تغذیه و بهداشت دانش و پژوهش

شکلات تا چه حد مفید است؟

Chacolate-150x150 شکلات تا چه حد مفید است؟پژوهش‌های جدید تا حدودی نشان داده‌اند که برخی از محتویات موجود در شکلات تأثیرات مثبت متعددی روی سلامت انسان دارند و بویژه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند، اما این نتایج همچنان به طور قطعی ثابت نشده‌اند.

کسانی که تا به حال از ترس چاقی و ابتلا به بیماری‌های مختلف با عذاب وجدان شکلات می‌خوردند، می‌توانند نفس راحتی بکشند و از این پس بدون نگرانی از خوردن شکلات لذت ببرند. محققان در جریان پژوهش‌های متعددی که تا به حال در این زمینه انجام شده مشاهده کرده‌اند که علاقه‌مندان به شکلات کمتر در معرض خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند.
تیمی پژوهشی به سرپرستی اسکار فرانکو از دانشگاه کمبریج ارزیابی و مقایسه نتایج پژوهش‌های مختلف در زمینه خواص شکلات را بر عهده داشته‌اند. آنها نتایج هفت پژوهش در مورد ارتباط بیماری‌های قلبی و عروقی با مصرف شکلات را که بر روی ۱۱۴ هزار نفر انجام شده مرور کرده‌اند. نتیجه مشاهدات آنها این بوده که طرفداران شکلات حدود ۳۷ درصد کمتر از دیگران در معرض ابتلا به اختلالات قلبی قرار داشته‌اند و بروز سکته قلبی نیز در میان آنها ۲۹ درصد کمتر از دیگران بوده است.


پلی‌فنول و خواص آن
یکی از پژوهش‌های مورد بررسی نیز نشان داده که خطر ابتلا به دیابت در کسانی که به طور مرتب شکلات می‌خورند به میزان یک سوم کمتر است. اینکه شکلات به چه سبکی مصرف می‌شود در این میان نقشی بازی نمی‌کند، چه به صورت مایع باشد، چه کیک و دسر یا تخته شکلات هیچ فرقی نمی‌کند.
محققان حدس می‌زنند که دلیل خاصیت شکلات در محافظت از رگ‌های خونی به احتمال زیاد ماده‌ی موجود در آن به نام پلی‌فنول است. این ترکیب طبیعی موجود در شکلات فشار خون را کاهش می‌‌دهد و از عفونت و گرفتگی در رگ‌ها جلوگیری می‌کند. این ماده باعث افزایش اکسید نیتریک در خون شده و به این ترتیب عملکرد رگ‌های خونی را تقویت می‌کند. اکسید نیتریک در عین حال از چسبندگی خون جلوگیری می‌کند و از این رو میزان تشکیل رسوبات در رگ‌ها را کاهش می‌دهد.


عدم قاطعیت بررسی‌ها پیرامون فواید شکلات
اما تیم پژوهشی اسکار فرانکو از عدم قطعیت نتایج بدست آمده پس از بررسی پژوهش‌ها خبر می‌دهد. مشاهدات آنها نتیجه نظرسنجی و ثبت شرایط جسمی شمار بسیار زیادی از داوطلبان بوده است. محققان تأکید می‌کنند که آنها تنها احتمال می‌دهند که ارتباطی میان اطلاعات دریافت شده از داوطلبان و وضعیت جسمی آنها وجود دارد و مدرکی که از لحاظ علمی موثق باشد را هنوز در اختیار ندارند.

Please follow and like us:
cute_twitter شکلات تا چه حد مفید است؟
icon_Visit_us_en_US شکلات تا چه حد مفید است؟
fa_IR_Follow شکلات تا چه حد مفید است؟
fa_IR_Tweet شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_telegram شکلات تا چه حد مفید است؟
telegram_message شکلات تا چه حد مفید است؟
telegram شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_linkedin شکلات تا چه حد مفید است؟
icon_en_US شکلات تا چه حد مفید است؟
en_US_share شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_whatsapp شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_instagram شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_soundcloud شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_fbmessenger شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_youtube شکلات تا چه حد مفید است؟
icon_Visit_us_en_US شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_email شکلات تا چه حد مفید است؟
cute_pinterest شکلات تا چه حد مفید است؟
pinterest شکلات تا چه حد مفید است؟
fa_IR_save شکلات تا چه حد مفید است؟

Related posts

انسان و آینده

احمد جواهریان

من و داده‌هایم: غول‌های اینترنت واقعا چه‌قدر می‌دانند؟

سپیده جدیری

حفظ حریم خصوصی در دنیای مجازی

شهرگان

اظهار نظر