آشیان / رويدادها / ایران / شرکت اسپانیایی متهم به قاچاق “تجهیزات هسته‌ای” به ایران شد

شرکت اسپانیایی متهم به قاچاق “تجهیزات هسته‌ای” به ایران شد

ONA-2 شرکت اسپانیایی متهم به قاچاق "تجهیزات هسته‌ای" به ایران شد

راديو فردا ـ خبرگزاری رویترز روز دوشنبه، ۶ آذرماه از قاچاق دستگاه‌هایی توسط یک شرکت اسپانیایی به ایران خبر داده است که احتمالا در برنامه هسته‌ای ایران کاربرد دارد.

بر اساس این گزارش، اداره مالیات اسپانیا روز دوشنبه گفته است که یک شرکت اسپانیایی در باسک، با همکاری یک شرکت پوششی در ترکیه، هفت دستگاه که در توربین نیروگاه‌های انرژی کاربرد دارد، به ایران فروخته است.

یک منبع آگاه در این زمینه به رویترز گفته است که شرکت «او ان‌ای الکترو-اروسیون» اسپانیا در این معامله دست داشته است.

بنا بر این گزارش، محموله‌های یاد شده به ارزش یک میلیون یورو به ایران فروخته شده و بر اساس بررسی‌های نهاد مالیاتی، این دستگاه‌ها در برنامه هسته‌ای کاربرد دارد.

رویترز می‌نویسد که شرکت یاد شده در سپتامبر سال ۲۰۰۹ از فروش خنک‌کننده صنعتی به ایران منع شده بود، اما سپس با استفاده از یک شرکت واسطه‌ای و پوششی در ترکیه که توسط ایرانی‌ها راه‌اندازی شده بود، توانست گمرک اسپانیا را فریب دهد. محموله‌ها ابتدا به استانبول و سپس به ایران منتقل شده است.

اداره مالیات اسپانیا ۱۳ نوامبر به دفتر این شرکت وارد شده و اسناد مربوط به این موضوع را خارج کرده و در حال بررسی این اسناد است.

بر اساس این گزارش، اداره مالیات اسپانیا از اوایل سال جاری به فعالیت‌های این شرکت مشکوک شده بود.

اداره مالیات گفته است که هنوز کسی در این رابطه بازداشت نشده، اما کسانی که مسئول این داد و ستد باشند، ممکن است به حبس و جریمه‌ای نزدیک به ۶ میلیون یورو محکوم شوند.

درباره شهروند بی‌سی

پیشنهاد خوانش

بیانیه بیش از صد و هشتاد شاعر، نویسنده و هنرمند در اعتراض به حکم حبس نیما صفار، شاعر و نویسنده؛ آیا هشت ماه زندان، پاداش بی‌تفاوت نبودن و انتقاد به وضع موجود است؟

  فرج سرکوهی، شهرنوش پارسی‌پور و اسماعیل خویی به همراه بیش از صد و هشتاد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *