صفحه را انتخاب کنید

قوانین مربوط به مالک و مستأجر در املاک مسکونی

قوانین مربوط به مالک و مستأجر در املاک مسکونی

(بخش پنجم)

کارهایی که مالک و مستأجر می‌بایست در هنگام اتمام اجاره انجام دهند (Moving Out)

قراردادهای استیجاری می‌توانند به طرق گوناگونی به اتمام برسند. برای مثال، هنگامی که طول مدت قرارداد به اتمام برسد و یا مالک و مستأجر به صورت توافقی قرارداد اجاره را به اتمام برسانند، مستأجر می‌بایست ملک استیجاری را تخلیه نماید. در هنگام اتمام قرارداد استیجاری و تخلیه ملک، مالک و مستأجر می‌بایست مسائل زیر را مدّ نظر قرار دهند.

(Condition Inspection Report) تهیه گزارش شرایط ملک استیجاری

در پایان اجاره، مالک و مستأجر می‌بایست ملک استیجاری را بازرسی کرده، و گزارش شرایط ملک را تهیه نمایند. این بازرسی باید هنگامی که ملک خالی می‌باشد تهیه گردد. سپس مالک و مستأجر این گزارش را با گزارشی که در ابتدای اجاره تهیه کرده بودند مقایسه نموده، و تشخیص می‌دهند که آیا آسیب و یا خسارتی در طول مدت اجاره به ملک وارد آماده است.

(Returning Damage & Pet Deposits) باز پرداخت سپرده‌ها به مستأجر

در هنگام اتمام قرارداد استیجاری و پس از تهیه گزارش بالا، مالک و مستأجر می‌توانند تشخیص دهند که آیا خسارتی به ملک وارد شده است یا خیر، و آیا لازم است که از مبلغ سپرده برای تعمیر خسارت استفاده گردد؟ اگر مالک و مستأجر در این زمینه به توافق برسند، مالک می‌بایست مبلغ خسارت را از سپرده کسر نموده و الباقی آنرا به مستأجر بازگرداند. اما اگر مالک و مستأجر در این زمینه به توافق نرسند، آن‌ها می‌بایست به سازمان مربوط به امور مالک و مستأجر مراجعه نموده تا در این زمینه تصمیم گیری گردد.

نحوه شکایت از مالک و یا مستأجر (Complaint)

توصیه ما به تمام مالکین و مستاجرین گرامی این می‌باشد که در صورت به وجود آمدن اختلاف بین آن‌ها، ابتدا سعی نمایند تا این اختلاف‌ها را از طریق گفتگو حل و فصل نمایند. ولیکن در برخی از موارد، رفع اختلاف از طریق گفتگو امکان پذیر نمی‌باشد. در این شرایط، مالکین و مستاجرین می‌توانند از سازمان مربوط به امور مالک و مستأجر درخواست رسیدگی و صدور حکم نمایند.

ساده‌ترین راه برای شروع پرونده، شما ابتدا می‌بایست یک حساب یا اکانت اینترنتی با سازمان امور مربوط به مالک و مستأجر باز کنید، که در وب سایت زیر موجود می‌باشد:

https://www.bceid.ca/register/basic/account_details.aspx?type=regular

پس از باز کردن این حساب یا اکانت اینترنتی، شما می‌توانید پرونده شکایت خود را از طریق وب سایت زیر شروع نمائید:

http://www2.gov.bc.ca/gov/topic.page?id=49B9F45B33D040A3BCD1498D604B48AB

اکثر شکایات از طریق تلفنی رسیدگی می‌شوند و نیازی به حضور مالک یا مستأجر در این سازمان نمی‌باشد. در پایان، این سازمان حکمی را ابلاغ می‌کند که هم برای مالک و هم برای مستأجر لازم الاجرا می‌باشد. در صورت نیاز شما می‌توانید درخواست تجدید نظر نمائید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یادآوری: حسین فرامرزی، وکیل دادگاه‌های ایالت بریتیش کلمبیا، به هیچ گروه سیاسی، دولتی، و یا مذهبی وابسته نیست، و مقالات حقوقی مندرجه، تنها برای افزایش سطح آگاهی جامعه فارسی زبان کانادایی تهیه شده است. به علت امکان تغییر در قوانین کانادا به مرور زمان، و همچنین عدم امکان بیان کلیه قوانین در این مقالات، به تمامی خوانندگان توصیه می‌گردد که قبل از انجام هرگونه موضوع حقوقی، با وکیل خود مشورت نمایند

نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

بارگذاری...

آرشیو شهرگان