تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

عراق: ایران گلوله باران مناطق مرزی کردستان را متوقف کند

عراق: ایران گلوله باران مناطق مرزی کردستان را متوقف کند

 

هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز چهارشنبه خواستار توقف حملات ایران به مناطق مرزی کردنشین عراق شد و گفت این اقدام ایران به روابط دو کشور لطمه وارد می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هوشیار زیباری که با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت:«ما باردیگر از حکومت ایران می خواهیم به گلوله باران پایان دهد، چرا که این برای روابط ایران و عراق سازنده نیست و به این روابط لطمه وارد می کند

هوشیاری زیباری همچین گفته است :« طی پنج سال گذشته گلوله باران ها به صورت متناوب وجود داشته است، اما این بار زمان بمباران ها طولانی تر  شده است

به گفته وزیر امور خارجه عراق این گلوله باران ها بی هدف بوده  به مزارع و مناطق روستایی آسیب وارد می کند.

ایران یازده روز پیش عملیات خود علیه پایگاه های گروه  حیات آزاد کردستان (پژاک) در خاک اقلیم کردستان عراق آغاز کرد که بنابر گزارش ها ۸ پاسدار از جمله یکی از فرماندهان سپاه تاکنون در جریان این حملات کشته شده اند.

رسانه های دولتی ایران روز چهارشنبه به نقل از سپاه پاسداران اعلام کردند در دور تازه حملات ایران به پایگاه های گروه پژاک در خاک عراق دست کم ۵۰ نفر از این  اعضای این گروه را کشته اند.

به گزارش خبرگزاری فارس ، یکی از مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  گفته است، تا زمانی که  نیروهای دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در مرز مشترک میان ایران و عراق مستقر نشوند، حملات به مواضع پژاک ادامه خواهد داشت.

این  مقام ارشد نظامی در قرارگاه حمزه همچنین گفته است: دولت عراق باید با استقرار نیروهای انتظامی و نظامی دولت مرکزی یا اقلیم کردستان در مرز مشترک کردستان عراق و ایران مسئولیت حفاظت از مرزهای مشترک را بپذیرد.

از سوی دیگر شیرازد کمانکار، سخنگوی پژاک به خبرگزاری فرانسه گفته است: دور تازه درگیری ها بامداد روز چهارشنبه آغاز شده است و نیروهای پژاک به مقابله با حمله تازه ایران پرداخته و مانع پیشروی نیروهای ایران شده اند.

کمیته صلیب سرخ جهانی ر.وز دوشنبه اعلام کرده بود که براثر  درگیری در مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق باعث شده است تا صدها روستایی خانه و کاشانه خود را رها کرده و منطقه را ترک کنند.

پیشتر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، با انتشار بیانیه‌ای گلوله‌باران مناطق مرزی منطقه کردستان عراق توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد و  از تهران خواسته بود که به جای «ایجاد رعب و وحشت»، از طریق «گفت‌و‌گو» و «راهکارهای عملی» به حل مسائل بپردازد.

به گفته رئیس اقلیم کردستان عراق، اقدام جمهوری اسلامی در حمله به این مناطق، موجب تخریب روستاها و مزارع  شده و همچنین ساکنان این مناطق را وادار به ترک محل زندگی خود کرده است.

گروه حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌کاکا، است. آمریکا  این گروه را در  فهرست گروه‌های تروریستی خود  قرار داده است.

[رادیو فردا]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights