تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

لبنان؛ جبهه پنهان جنگ داخلی سوریه

لبنان؛ جبهه پنهان جنگ داخلی سوریه

کشورهای عربی خلیج فارس به شهروندان خود توصیه کرده‌اند که بی‌درنگ خاک لبنان را ترک کنند. شواهدی نشان می‌دهد که درگیری‌های خونین سوریه به صورت شدید و پنهان به کشور همسایه سرایت کرده است.

شامگاه چهارشنبه (۱۵ اوت) عربستان سعودی، امارات متحده، قطر و کویت از شهروندان خود خواستند که هرچه زودتر لبنان را ترک کنند. یکی از قبایل قدرتمند شیعی لبنان، عده‌ای از افراد سنی مذهب را به گروگان گرفته است تا آنها را با شیعیان دستگیرشده در سوریه مبادله کند.

عربستان سعودی، قطر و ترکیه کشورهای سنی هستند که از شورشیان مخالف حکومت بشار اسد حمایت می‌کنند. آنها حق دارند نسبت به امنیت شهروندان خود در لبنان نگران باشند. برای بسیاری از شهروندان کشورهای خلیج فارس، لبنان یکی از تفریح‌گاه‌های محبوب است که در تابستان به آن سفر می‌کنند.

وزارت خارجه عربستان سعودی به شهروندان این کشور توصیه کرده است که از سفر به لبنان خودداری کنند. سخنگوی وزارت خارجه امارات گفته است: «اوضاع لبنان بسیار دشوار و حساس است و ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد شهروندان امارات در خطر هستند.»

گروگان‌گیری در دو طرف

چندی پیش شورشیان مسلح سوریه یکی از اعضای قبیله مقداد را در دمشق دستگیر کردند. آنها گفتند که فرد دستگیرشده از طرف حزب‌الله لبنان در کنار نیروهای بشار اسد جنگ کرده است. قبیله مقداد این اتهام را رد کرد.

شورشیان سوریه روز سه‌شنبه (۱۴ اوت) ویدیویی نشان دادند که در آن حسان سلیم المقداد، در محاصره ۳ مرد مسلح “اعتراف” می‌کند که او یکی از ۱۵۰۰ نفر پیکارجویان عضو حزب‌الله است که در اوایل ماه اوت از لبنان به سوریه اعزام شده‌اند. خانواده شخص ربوده شده اظهارات او را دروغ دانسته‌اند. حزب‌الله لبنان نیز در بیانیه‌ای وابستگی حسان به این گروه را تکذیب کرد.

دستگیری ۱۱ زایر شیعه

جنگنده‌های ارتش سوریه روز چهارشنبه (۱۵ اوت) شهر اعزاز را در شمال حلب و در نزدیکی مرز ترکیه بمباران کردند. گفته می‌شود که در این حمله بیش از ۳۰ نفر کشته و عده بیشتری زخمی شدند. بنا به گزارش‌ها در میان مجروحان ۷ نفر از شهروندان لبنان هستند که در دست نیروهای شورشی سوریه اسیر بودند. گفته می‌شود که ۴ گروگان دیگر، که آنها نیز از شیعیان لبنان بودند، در جریان حمله ناپدید شده و احتمالا به قتل رسیده‌اند.

به گفته رسانه‌های لبنان این یازده نفر پس از زیارت عتبات مقدس در ایران، قصد داشتند از راه زمینی به لبنان برگردند که پس از عبور از مرز ترکیه، در خاک سوریه توسط شورشیان مسلح دستگیر شدند.

به گفته شبکه “الجزیره” احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در حاشیه کنفرانس همکاری‌های اسلامی در مکه به عدنان منصور، همتای لبنانی خود گفته است که تمام ۱۱ لبنانی دستگیرشده در سوریه سالم و در امان هستند.

افشای این ماجرا پای شیعیان لبنان را هرچه بیشتر به بحران سوریه باز کرده است و بسیاری انتظار دارند که هر آن کارزار مذهبی شعله‌ور شود. از طرف دیگر بسیاری از ناظران محلی عقیده دارند که قبیله مقداد با منازعات سیاسی ارتباطی ندارد و بیشتر به فعالیت‌های خلاف و قاچاق مشغول است.

سران قبیله مقداد گفته‌اند که آنها بیش از ۲۰ نفر از شورشیان مسلح وابسته به “ارتش آزاد سوریه” را دستگیر کرده‌اند. برادر حسان، به خبرگزاری رویترز گفته است: «به ربایندگان حسان ۴۸ ساعت مهلت می‌دهیم که او را آزاد کنند. پس از این مهلت دیگر مسئول جان اسیران نخواهیم بود.»

یک کانال تلویزیونی مدافع رژیم سوریه ویدیویی پخش کرده است که در آن دو نفر از پیکارجویان “ارتش آزاد سوریه” ظاهر می‌شوند که توسط شیعیان لبنان ربوده شده‌اند.

قبیله مقداد علاوه بر تعدادی از شورشیان سوری، یک تبعه عربستان و یک بازرگان ترک را نیز به گروگان گرفته است. بازرگان تبعه ترکیه اندکی پس از ورود به لبنان در راه فرودگاه بیروت ربوده شد. تلاش برای رهایی او تا کنون به جایی نرسیده است.

سران قبیله مقداد همچنین اعلام کرده‌اند که امکان آن را دارند که عده بیشتری از شهروندان این کشورها را به گروگان بگیرند تا آنها را در عوض “برادران شیعی” مبادله کنند.

کابوس “جنگ داخلی”

نجیب میقاتی، نخست وزیر و میشل سلیمان، رئیس جمهور لبنان، موج آدم‌ربایی‌ها را محکوم کرده‌اند. رئیس جمهور لبنان در نطقی تلویزیونی گفت: «ایجاد آشوب و ناامنی در کشور به آزادی گروگان‌ها منجر نمی‌شود. برعکس، هرج و مرج می‌تواند به گروگان‌ها لطمه بزند و حاکمیت کشور را به خطر اندازد.»

در لبنان، مانند سایر همسایگان سوریه یعنی ترکیه و عراق و اردن، هزاران نفر از فراریان سوری پناه گرفته‌اند. اما تنها در لبنان است که به خاطر وضع خاص این کشور، خطر درگیری داخلی کاملا محسوس است. این کشور می‌تواند بیش از پیش با منازعات سوریه درگیر شود و حتی به شرایط جنگ داخلی برگردد.

هفته گذشته میشل سماحه، وزیر اطلاعات پیشین لبنان دستگیر شد. او متهم شده است که به همراه دو افسر ارتش سوریه برای ایجاد درگیری در لبنان و به راه انداختن درگیری مذهبی توطئه کرده است.

اخیرا شهر طرابلس (تریپولی) دومین شهر بزرگ لبنان، شاهد درگیری مسلحانه موافقان و مخالفان بشار اسد بود.

[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

In touch with the diaspora of Iranian culture.
Shahrgon is an online magazine for the diaspora of Iranian culture and the Persian-speaking language in Canada.
Shahrgon, the magazine of the diaspora of Iranian culture in Vancouver, Canada, started working in 1992 with the publication "Namai Iran" and then in the evolution of "Ayandeh" and "Shahrvand-E Vancouver," it transformed into Shahrgon.

Shahrgon; The magazine of the diaspora of Iranian culture;

شهرگان مجله‌ی دیاسپورای فرهنگ ایرانی در ونکوور کانادا از سال ۱۹۹۲ با نشریه‌‌ی «نمای ایران» آغاز به‌کار کرده و سپس در فرگشتی از «آینده‌» و «شهروند ونکوور» به شهرگان فراروئید

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights