تئاتر و سینما صفحه اول گزيده‌ها هنر

فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)

Kian-Sabeti-150x150 فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
کیان ثابتی

در قسمت دوم گزارش به معرفی سه فیلم دیگر از سینمای ایران که قرار است در روزهای آتی در جشنواره فیلم ونکوور اکران شوند، می پردازیم. لازم به ذکر است فیلم های ایرانی در این دوره مورد توجه تماشاگران قرار گرفته به طوری که بلیط های یکی از سیانس های فیلم ناهید در روز اول جشنواره به اتمام رسید و بلیط سایر فیلم ها هم رو به اتمام است.

«سرزمین بدون آواز» اثر آیت نجفی

-بدون-آواز1 فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
سرزمین بدون آواز

فیلم مستند- داستانی سرزمین بدون آواز ساخته فیلمساز جوان ایرانی مقیم آلمان در سال 2014 اولین نمایش را در فستیوال فیلم مونترال داشت که جایزه بهترین مستند را دریافت کرد. فیلم در طی یک سال گذشته در جشنواره های مختلف جهان از جمله فستیوال فیلم های حقوق بشری امریکا به نمایش درآمد. پیش از این فیلم، آیت نجفی فیلم «فوتبال زیر حجاب» را در 2008 ساخت که در جشنواره برلین جوایزی را کسب کرد. نجفی همچنین مجری و کارگردان چند تئاتر چند ملیتی بوده است.

  فیلم سرزمین بدون آواز که ساخت آن، چهار سال به طول انجامیده؛ روایت تلاش تعدادی دختر آوازخوان و موسیقی دان ایرانی برای اجرای کنسرت است که به محدودیت ها و مشکلات بسیاری برخورد می کنند. آنها با دو خواننده فرانسوی هم برای پیوستن به گروه شان تماس می گیرند. یک خواننده تونسی هم به گروه می پیوندد. دریافت مجوز برای کنسرت زنان هم چنان با محدودیت همراه است ولی… فیلم با این جمله از سارا نجفی (خواهر کارگردان) که در این فیلم نقش اصلی را دارد آغاز می شود: “امیدوارم از این به بعد صدای آواز زنان را بیشتر و راحت تر بشنوید” فیلم با یک پایان زیبا و دیدنی تمام می شود.

  سرزمین بدون آواز محصول مشترک آلمان- فرانسه در فهرست نامزدهای بهترین فیلم مستند 2015 از آکادمی اروپا قرار دارد. فیلم مذکور با عنوان No Land’s Song در تاریخ های 29 سپتامبر، 3 و 5 اکتبر در فستیوال فیلم ونکوور به نمایش درخواهد آمد.

  «ناهید» اثر آیدا پناهنده

-ناهید1 فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
ناهید

ناهید اولین فیلم بلند سینمایی آیدا پناهنده است. پناهنده دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته سینما از دانشگاه هنر است. در پرونده هنری او پیش از این فیلم، چندین فیلم کوتاه از جمله «تاج خروس» (بهترین فیلم کوتاه در جشن خانه سینما)، مستند و تلویزیونی از جمله «آبروی از دست رفته آقای صادقی» (برنده تندیس بهترین کارگردانی و بهترین فیلنامه از جشنواره جام جم) دیده می شود. فیلم ناهید پس از حضور در سی و سومین جشنواره فیلم فجر در بخش نوعی نگاه شصت و هشتمین فستیوال فیلم کن پذیرفته شد که مورد توجه تماشاگران و داوران قرار گرفت و به غیر از کاندید دوربین طلایی، برنده جایزه آینده نویدبخش از این جشنواره شد. در طی ماه های گذشته فیلم مذکور در چندین جشنواره جهانی به نمایش آمده که اکران آن در جشنواره فیلم ونکوور، ششمین حضور جهانی اش پس از فستیوال فیلم کن -می 2015- خواهد بود.

  فیلم ناهید با بازیگری ساره بیات (بازیگر فیلم جدایی نادر از سیمین)، پژمان بازغی و نوید محمد زاده و به تهیه کنندگی، بیژن امکانیان و کارگردانی آیدا پناهنده ساخته شده است. فیلم داستان زن جوانی است که از شوهرش بخاطر اعتیاد جدا شده و از راه تایپ پایان نامه های دانشجویی، خرج خود و پسر خردسالش را تامین می کند. او مرد دیگری را دوست دارد و می خواهد با او ازدواج کند اما با توافقی که با شوهر سابقش داشته است در صورت ازدواج، سرپرستی فرزندش از او گرفته می شود پس تصمیم می گیرد…

  فیلم ناهید با عنوان Nahid در طی روزهای سه شنبه و پنجشنبه، ششم و هشتم اکتبر در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور به نمایش درخواهد آمد. قابل ذکر است، هم زمان با فستیوال ونکوور، این فیلم با حضور عواملش در جشنواره فیلم هامبورگ هم شرکت دارد که کاندیدای منتقدین فیلم در فستیوال مذکور است.

 «جزیره رنگین» اثر خسرو سینایی -رنگین-450x300 فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)

خسرو سینایی فیلمساز قدیمی ایران که بیشتر با فیلم «عروس آتش» شناخته می شود. او فیلمسازی کم کار ولی گزیده کار است. سینایی، فیلم را بر اساس فعالیت های هنری احمد نادعلیان (هنرمند سرشناس کانسپچوال آرت و Environment Art  ایران) در جزیره هرمز ساخته است. او در مورد فیلمش اظهار می دارد که برای دیدن این فیلم هیجانات مرسوم سینمای ایران را کنار بگذارید. جزیره رنگین چند داستان کوتاه است که در جزیره هرمز اتفاق می افتد که با یک زبان قابل فهم، نگاهی نو از زندگی را نشان می دهد.

  مهدی احمدی (تنها بازیگر حرفه ای فیلم) به همراه تعدادی از بازیگران و نابازیگران منطقه در فیلم جزیره رنگین نقش آفرینی می کنند. جزیره رنگین، ثبت و ماندگاری زیبایی های یکی از مناطق کمتر شناخته شده ایران است. این فیلم با عنوان Rainbow Island در روزها سه شنبه و چهارشنبه، 6 و 7 اکتبر در جشنواره فیلم ونکوور به نمایش درخواهد آمد.

Please follow and like us:
cute_twitter فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
icon_Visit_us_en_US فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
fa_IR_Follow فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
fa_IR_Tweet فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_telegram فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
telegram_message فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
telegram فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_linkedin فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
icon_en_US فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
en_US_share فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_whatsapp فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_instagram فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_soundcloud فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_fbmessenger فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_youtube فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
icon_Visit_us_en_US فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_email فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
cute_pinterest فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
pinterest فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)
fa_IR_save فیلم های ایرانی در جشنواره بین المللی فیلم ونکوور (2)

Related posts

«بیا به دانشکدۀ خودمان، جای تو آنجاست»

منیر طه

بودن یا نبودن؟!

امیر آذرنیوشه

فقرای محترم، لطفاً از شهرها بیرون بروید

شهرگان

اظهار نظر