تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

دکتر پردیس ثابتی سومین ایرانی در مقام شخصیت سال مجله “تایم”

دکتر پردیس ثابتی سومین ایرانی در مقام شخصیت سال مجله “تایم”

دکتر پردیس ثابتی دانشمند آمریکایی ایرانی‌تبار، استادیار زیست‌شناسی در دانشگاه هاروارد است که در سال گذشته سرپرستی تلاش‌های آمریکا برای خواندن ژنوم انسان و تمام کروموزوم‌های موجود در ویروس ابولا را بر عهده گرفت. او به همراه ۲۱ پزشک و دانشمند دیگر به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۴ مجله تایم انتخاب شده‌است.

7188088-b

مجله‌ تایم از سال ۱۹۲۷(۱۳۰۵ خورشیدی) اقدام به معرفی چهره سال به انتخاب تحریریه خود کرده است. شخصیت‌ها و یا موضوعاتی که جهان را به شیوه‌ای خوب یا بد تحت تأثیر قرار داده‌اند همه ساله موفق به کسب اعتبار شخصیت سال این نشریه بین المللی شده‌اند. در طول این سال‌ها، نام‌ها و موضوعات متفاوتی در آخرین شماره هفته‌نامه تایم به‌عنوان شخص سال معرفی شدند و گاهی نیز با انتقادات بسیاری روبرو بوده‌اند. شخصیت سال تایم عموما فراتر از دامنه خوانندگان این مجله بازتاب پیدا می‌کند و در رسانه‌های مختلف به موضوع انتخابی این مجله پرداخته شده و عملا به سنتی برای پایان سال میلادی بدل شده است.
خانم پردیس ثابتی و گروهش در طول تابستان گذشته به خواندن ژنوم‌های ابولا ادامه دادند و نتیجه مطالعات آنها در وبسایت مرکز ملی برای اطلاعات فناوری زیستی منتشر شد، تا دانشمندان در هر کجای این دنیا بتوانند آنها را بی‌درنگ مشاهده و بررسی کنند.
پیش از این دکتر محمد مصدق در سال ۱۹۵۱ به دلیل آنچه به بحران نفتی آبادان (ملی شدن صنعت نفت ایران) در آن سال شهرت یافت، به عنوان نخستین ایرانی تبار به عنوان شخصیت سال مجله تایم انتخاب شد.
بیست هشت سال بعد و در پی انقلاب ایران و بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران، روح الله خمینی رهبر انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ به شخصیت سال مجله تایم مبدل گشت. این مجله پیش از خمینی، هیتلر، استالین، خروشچف و پس از او نیز ولادمیر پوتین را به عنوان شخصیت سال خود در مقاطع زمانی مختلف برگزیده است که نشان می‌دهد تاثیر چهره‌های منفی بر تاریخ نیز می‌تواند آنها را به شخصیت سال انتخابی تحریریه مجله تایم تبدیل کند.
 [خبرگزاری ایرانشهر]
[metaslider id=43573]
تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights