تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

روحانی: دولت آینده وامدار هیچ گروه و جناحی نیست

روحانی: دولت آینده وامدار هیچ گروه و جناحی نیست

حسن روحانی با نفی موضوع «جامعه کثیرالمله» در ایران تاکید می‌کند که «ما همه زیر یک چتر قرار داریم».

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران، در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی در انتخابات، روز شنبه، ۸ تیر، گفت که دولت آینده او خود را وامدار هیچ گروه سیاسی و جناحی نمی‌داند و از این رو تلاش می‌کند تنها شایسته‌ترین افراد را «به شرط اعتدال» به‌ کار بگیرد.
آقای روحانی که از میانه مردادماه اداره دولت ایران را در دست می‌گیرد، با اشاره به گمانه‌زنی‌هایی که درباره ترکیب کابینه او در رسانه‌ها منتشر می‌شود، تاکید کرد که تاکنون هیچ تصمیمی درباره هیچ شخصی نگرفته و در حال حاضر مشغول مشورت با صاحب‌نظران و گروه‌های مختلف در این رابطه است.
سخنرانی حسن روحانی که به‌ طور مستقیم از تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شد به مناسبت همایشی به نام «افق رسانه ملی» انجام می‌گرفت و از این رو بخشی از اظهارات او نیز حاوی نظراتی درباره سیاست‌های رسانه‌ای بود.
او با اشاره به لزوم برقراری ارتباط دوسویه میان رسانه و مخاطب، گفت که «دوران مونولوگ رسانه‌ای» به پایان رسیده است، اگرچه «تکرار مونولوگ نیز بی‌تاثیر نیست»، اما مردم دیگر به «تک‌رسانه‌ها» اکتفا نمی‌کنند.
این سخنان در حالی بیان می‌شود که رادیو و تلویزیون دولتی ایران به ریاست عزت الله ضرغامی در سال‌های اخیر اتهامات بی‌شماری را علیه منتقدان حکومت ایران مطرح کرده است بدون آن که فرصت پاسخ‌گویی به آنها داده شود.
از جمله این اتهامات، «جاسوس» نامیدن محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، بود که محمدرضا عارف، نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، در یکی از مناظره‌های انتخاباتی به آن اعتراض کرد و نمونه‌ای از «بی‌اخلاقی» خواند.
اکنون نیز حسن روحانی درباره اخلاق و سیاست‌های رسانه‌ای می‌گوید که اگر توهین و افترا بد است، برای همه بد است، اما «بداندیش‌هایی» هستند که برخی گروه‌ها را تشویق کرده‌ و «گفته‌اند که هتاکی و توهین در برخی موارد اشکال ندارد».
به گفته آقای روحانی، رسانه‌ها باید از معیارهای دوگانه دوری کنند، چنان‌چه «اگر ظلم بد است، همیشه و همه جا بد است و نمی‌توان ظلمی را که در یک کشور دشمن انجام می‌شود برجسته کرد، اما اگر همان ظلم در یک کشور دوست صورت بگیرد، بگوییم که ظلم نیست».
وی در ادامه گفت: «حقوق بشر نیز حقوق بشر است، هر تعبیری که برای آن به‌ کار ببریم فرقی نمی‌کند، خواه حقوق بشر اسلامی باشد یا تعبیری دیگر.»
بحث درباره حقوق بشر و انطباق آن با قوانین اسلام در دوران جمهوری اسلامی دامنه گسترده‌ای یافته است تا جایی که برخی از مقامات ایران، مانند جواد لاریجانی، معاون حقوق بشر قوه قضاییه، آن را پوششی برای «دشمنی با اسلام» نامیده‌اند.
صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران، نیز گفته است که «پیوستن ایران به اعلامیه جهانی حقوق بشر اشتباه بود» و این که ایران به «حقوق بشر وارداتی» نیاز ندارد، بلکه «باید براساس جامعه اسلامی تمدن‌سازی کنیم».
با این حال از سخنان حسن روحانی چنین برمی‌آید که دیدگاهی متفاوت از مقامات قضایی کنونی قوه قضاییه ایران نسبت به مقوله حقوق بشر داشته باشد.
آقای روحانی در ادامه صحبت‌های خود همچنین بر آزادی رسانه‌‌ها در کشور تاکید کرد و آن را عاملی برای تقویت حکومت دانست.
به گفته او، «حکومتی که ریشه در حمایت و رای مردم دارد، نه تنها از رسانه آزاد نمی‌هراسد، بلکه از آزادی قانون‌مند رسانه‌ها استحکام بیشتری می‌یابد.»
اما بخشی دیگر از سخنان امروز حسن روحانی به موضوع ملی‌گرایی و حضور اقوام مختلف در ایران اختصاص داشت.
او در این‌باره گفت: «ما جامعه کثیرالمله نداریم، بلکه یک اقلیم و یک ملت به نام ایران داریم و البته در مناطق مختلف کشور آداب و رسوم خاص آنجا و خرده‌فرهنگ‌ها وجود دارد، اما همه آنها گل‌های یک باغ هستند.»
پیش از این برخی از مقامات ایران نسبت به خطر تجزیه کشور یا وجود جریان‌های جدایی‌طلب هشدار داده‌اند.
اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، گفت که در سنای آمریکا طرحی وجود دارد که بر اساس آن می‌خواهند آذربایجان و سیستان و بلوچستان را از ایران جدا کنند.
اکنون اما حسن روحانی با نفی موضوع «جامعه کثیرالمله» در ایران تاکید می‌کند که «ما همه زیر یک چتر قرار داریم».
[رادیو فردا]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights