تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

شهروند آیینه اصحاب اندیشه و قلم

شهروند آیینه اصحاب اندیشه و قلم

نام هفته‌نامه شهروند  یکی از نام‌هایی بود که در اولین روزهای ورود به ونکوور مکرر به گوشم خورد و در همان هفته دوم چشمم به جمالش روشن شد. از همان نگاه اول، تنوع مطالب، پوشش اخبار سیاسی و فرهنگی و به ویژه صفحات ادبی و هنری آن برایم جالب و جذاب بود. کوتاه زمانی بعد، سردبیر شهروند ونکوور، آقای هادی ابراهیمی، دوست هموند من در کانون نویسندگان در تبعید، با ترتیب ضیافت نهاری، باب آشنایی حضوری را گشود و با گشاده‌رویی و مهر صفحات شهروند را عرصه‌ای متعلق به اهل قلم و میدانی برای همکاری قلمی شاعران و نویسندگان خواند. حمایت و همراهی شهروند و سردبیر شاعر آن، به گواهی تاریخ مکتوب آن، همواره ارزانی آنانی بود که دلی در گرو خلاقیت ادبی و هنری، و سری در هوای رهایی داشته‌اند.

نام شهروند ونکوور با اکثر قریب به اتفاق رخدادهای فرهنگی و اجتماعی ترقی‌خواهانه در شهر ونکوور گره خورده است. صفحات شهروند آیینه‌ای بود که در آن به دیدار چهره‌هایی چون ابراهیم رزم‌آرا، پیمان وهاب‌زاده، علی نگهبان و بسیاری دیگر از اصحاب اندیشه و قلم رفتیم،  و دیرتر، دفتر مجله به میعادگاهی برای شاعران و نویسندگان ساکن ونکوور تبدیل شد. هادی ابراهیمی در دفتر کار خود شالوده ” آدینه شب” را ریخت که برای دوره‌ای طولانی محلی برای دیدارها و تبادل اندیشه دوستان اهل قلم بود. چاپ گاهنامه‌های ادبی و مجموعه اشعار شاعرانی چون پرویز میر مکری از جنبه‌های دیگر فعالیت فرهنگی شهروند است.

نقش شهروند بی سی در حیات جمعی ایرانیان ساکن ونکوور پر رنگ‌تر از آن است که محل مناقشه باشد، اما این همه سویه‌های واقعیت را بازنمی‌تاباند. شهروند با نگاهی پیگیر و حرفه‌ای به ادبیات و هنر معاصر ایران، به جایگاهی ویژه در نشریات ادبی فارسی زبان خارج از کشور دست یافته است. این نشریه، امروز با بهره‌وری از حضور چهره‌هایی چون سپیده جدیری و احسان عابدی به عرصه‌ای پیشرو برای بازتاب آثار و اندیشه‌های شاعران و هنرمندان طیف‌های مختلف ادبی در ایران تبدیل شده است. برای شهروند بی سی و تحریریه سختکوش آن آرزوی توفیق روزافزون دارم.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights