آشیان / آينه در آينه / روز جهانی زن از سوی دولت ایران به رسميت شناخته شد

روز جهانی زن از سوی دولت ایران به رسميت شناخته شد

در نشست معاون زنان رياست‌جمهوري با نهادهاي غيردولتي؛ روز جهاني زن از سوي دولت به رسميت شناخته شد

روز جهاني زن، براي نخستين‌بار از سوي دولت به رسميت شناخته شد. معاون رييس‌جمهور در امور زنان و خانواده، به مناسبت اين روز پاي سخنان زنان فعال در اين حوزه در تشكل‌هاي غير دولتي نشست، همان تشكل‌هايي كه پيش از انتخاب وي به اين سمت از سوي رييس‌جمهور، در مركز مطالعات و تحقيقات زنان، نشست‌هايي با حضور خانم معاون برگزار مي‌شد و مولاوردي يكي از اعضاي ثابت اين جلسات بود.

شهين دخت مولاوردي، با اشاره به اجلاس كميسيون مقام زن كه هفته آينده در سازمان ملل همزمان با 8 مارس برگزار مي‌شود، موضوع مورد بررسي در اين اجلاس را بررسي اولويت‌هاي مسائل زنان اعلام كرد. اما در اين نشست كه در مركز مطالعات و تحقيقات زنان برگزار شده بود، نمايندگاني از نهادهاي غيردولتي شركت داشتند. مينو مرتاضي لنگرودي، فعال حقوق زنان با اشاره به روز جهاني زن و ناديده گرفتن آن از سوي دولت‌ها، اين تابو شكني توسط دولت يازدهم را به فال نيك گرفت و گفت: «زماني، مسائلي بودند كه تابو بودند در اين حوزه، امروز به همت زنان و مسوولان درحال شكستن اين تابوها هستيم، به رسميت شناختن روز جهاني زن توسط معاونت زنان امري است كه جامعه زنان از آن استقبال مي‌كند و به اين مساله ايمان مي‌آورد كه مسائل غيرقابل باور ديگر هم روزي محقق خواهند شد.»

اما تعامل بيشتر حوزه زنان در دولت و زنان غيردولتي امري بود كه مورد تاكيد فعالان اين حوزه بود، خواسته اين فعالان كاركردن ان‌جي‌او‌ها در شرايط غيرامنيتي و پليسي است، شرايطي كه براي گفت‌وگو ايمن باشد.

اما نرگس محمدي، فعال حقوق بشر و نايب‌رييس كانون مدافعان حقوق بشر راهكار موجود را علاوه بر اراده جدي دولت در حل كردن مشكلات حوزه زنان، دفاع از حضور زنان در مشاركت‌ها دانست. او با تاكيد بر نهادسازي در جامعه افزود: «بايد باب گفت‌وگو ميان دولت و مردم را فراهم كنيم، بابي كه با ايجاد نهادها و بستري براي اين گفت‌وگو پيش مي‌رود.»

او همچنين با اشاره به طرح‌هاي كوچك اما تاثيرگذار گفت: «مي‌توان از طرح‌هايي استفاده كرد كه شايد چندان بزرگ و چشمگير نباشند اما تاثيرات خود را خواهند داشت. در مورد خشونت‌هاي خانگي عليه زنان ايجاد خانه امن براي قربانيان باعث مي‌شود شاهد تاثير ملموسي در اين حوزه باشيم. يا در مورد لايحه‌يي چون لايحه جمعيت و تعالي خانواده، بحث چگونگي رسيدن به جايگاه جمعيتي مطرح است، جايگاهي كه زنان ما را از ازدواج و بچه دارشدن دور مي‌كند، وقتي لايحه مورد مطالعه قرار مي‌گيرد، مي‌بينيم كه دختران ما را با واكنش منفي روبه‌رو خواهد كرد. اين لايحه زندگي اقتصادي، اجتماعي زنان ما را به هم خواهد زد.»

[اعتماد]

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

ایستادن روی پل، خم شدن از حفاظ، نگاه کردن به ماشین ها و انتخاب داستانی کوتاه از علی کریمی کلابه

  علی کریمی کلایه متولد ۱۳۵۹ رودبار الموت و ساکن کرج   کتاب‌ها:  پر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *