. وی همچنین گفت پس از بازگشت به واشینگتن، نتیجه مذاکرات ژنو را با  رییس جمهوری آمریکا و  کنگره در میان خواهد گذاشت.

دومین دور از مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ که پنجشنبه آغاز شده بود، روز شنبه، ۱۸ آبان، وارد سومین روز خود شد و بدون توافق بین طرفین پایان یافت.

پیشتر یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته بود که سفر جان کری به ژنو با هدف انجام هر کمکی که ممکن است برای کاهش یا رفع اختلافات با ایران صورت می‌گیرد. به گفته این مقام ارشد٬ آقای کری به دعوت کاترین اشتون تصمیم گرفت که دیدار خود از خاورمیانه را ناتمام گذاشته و به سوییس سفر کند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد یکشنبه به وقت محلی در ژنو اعلام کرد که دور جدید مذاکرات با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، ۱۰ روز دیگر، ۲۹ آبان، برگزار خواهد شد.

این در حالی است که پس از پایان یافتن نخستین دور این مذاکرات در روز پنجشنبه ۱۶ آبان‌ماه، ایران از امکان نگارش توافقنامه‌ای میان ایران و ۱+۵ خبر داد و آمریکا نیز اعلام کرد که امکان دارد در صورت حصول توافق٬ جامعه بین‌المللی اندکی از فشار تحریم‌ها بر ایران بکاهد.

خانم اشتون در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: «امیدواریم به نتیجه ای برسیم به همین دلیل به مذاکرات برخواهیم گشت». از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی،‌ ایران رویکرد دیپلماتیک در قبال پرونده هسته‌ای خود را تغییر داده و در صدد است تا به راه حلی برای مناقشه موجود دست یابد.

[رادیو فردا]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights