تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

فتواهای جدید خامنه‌ای: بهاییان دشمن دین‌اند، گوش دادن به کمبودها جایز نیست

فتواهای جدید خامنه‌ای: بهاییان دشمن دین‌اند، گوش دادن به کمبودها جایز نیست

پایگاه خبری آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مجموعه‌ای از فتواهای او را منتشر کرده است که در یک مورد آن می‌گوید گوش دادن به کسانی که از “کمبودها و ضعف‌های” جمهوری اسلامی سخن می‌گویند، “جایز نیست” وی همچنین گفته است بهاییان “نجس و دشمن دین و ایمان” هستند.

این مجموعه، چنان‌چه خبرگزاری تسنیم عنوان کرده، شامل «تازه‌ترین» فتواهای علی خامنه‌ای است که موضوعات گسترده‌ای از پناهندگی سیاسی، ارتباط با پیروان ادیان و آیین‌های دیگر، مانند بهاییت، رقص، موسیقی و… را در بر می‌گیرد.

خبرگزاری تسنیم می‌نویسد که این فتواها «اخیرا به صورت پراکنده» در پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شده، اما این خبرگزاری اقدام به انتشار «یک جا»ی آنها کرده است.

در یکی از فتواهای رهبر جمهوری اسلامی ایران در رابطه با «بیان ظلم یا خیانت بعضی از مسئولین ادارات» آمده است که «گزارش دادن ظلم به مراکز و مراجع مسئول… اشکال ندارد… اما بیان آن در برابر مردم وجهی ندارد، بلکه اگر موجب فتنه و فساد و تضعیف دولت اسلامی شود، حرام است.»

آقای خامنه‌ای در سال‌های اخیر بارها به منتقدان دولت و جمهوری اسلامی هشدار داده است که از آن‌چه «سیاه‌نمایی امور کشور» می‌نامد، اجتناب کنند.

او همچنین از طرح علنی اختلافات میان مسئولان کشور انتقاد می‌کند و آن را ضربه به نظام ایران و «خوراک تبلیغات رسانه‌های بیگانه» می‌داند.

پرسش دیگری که از رهبر جمهوری اسلامی شده در رابطه با پناهندگی سیاسی به کشورهای خارجی است که آقای خامنه‌ای در پاسخ می‌نویسد: «پناهندگی سیاسی به دولت غیرمسلمان تا زمانی که مفسده‌ای بر آن مترتب نشود، فی‌نفسه اشکال ندارد».

او اما بستن کروات و دیگر لباس‌هایی را که «پوشش و لباس غیرمسلمانان» می‌نامد، جایز نمی‌داند اگر که «پوشیدن آنها منجر به ترویج فرهنگ منحط غربی شود».

پلیس ایران که فرماندهی آن را رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌کند، در قالب طرح‌های مختلفی مانند «امنیت اجتماعی» پوشش شهروندان ایرانی را کنترل می‌کند که هیچ‌گونه «مغایرتی با شرع» نداشته باشد.

سال گذشته حتی جانشین فرمانده پلیس ایران به روسای بیمارستان‌ها هشدار داد که اجازه ندهند پرسنل بیمارستان، اعم از پزشکان، پرستاران و… کروات ببندند یا «آرایش غلیظ» داشته باشند.

فتواهایی علیه بهاییان

اما یکی از شدیدترین فتاوی آیت‌الله خامنه‌ای، در رابطه با آیین بهاییت و پیروان آن است که پایگاه اطلاع‌رسانی آقای خامنه‌ای آن را در شمار فتاوی مربوط به «کفار» آورده است.

آقای خامنه‌ای در پاسخ به یک استفتا درباره «طهارت یا نجاست» بهاییان می‌نویسد: «آنها [بهاییان] نجس و دشمن دین و ایمانِ شما هستند. پس فرزندان عزیزم جدا از آنها بپرهیزید.»

رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به استفتایی دیگر در رابطه با تماس دانش‌آوزان مسلمان با دانش‌آموزان بهایی در مدارس می‌نویسد: «همه پیروان فرقه گمراه بهائیت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چیزی، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به اموری که مشروط به طهارت است، واجب است.»

او اما در عین حال فتوا می‌دهد که معلمان مدارس باید با دانش‌آموزان بهایی «بر اساس مقررات قانونی و اخلاق اسلامی» رفتار کنند.

پیش از این گروه‌ها و فعالان حقوق بشر بارها نسبت به سخت‌گیری‌ها و آزار و اذیت اقلیت بهاییان در ایران هشدار داده‌اند. گزارش‌ نهادهایی مانند عفو بین‌الملل حکایت از آن دارد که هم‌اکنون ده‌ها بهایی به‌خاطر فعالیت‌های دینی خود در زندان‌های جمهوری اسلامی به‌سرمی‌برند.

سازمان ملل متحد نیز به‌تازگی درباره «تبعیض فراگیر» علیه بهاییان در ایران ابراز نگرانی کرده و از جمهوری اسلامی خواسته است که حقوق پیروان این آیین را محترم بشمارد.

با این حال آقای خامنه‌ای در یکی دیگر از فتواهای خود می‌گوید: «همه مؤمنین باید با حیله‏‌ها و مفاسد فرقه گمراه بهائیت مقابله کرده و از انحراف و پیوستن دیگران به آن جلوگیری کنند.»

علی خامنه‌ای، دارای عالی‌ترین مقام در جمهوری اسلامی ایران است. تعیین فرماندهان پلیس، سپاه، ارتش و نیروهای شبه‌نظامی بسیج، عزل و نصب رییس قوه قضاییه، فقهای شورای نگهبان و رییس رادیو و تلویزیون تنها بخشی از اختیارات این رهبر دینی و سیاسی در کشور ایران است. وی همچنین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران را به مسوولان قوای سه‌گانه ابلاغ می‌کند.

[رادیو فردا]

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights