صفحه را انتخاب کنید

ضرب‌وشتم حسين رونقی در زندان

ضرب‌وشتم حسين رونقی در زندان

حسين رونقی ملکی پس از نوشتن نامه به دادستان مورد ضرب وشتم مامور سپاهی قرار گرفت و به بيمارستان منتقل شد

والدين حسين رونقی ملکی، وبلاگ نويس زندانی از ضرب و شتم شديد او توسط ماموران زندان پس از ملاقات روز گذشته خود خبر می دهند. پدر حسين رونقی در گفتگو با کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران گفت که اين ضرب و شتم به دليل نوشتن نامه پسرم به دادستان تهران بوده است. او با اظهار اينکه از اين شکنجه ها ديگر خسته شده است خطاب به فعالان حقوق بشر گفت :« اگر می توانند جلوی اين رفتارها را بگيرند و يا ما و پسرم را بکشند تا ديگر راحت شويم. آخر اينهمه شکنجه برای چيست.» نامه حسين رونقی ملکی نشان می دهد که دادستان تهران به صورت مستقيم در مرخصی ندادن به وی برای معالجه دست داشته چرا که پزشکی قانونی چندين ماه قبل موافقت خود را با مرخصی او اعلام کرده بود.
حسين رونقی ملکی، وبلاگ نويسی که پس از وقايع انتخابات رياست جمهوری ۸۸ بازداشت شد و هم اکنون کليه های وی به شدت صدمه ديده و نيازمند مراقبت جدی پزشکی است در تاريخ ۲۳ مرداد ماه نامه ای خطاب به دادستان تهران نوشت که در آن درباره مشکلات بند ۳۵۰ زندان اوين و از نياز فوريش به درمان در خارج از زندان نوشته بود.اما روز گذشته خانواده حسين رونقی پس از ملاقات کابينی هفتگی توسط هم بندی های پسرشان شنيدند که او به دليل همان نامه مورد ضرب وشتم يک مامور قرار گرفته است.
به گزارش سايت جرس حسين رونقی ملکی، در نامه اش خطاب به دادستان تهران نوشته است:« آقای دولت آبادی يادتان هست در مورد وضعيت وخيم جسمی‌ام به خاطر دو عمل جراحی کليه، داشتن سنگ کيسه صفرا، آنژين قلبی و شکستگی دندان که هديه بازجويان است برايتان گفتم. يادتان هست گفتم شرايط دسترسی به تغذيه مناسب و دارو، کلينيک تخصصی و محيط‌های آرام برای استراحت من فراهم نيست. در مقابل شما چه گفتيد؟ تنها پاسخ داديد که به دليل مخالفت سپاه نمی‌توانيد مرا به مرخصی اعزام کنيد. يادتان هست در ملاقات‌های پيشين گفته بوديد که اگر پزشکی قانونی با اعزام تو به مرخصی موافقت کند، تو را به مرخصی می‌فرستيم. بعد از صحبت‌های شما تحقيق کردم و ديدم که سه ماه قبل از اظهارات جنابعالی، پزشکی قانونی موافقت خويش را با اعزام من به مرخصی اعلام کرده و برای شما فرستاده بود.‌‌ »
زليخا موسوی، مادر حسين ملکی به کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران گفت:« امروز از زندان به ما زنگ زدند و گفتند که پسرم را ديروز مامور اطلاعات سپاه پس از ملاقات کتک زده است، او از حال رفته و چند ساعت همان طور در زندان مانده تا او را به بيمارستان طالقانی فرستادند، وقتی بهوش هم آمده او را بلافاصله به زندان برگردانده اند. پسر من پس از ماه ها شکنجه و ۱۱ ماه انفرادی و نداشتن ملاقات حضوری و مرخصی نامه ای به دادستان نوشته است، به خاطر همين يک نامه او را روانه بيمارستان کرده اند. او کليه هايش خونريزی دارد آنوقت او را کتک هم می زنند. ما مادر و پدريم. چطور اينهمه می توانيم اذيت و آزار به فرزندمان را تحمل کنيم. ديگر شورش را در آورده اند. حالم بد است ، نمی دانم چه کنم، چه بگويم. اينها می خواهند پسرم را بکشند، خودشان هم چند بار به ما گفتند ما حسين را می کشيم. من از سازمان های حقوق بشری می خواهم که به پسرم کمک کنند.»
احمد رونقی ملکی نيز درباره وضعيت کنونی پسرش به کمپين بين المللی حقوق بشر گفت: « من امروز هر چقدر با مسولان زندان و دفتر دادستان تماس گرفتم کسی جواب نداد. نمی دانم الان وضعيت حسين چطور است، نمی دانم چرا اينقدر فرزندم را اذيت می کنند. از مسولان خواهش دارم که به اين وضعيت رسيدگی کنند و به پسرم اجازه بدهند تا امشب با ما تماس بگيرد.ما هر هفته برای ۱۵ دقيقه ملاقات کابينی از تبريز به تهران سفر می کنيم، حدود ۱۲ ساعت در مسير هستيم بعد هم می شنويم که پسرمان را کتک زده اند. آخر اين درست است.»
احمد رونقی ملکی که به شدت از وضعيت پسرش نگران و ناراحت است، گفت:« در کشور ما نه قانون وجود ندارد و نه کسی که برويم به او بگويم که بی قانونی اعمال می شود. آخر نمی شود در زندانی که زير نظر حفاظت سازمان زندان ها است هر مامور سپاهی که دلش می خواهد، بيايد و پسرم را کتک بزند. واقعا من متاسفم برای کشوری که فقط ادعای اجرای عدالت را دارد، قانونی نيست و مسولی هم وجود ندارد که به شکايت ها رسيدگی کنند و سازمان های حقوق بشر هم فقط حرف می زنند.حرف به درد زندانيان سياسی نمی خورد.»
زليخا موسوی با اشاره به ملاقات روز گذشته با پسرش گفت:« ديروز حسين به ما گفت که دادستان تهران به ملاقاتش رفته و گفته برای وثيقه آزادی او يک يا دو ميلياردی نوشته اند اما مثل اينکه سپاه می خواهد حسين عفو بنويسد مگر حسين چکار کرده است که عفو بنويسد.»
حسين رونقی ملکی ۲۲ آذر ماه سال ۸۸ بازداشت شد و در دادگاه تجديد نظر به ۱۵ سال حبس قطعی محکوم شد و اکنون در زندان اوين به سر می برد. او پيش از اين نامه ديگری نيز در تاريخ ۲۰ تيرماه خطاب به دادستان تهران نوشته و تقاضا کرده بود به دليل وضعيت وخيم جسميش مرخصی استعلاجی به او داده شود: :«هر چند تاکنون در برابر حکم ناعادلانه دادگاه سکوت کرده‌ام اما اين بار به حکم وجدان و عقل در برابر به خطر افتادن سلامتی‌ام سکوت نمی‌کنم.»
[کمپين بين المللی حقوق بشر]

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

آرشیو شهرگان