صفحه را انتخاب کنید

قوانین مربوط به مالک و مستأجر در املاک مسکونی

قوانین مربوط به مالک و مستأجر در املاک مسکونی

(بخش چهارم)

ادامه حقوق و وظایف مالک و مستأجر نسبت به یکدیگر در طول مدت اجاره

(Rights & Responsibilities During the Tenancy)

(Rent Increase) افزایش اجاره بها

مالک می‌تواند مبلغ اجاره بها را تنها یک بار در سال افزایش دهد. مقدار افزایش اجاره بها باید حداکثر به اندازه‌ای باشد که از طرف سازمان مربوط به امور مالک و مستأجر اجازه داده شده است. این مقدار افزایش در سال ۲۰۱۵ حداکثر می‌تواند ۲.۵ درصد باشد. اگر مالک بیش از این مقدار اجاره بها را افزایش دهد، مستأجر می‌تواند از پرداخت اضافه اجاره بها خودداری کرده و به سازمان مربوط به امور مالک و مستأجر شکایت نماید.

(Repairs & Maintenance) تعمیرات و نگهداری ملک استیجاری

مالک و مستأجر در زمینه تعمیر و نگهداری ملک استیجاری مسئول هستند.

مالک می‌بایست ملک استیجاری را در حد استانداردهای بهداشت و ایمنی ایالت بریتیش کلمبیا نگاه داشته، و در صورت نیاز تعمیرات ملک را انجام دهد.

همچنین مستأجر می‌بایست خساراتی که توسط خود او، خانواده‌اش، دوستان، و حیوانات خانگی او به ملک وارد شده را تعمیر نموده، و بهداشت کلی ملک را رعایت نماید.

 (Emergency Repairs) تعمیرات اضطراری

تعمیرات اضطراری تعمیراتی می‌باشند که برای حفظ ایمنی و بهداشت ملک باید به صورت اضطراری و فوری انجام گردند. برای مثال آسیب به سیستم برق و گاز ملک استیجاری، ترکیدگی لوله‌ها، و یا خرابی قفل درب ورودی جزو تعمیرات اضطراری محسوب می‌گردند.

مالک وظیفه دارد که یک شماره تماس اضطراری در اختیار مستأجر قرار دهند تا در صورت به وجود آمدن شرایط اضطراری در ملک، مستأجر بتواند به مالک گزارش داده و درخواست تعمیرات فوری و اضطراری نماید.

در صورت به وجود آمدن شرایط اضطراری، مستأجر می‌بایست سریعاً به مالک یا نماینده او تلفن کرده و گزارش وضعیت اضطراری را بدهد. اگر مستأجر ۲ بار به مالک یا نماینده او تلفن کند و هیچ پاسخی دریافت ننماید، و زمان کافی سپری شده باشد، مستأجر می‌تواند که خود تعمیرات اضطراری را انجام دهد. مالک موظف است که هزینه تعمیرات اضطراری را به مستأجر باز پرداخت نماید. اگر مالک از باز پرداخت این هزینه‌ها خودداری نماید، مستأجر می‌تواند به سازمان امور مربوط به مالک و مستأجر شکایت کرده، و یا از اجاره بها کسر نماید.

(Landlord’s Access) ورود مالک به ملک استیجاری

مالک می‌تواند در شرایط زیر وارد ملک استیجاری گردد:

مالک می‌تواند بدون دادن نوتیس به مستأجر، وارد اماکن عمومی ملک استیجاری نظیر راهروها و پارکینگ شود.

مالک می‌تواند یک بار در ماه برای بررسی شرایط ملک استیجاری وارد آن شود ولی حتماً می‌بایست به مستأجر نوتیس دهد.

مالک می‌تواند برای نشان دادن ملک استیجاری به خریداران و یا مستاجرین جدید وارد ملک شود ولی حتماً می‌بایست به مستأجر نوتیس دهد.

مالک می‌بایست نوتیس ورود به ملک را حداقل ۲۴ ساعت قبل از ورود به ملک به مستأجر ارائه نماید و تاریخ، ساعت، و دلیل ورود به ملک را توضیح دهد.

(Quiet Enjoyment) آرامش و لذت بردن مستأجر از ملک استیجاری

در طول مدت اجاره، مستأجر حق استفاده بهینه از ملک استیجاری را دارد. مالک نباید به دلایل بیهوده موجب سلب آرامش مستأجر و یا لذت بردن و استفاده او از ملک استیجاری گردد. مالک می‌بایست به حریم خصوصی مستأجر در طول مدت اجاره احترام گذشته و امکاناتی که در قرارداد استیجاری ذکر گردیده‌اند را برای مستأجر فراهم نماید. اگر مالک موجب سلب آرامش مستأجر و یا عدم لذت بردن و استفاده او از ملک استیجاری گردد، مستأجر می‌تواند به سازمان مربوط به امور مالک و مستأجر شکایت نماید.

——————-

یادآوری: حسین فرامرزی، وکیل دادگاه‌های ایالت بریتیش کلمبیا، به هیچ گروه سیاسی، دولتی، و یا مذهبی وابسته نیست، و مقالات حقوقی مندرجه، تنها برای افزایش سطح آگاهی جامعه فارسی زبان کانادایی تهیه شده است. به علت امکان تغییر در قوانین کانادا به مرور زمان، و همچنین عدم امکان بیان کلیه قوانین در این مقالات، به تمامی خوانندگان توصیه می‌گردد که قبل از انجام هرگونه موضوع حقوقی، با وکیل خود مشورت نمایند.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد