صفحه را انتخاب کنید

روسیه: بشار اسد دست به اصلاحات بزند یا کنار برود

روسیه: بشار اسد دست به اصلاحات بزند یا کنار برود
 Assad
دمیتری مدودف، رییس جمهور روسیه، روز جمعه گفت که بشار اسد راهی جز اصلاحات و یا کناره گیری از قدرت پیش رو ندارد. وی با این حال تاکید کرده است که مسکو در مقابل فشار های خارجی برای برکناری بشار اسد از قدرت مقاومت خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سه روز پس از وتوی قطعنامه تحریمی علیه حکومت بشار اسد توسط روسیه و چین در شورای امنیت سازمان مل متحد، دمیتری مدودف گفته است: روسیه نیز به اندازه آمریکا و کشورهای اروپایی خواهان پایان خشونت ها علیه معترضان در سوریه است.
وی در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: «روسیه به اندازه دیگر کشورها خواهان توقف خونریزی ها در سوریه است و از رهبری سوریه می خواهد اصلاحات ضروری را انجام دهد.»
رییس جمهوری روسیه افزود: «چنانچه رهبر سوریه قادر نباشد که چنین اصلاحاتی را محقق کند، می بایست کنار برود. اما این مساله ای است که مردم و رهبری سوریه باید در باره آن تصمیم بگیرند، نه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، یا کشورهای اروپایی.»
چین و روسیه، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز سه شنبه سیزدهم مهرماه به پیش نویس قطعنامه تحریمی علیه حکومت بشار اسد رای مخالف دادند. این رویکرد روسیه انتقاد شدید امریکا و کشورهای اروپایی را در پی داشت.
روسیه پیشتر برخی از نیروهای اپوزیسیون در سوریه را به ارتباط با «تروریست ها» متهم کرده بود.
رییس جمهوری روسیه می گوید، تصمیم اخیر برای وتوی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد متاثر از رویکرد و اقدامات ناتو در لیبی است. وی اضافه کرده است، در ماه مارس سال جاری هنگامی که قطعنامه علیه حکومت معمر قذافی در شورای امنیت مطرح شد، مسکو مخالف آن بود ولی از وتوی آن خودداری کرد.
روسیه از اقدامات ناتو درجریان سرنگونی معمر قذافی انتقاد کرده و می گوید، قطعنامه شورای امنیت علیه حکومت معمر قذافی و در خصوص محافظت از غیر نظامیان در لیبی بود، اما مورد سواستفاده ناتو قرار گرفت.
با این حال، رییس جمهور روسیه روز جمعه هشدار داد که مسکو به مخالفت با تلاش های غرب برای سرنگونی حکومت ها ادامه خواهد داد.
دمیتری مدودف گفت: «روسیه همچنان در مقابل تلاش ها برای مشروعیت گرفتن از طریق تحریم های یک جانبه شورای امنیت با هدف سرنگونی رژیم های مختلف خواهد ایستاد.»
دمیتری مدودف اضافه کرد: «سازمان ملل متحد برای چنین هدف به وجود نیامده است.»
رییس جمهور روسیه تاکید کرد: «در اصل، متن پیشنهادی، متنی بود که یک بار دیگر اجازه استفاده از زور را می داد.»
آمریکا و کشورهای اروپایی از اقدام روسیه در وتوی قطعنامه علیه حکومت بشار اسد به شدت انتقاد کردند. درهمین زمینه، ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا گفته بود: «ما باور داریم تاریخ نشان خواهد داد که کدام کشورها در جریان رای گیری روز سه شنبه درست می گفتند و کدام کشورها اشتباه.»
در همین حال، فعالان سیاسی سوری می گویند، به دنبال تظاهرات دولتی در روز جمعه ۹ نفر درجریان تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه به معترضان کشته شدند.
سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد براساس برآوردهای اش شمار افرادی که در جریان اعتراضات حکومت بشار اسد در سوریه از ماه مارس تاکنون کشته شده اند به بیش از ۲۹۰۰ نفر رسیده است.
یک مقام سازمان ملل متحد گفته است، این رقم شامل کسانی که در جریان تظاهرات ضد دولتی ناپدید شده اند، نمی شود.
[رادیو فردا]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد