تبلیغات

صفحه را انتخاب کنید

مثبت بودن مذاکرات، دلیل لغو سفر ظریف به ایتالیا

مثبت بودن مذاکرات، دلیل لغو سفر ظریف به ایتالیا

امروز ایران و آمریکا نشست دوجانبه دارند

دیدار صبح ظریف و اشتون ملاقاتی مهم در جهت تنظیم مذاکرات بود و طرف‌ها به این نتیجه رسیدند که باید بحث‌ها ریزتر و دقیق‌تر انجام شود. به‌همین دلیل وزیر خارجه تصمیم گرفت در ژنو بماند و در روند مذاکرات حضور داشته باشد.

دیپلماسی ایرانی: نخستین دور از مذاکرات میان هیات ایرانی و ۱+۵ دقایقی پیش به پایان رسید. ژنو امروز شاهد برگزاری دومین دور از این مذاکرات در دولت یازدهم بود. در شرایطی که سخن گفتن از لغو سفر محمد جواد ظریف به ایتالیا طبق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده بر گمانه زنی های مثبت در خصوص دستاوردهای احتمالی این دور از مذاکرات افزوده است ؛ عباس عراقچی رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی در نخستین کنفرانس خبری خود با حضور خبرنگاران ایرانی شرکت کرد . آنچه در زیر می خوانید بخش نخست سخنان مذاکره کننده ایرانی است :

به گزارش خبرنگار اعزامی دیپلماسی ایرانی؛ در  جلسه امروز مروری بر مفاد جلسات گذشته داشتیم. در نخستین دیدار امروز  تصمیم گرفتیم در خصمص نحوه  ادامه کار و ورود به محتوا کار خود را ادامه دهیم. در ژنو پیشین  ایران طرح خود را ارائه کرد  که شامل سه بخش بود: هدف مشترک ؛ گام اول و گام اخر . در این جلسه تمام اعضا اعلام کردند که چارچوب قید شده در نشست پیشین را قبول دارند.

در فاصله این دو نششست یک جلسه کارشناسی داشتیم که بسیار مفید بوده است. اعضا حاضر در جلسه امروز همگی متنفق القول این جلسه را روشنگرانه خواندند.علاوه بر این دو طرف  توافق کردند که باید در ۴۸ ساعت آینده دو طرف وارد محتوا شده  و در خصوص  جزئیات پیشرفت های مشخص داشته باشیم.  باید در خصوص گام اول و اقداماتی که باید انجام دهیم تصمیم گیری کنیم.  گام اول بسیار مهم است چرا که ما را وارد فضای جدید همکاری می کند و گام اخر هم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است  و در خصوص هدف نهایی هم باید از همین امروز تصمیم گیری شود.

در راستای عملیاتی تر شدن مذاکرات تصمیم گرفتیم جلسات را به جلسات کوچک تر تبدیل  کنیم . از ۲ بعد از ظهر امروز  مذاکرات را دو جانبه ادامه می دهیم .یک جلسه با ۳ کشور اروپایی و ۳ جلسه با ۳ عضو دیگر .  از ۲ تا ۶  در جلسات دو جانبه با کشورهای دیگر شرکت می کنیم. امیدوار هستیم در جلسه ساعت ۶ بین ظریف و اشتون به متن واحد برای توافق برسیم .

هدف از این مذاکرات  امضای توافقتامه بین دو طرف است .و این خواسته طرف مقابل هم هست.در عین حال برای قضاوت در خصوص اینکه آیا به سند مکتوب می رسیم یا نه بسیار زود است. بنابراین من نه می توانیم بگویم خوش بین هستیم و نه بدبین هستیم. فضای حاکم بر مذاکرات و اذعان دو طرف  به وجود فرصت تاریخی را مثبت می دانیم .

اصل ماجرا این است که ایران کاملا جدی است و همانطور که در ژنو با طرح مشخص آمدیم برای این جلسه هم پیشنهادهای مشخص داریم . طرف مقابل هم پیشنهادهایی دارد و تلاش می کنیم ایده‌های دو طرف را به هم نزدیک کنیم.

عراقچی در ادامه کنفرانس خبری خود گفت: امیدوارم در جلسه ساعت ۶ به متنی برای توافق برسیم و ما می خواهیم توافقنامه ای بین دو طرف امضا شود. به هر ترتیب در ۴۸ ساعت آینده مشخص می شود در نشست جاری به نتیجه می رسیم یا اینکه باید برای مذاکرات بیشتر جلسات دیگری را تشکیل دهیم. عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: از این جهت که فضای موجود یک فضای عملیاتی است آن را مثبت می دانیم اما اینکه در طول مذکرات به توانیم به متنی واحد برسیم هنوز زود است.

معاون وزارت خارجه ادامه داد: ایران جدی است و در ژنو طرح مشخص خود را ارایه داد و در مورد جزئیات آن بحث کرد.  او گفت هدف از مذاکرات نزدیک کردن مواضع و پیشنهادها به یکیدیگر است. به بیان دیگر هدف گام اول این است که مواضع دو طرف به یکدیگر نزدیک تر شود.

عراقچی خاطرنشان کرد، تصمیم گیری در مورد اقداماتی که هر دو طرف باید هماهنگ با یکدیگر انجام دهند دشوار است اما در نهایت هر دو طرف باید به اقداماتی برسند که اعتمادساز است. در صورتی که برای رفع تحریم ها تصمیم گیری شود، ما نیز اقدامات خود را متناسب با آن تنظیم خواهیم کرد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای که در فرصت کوتاه پدید آمده بین دو نوبت مذاکره سخن می گفت خاطرنشان کرد، تقسیم گروه بزرگ طرف های مذاکره کننده هسته ای با ایران به چند گروه کوچک می تواند روند مذاکرات را عملی تر کند. به این ترتیب بهتر می توان به نتیجه دست یافت.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا وزیر خارجه با توجه به فضای مثبت مذاکرات نوبت صبح سفر خود به ایتالیا را لغو کرده، گفت: آقای ظریف بنا بود سفر کوتاهی به ایتالیا داشته باشند  اما در ملاقاتی که امروز صبح با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشتند ، تصمیم گرفتند که سفر به ایتالیا را لغو کنند. وی ادامه داد، دیدار صبح ظریف و اشتون ملاقاتی مهم در جهت تنظیم مذاکرات بود و طرف ها به این نتیجه رسیدند که باید بحث ها ریزتر و دقیق تر انجام شود. به همین دلیل وزیر خارجه تصمیم گرفت در ژنو بماند و در روند مذاکرات حضور داشته باشد و نه تنها وی از همتای ایتالیایی خود برای لغو این سفر عذرخواهی کرد، بلکه اشتون نیز قرار است در تماس تلفنی با رم، در مورد لغو این سفر از مقامات ایتالیا عذرخواهی کند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، یادآور شد که اختلاف بین دو طرف زیاد است و نزدیک کردن آنها آسان نیست اما دو طرف برای دستیابی به توافق جدی هستند.

عراقچی با اشاره به اینکه امروز یک نوبت دیدار دوجانبه بین ایران و آمریکا برگزار می شود، خاطرنشان کرد، امروز چهار جلسه جداگانه خواهیم داشت که یکی بین ایران و سه کشور اروپایی است و سه نشست دیگر به طور دوجانبه با آمریکا، روسیه و چین، انجام خواهد شد. در پایان این نشست ها نیز ظریف و اشتون به همراه معاونان شان به جمع بندی می رسند.

معاون وزارت خارجه در پایان گفت: در نهایت تا فردا شب مشخص می شود که آیا نیاز به دور دیگر از مذاکره هست یا خیر. او ارایه توضیحات بیشتر در این زمینه را نیز به پس از نشست امروز بعد از ظهر موکول کرد.

تبلیغات

آگهی‌های تجاری:

ویدیوی تبلیفاتی صرافی عطار:

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

Verified by MonsterInsights