تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

رضا مرزبان روزنامه‌نگار مردم‌دوست و شاعر در تبعید درگذشت!

رضا مرزبان روزنامه‌نگار مردم‌دوست و شاعر در تبعید درگذشت!

Marzbanرضا مرزبان سردبیر روزنامه «پیغام امروز» پس از انقلاب ۵۷ ، که سال‌‌ها در فرانسه زندگی می‌کرد، امروز در سن ۸۵ سالگی پس از سال‌ها جدال با بیماری سرطان در بیمارستانی در پاریس با زندگی وداع گفت. روزنامه «پیغام امروز»، جزو اولین روزنامه‏‌هایی بود که پس از انقلاب توقیف شده‌بود.

رضا مرزبان در سال ۱۳۳۲ برای اولین بار با اندیشه چپ آشنا می‌شود و در همان سال نیز دستگیر و دوسالی را در زندان می‌گذارند. مرزبان پس از آزادی به دعوت مصباح‏‌زاده، مدیر روزنامه کیهان پیش از انقلاب، به این روزنامه می‌پیوند و بعدها در حالی‏که ممنوع‏‌القلم بود، در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی به تدریس تاریخ روزنامه‌‏نگاری ایران می‌پردازد.

او در سندیکای روزنامه‌‏نگاران در اعتصاب ۶۲ روزه مطبوعات در مقطع انقلاب نیز نقش مهمی ایفا کرد.

رضا مرزبان در سال ۱۹۹۳ در ونکوور کانادا حضور یافته بود تا برای ایرانیان این شهر به ایراد سخنرانی و شعر خوانی بپردازد.

رضا مرزبان در ونکوور - ۱۹۹۳

رضا مرزبان در ونکوور – ۱۹۹۳ – عکس از آرشیو شهروند بی‌سی

اطلاعیه‌های «انجمن قلم ایران در تبعید» و «کانون نویسندگان ایران در تبعید»  پیرامون این نویسنده و روزنامه نگار تبعیدی را در زیر می‌خوانید:

نویسنده توانا و یار مهربان مردم ایران درگذشت!

رضا مرزبان، نویسنده توانا و یار مهربان مردم ایران درگذشت.
رضا مرزبان روزنامه نگار و نویسنده و شاعر گرانقدر، جهان ما را بدرود گفت و ما را تنها گذاشت. رضا مرزبان از سال های دور، در راستای دفاع از آزادی اندیشه و بیان پیکار می کرد و در تمام زندگانی خود، پشتیبانی از حقوق و مبارزۀ مردم ایران را برای دستیابی به یک زندگی بهتر و انسانی تر، پیگیرانه ادامه داد.
یاد این یار دیرین کانون نویسندگان و انجمن قلم ایران در تبعید گرامی باد!
انجمن قلم ایران در تبعید، خود را در اندوه درگذشت رضا مرزبان، با خانواده او و همه یاران و مبارزان راه آزادی اندیشه و بیان، شریک می داند.

انجمن قلم ایران در تبعید
۲٨ دسامبر ۲٠۱٣

رضا مرزبان، درگذشت!

امروز صبح با خبر شدیم که رضا مرزبان، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار نامی و عضو کانون نویسندگان ایران «در تبعید» پس از مدتها جدال با بیماری سرطان، سرانجام در سحرگاه روز ۲۸ دسامبر، در بیمارستانی در حومه پاریس از پای در آمد و در چشم بر این دنیا فرو بست.

کانون نویسندگان ایران «در تبعید»
۲٨ دسامبر ۲٠۱٣

تبلیغات

۱ نظر

  1. محسن

    با احترام، خود سانسوری یا مصلحت اندیشی؟ وقتیکه نوشته میشود: “رضا مرزبان با اندیشۀ چپ آشنا میشود”! خیلی ساده ، او توده ای بود.
    .بکار بردن واژۀ بی معنی “چپ “برای پوشاندن این حقیقت وپرهیزاز نام بردن ازحزب تودۀ ایران؟ آنهم در خارج از کشور و رشد همگانی دمکراسی، پسندیده نیست.
    با درود
    فراوان

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights