صفحه را انتخاب کنید

محکومیت ۲۲ نفر در باکو به اتهام جاسوسی برای ایران

محکومیت ۲۲ نفر در باکو به اتهام جاسوسی برای ایران

015808770 40100

دادگاهی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان ۲۲ تن از شهروندان این کشور را به اتهام همکاری با سپاه پاسداران و جاسوسی برای دولت ایران به ده تا پانزده سال زندان محکوم کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های جمهوری آذربایجان، دادگاه جنایی رسیدگی به جرایم سنگین در باکو احکام ۲۲ تن از شهروندان این کشور را صادر کرد. این ۲۲ نفر به جاسوسی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران متهم بودند. اعضای این گروه هر یک به ۱۰ تا ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

این عده در ماه مارس سال جاری بازداشت شدند. براساس اطلاعیه “وزارت امنیت ملی” آذربایجان که در ۱۴ مارس ۲۰۱۲ منتشر شد، اتهام بازداشت‌شدگان اقدام علیه “استقلال و امنیت ملی” کشور بوده است.

015968286 40200

تظاهرات در مقابل سفارت ایران در باکو

به گفته “وزارت امنیت ملی” جمهوری آذربایجان، محکومان از سوی “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران” برای همکاری جلب شده و برای ارگان‌های امنیتی ایران جاسوسی می‌کرده‌اند.

براساس اطلاعیه وزارت امنیت ملی آذربایجان بازداشت‌شدگان از سال ۱۹۹۹ به خدمت نهادهای امنیتی ایران در آمده و در اردوگاه‌های نظامی ایران استفاده از سلاح و ابزار جاسوسی، با هدف جمع‌آوری اطلاعات از سفارتخانه‌های خارجی، سازمان‌‌ها و شرکت‌های مستقر در باکو، آموزش دیده‌اند.

علاوه براین وزارت امنیت ملی آذربایجان در بیانیه خود بازداشت‌شدگان را متهم کرد که “درصدد اجرای عملیات تروریستی علیه دیپلمات‌ها و سفارتخانه‌های آمریکا، اسرائیل و چند کشور دیگر” بوده‌اند.

در یک سال گذشته جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان مناسبات تنش‌آمیزی داشتند. این تنش‌ها اما پس از آزادی دو شهروند آذربایجانی که در ایران زندانی بودند و نیز آزادی خبرنگار شبکه “سحر” در باکو اندکی فروکش کرد.

015964523 40200

تظاهرات در مقابل کنسولگری باکو در تبریز

شبکه سحر، کانال تلویزیونی آذری‌زبان دولت ایران است که برای جمهوری آذربایجان برنامه پخش می‌کند. دولت باکو ایران را متهم می‌کند که از طریق این شبکه برای ایجاد اختلافات مذهبی در جمهوری آذربایجان و صدور بنیادگرایی اسلامی به این کشور تلاش می‌کند.

از سوی دیگر دولت ایران نیز با گسترش مناسبات جمهوری آذربایجان با اسرائیل و آمریکا مشکل دارد. سال گذشته جمهوری آذربایجان یک قرارداد خرید تسلیحاتی مهمی با اسرائیل امضا کرد که بالغ بر ۶/ ۱ میلیارد بود. ایران از امضای این قرارداد ناراضی است.

جمهوری آذربایجان نیز ایران را به حمایت فعال از ارمنستان متهم می‌کند که بخشی از خاک آذربایجان را در اشغال خود دارد. با این حال هر دو کشور اتهام‌های طرف دیگر را رد می‌کنند.

[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد