تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

رد شرایط اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس نهم از سوی اصولگرایان

رد شرایط اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس نهم از سوی اصولگرایان

 

شخصیت‌ها و رسانه‌های وابسته به اصولگرایان طرفدار آیت‌الله علی‌خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تازه‌ترین موضعگیری‌های خود شروط اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات نهم مجلس را رد کرده‌اند و همزمان گزارش‌هایی در زمینه جدایی حامیان دولت از اصولگرایان منتشر شده است.

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، روز پنجشنبه در حاشیه همایش جامعه روحانیت مبارز به خبرنگاران گفت که «اصولگرایان انشاءالله با لیست واحد در انتخابات حضور پیدا کنند و تلاش جامعتین- جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین- نیز همین است

وی با رد شرایط اصلاح‌طلبان برای بررسی شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «نظام برای خودش شروط را از قبل تعیین کرده است. ما ملتزم به آن هستیم و نیازی به شروط دیگران نیست.»

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران از دی ماه سال گذشته تا کنون بارها تأکید کرده که برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات، احزاب باید در فعالیت‌های خود آزاد باشند، محدودیت‌های رسانه‌ای و حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی باید برداشته شود و زندانیان سیاسی پس از حوادث ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ نیز آزاد شوند.

شرایط آقای خاتمی با استقبال برخی از گروه‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب روبه‌رو شده و آنها در هفته‌های اخیر بر تحقق آنها برای بررسی احتمال شرکت در انتخابات تأکید کرده‌اند.

با این حال در واکنش به این شروط، شخصیت‌ها و رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان حملات دامنه‌داری علیه رئیس‌جمهور پیشین صورت دادند، تا جایی که آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در واکنش به آن گفت: «می‌‌گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعاً باید گفت وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند. چه کسی به شما رأی می‌دهد؟»

اصولگرایان می‌گویند تنها اصلاح‌طلبانی حق شرکت در انتخابات دارند که از اقدامات خود توبه کنند و با «فتنه» و «سران فتنه» مرزبندی روشنی داشته باشند.

در همین زمینه، حسن غفوری‌فرد، عضو شاخص فراکسیون اصولگرایان مجلس گفته است: «اصلاح‌طلبان از الان بدانند نظام شرطی را از طرف آنها برای شرکت در انتخابات نمی‌پذیرد.»

وی در گفت‌وگو با شماره روز پنجشنبه روزنامه «روزگار» با بیان اینکه اصلاح‌طلبان «در موقعیتی نیستند که برای نظام شرط تعیین کنند» افزوده است: «کسی نمی‌تواند برای نظام شرط تعیین کند بلکه همه باید افتخار کنند و خوشحال باشند که نظام به آنها اجازه داده در انتخابات شرکت کنند

وی همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، محمد خاتمی را جزو «ساکتین فتنه ۸۸» دسته‌بندی کرده و گفته است: «خاتمی همچنان موضع صریحی در برابر فتنه نمی‌‌گیرد از این رو باید موضع خود را به صورت روشن در برابر فتنه اعلام کند»

محمد کاظم انبارلویی، رئیس مرکز سیاسی حزب مؤتلفه اسلامی، نیز از شورای نگهبان خواسته است تا صلاحیت نامزدها را با توجه به مرزبندی آنها با «جریان فتنه» مورد توجه قرار دهد.

وی با ادعای اینکه «شرایط برای برگزاری یک انتخابات باشکوه آماده است» گفته که «برخی از اصلاح‌‌طلبان به خاطر بی‌‌انضباطی‌‌های سیاسی و حمایت خارجی صلاحیت‌‌های خود را از دست دادند و مشروعیت سیاسی خود را زیر سؤال بردند

همچنین آیت‌الله مهدوی کنی که ریاست مجلس خبرگان را برعهده دارد از اصولگرایان خواست تا از موازی کاری با تشکل شکل یافته از سوی «جامعتین» خوددداری کنند و موضع واحدی درباره انتخابات داشته باشند.

وی می‌گوید که «کار ما مورد تأیید اصولگرایان و مقام معظم رهبری است

به نظر می‌رسد انتقاد رئیس مجلس خبرگان جمهوری اسلامی به تشکیل «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» است که در روزهای اخیر زمزمه تشکیل آن اوج گرفته است.

علیرضا زاکانی، نماینده مجلس و دبیرکل جمعیت اصولگرای رهپویان انقلاب اسلامی، نیز با اشاره به انتخابات مجلس گفته که «شرایط پیش روی ما بسیار پیچیده است» و باید «در صحنه پیچیده کنونی حضور داشته باشیم به این دلیل که عده‌‌ای قصد دارند در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند تا علیه انقلاب اسلامی بایستند

انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است روز ۱۲ اسفندماه سال جاری برگزار شود و در حالی که حضور اصلاح‌طلبان در این انتخابات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اختلاف میان اصولگرایان حامی رهبر ایران و رئیس‌جمهور به موضوعی جدی در صحنه سیاسی ایران تبدیل شده است.

رسانه‌های ایران در روزهای اخیر اشاره کرده‌اند که اصولگرایان برای رسیدن به وحدت میان خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند و تشکیل قریب‌الوقوع «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» که خارج از دایره راست سنتی است احتمالاً شکاف میان اصولگرایان را عمیق‌تر خواهد کرد.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری فارس روز چهارشنبه منتشر کرده است، در این جبهه افرادی از همکاران قبلی دولت‌های نهم و دهم، برخی از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، برخی از اعضای قرارگاه عمار و افرادی چون حجت‌الاسلام آقا تهرانی، غلامحسین الهام، صادق محصولی، رسایی، علی اصغر زارعی، کوچک‌زاده، کوثری و روح‌الله حسینیان حضور دارند.

از سوی دیگر اصولگرایان در ماه‌های اخیر حملات دامنه‌داری علیه محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان وی که از آنها به عنوان «جریان انحرافی» نام می‌برند آغاز کرده‌اند و به نظر می‌رسد که این طیف نیز از جبهه اصولگرایان خارج شده‌اند.

«جریان انحرافی» متهم است که با استفاده از رانت‌های دولتی و سازماندهی نیروهای خود در نقاط مختلف کشور درصدد است تا حداقل ۱۵۰ کرسی مجلس را در اختیار گیرد.

[رادیو فردا]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights