صفحه را انتخاب کنید

مصباح یزدی در دیدار با سعید جلیلی او را “فرد اصلح” خواند

مصباح یزدی در دیدار با سعید جلیلی او را “فرد اصلح” خواند

مصباح یزدی در دیدار با سعید جلیلی کاندیدای انتخابات، او را “فرد اصلح” خواند. او پیش‌تر از باقری لنکرانی به عنوان “اصلح‌تر” نام برده بود. مصباح یزدی در دوره‌های قبلی از حامیان اصلی احمدی‌نژاد به‌شمار می‌رفت.

محمدتقی مصباح یزدی، رئیس “موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی” سه‌شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲ در دیدار با سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری، او را “فرد اصلح” خواند.

آقای مصباح یزدی پیش از این در جمع اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری درباره کامران باقری لنکرانی گفته بود: «بینی و بین‌الله شهادت می‌دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح از آقای لنکرانی نمی‌شناسم. برخی از افرادی که کاندیدا شدند من به آن‌ها ارادت دارم و آن‌ها نور چشم من محسوب می‌شوند اما برای این کار مناسب نیستند».

کامران باقری لنکرانی اما یک روز پیش از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، به نفع سعید جلیلی از نامزدی انصراف داد.

محمدتقی مصباح یزدی در دیدار اخیر با سعید جلیلی گفت: «بعد از انصراف لنکرانی، دوستان ما به اتفاق آرا تشخیص دادند که فرد اصلح، جناب آقای دکتر جلیلی هستند».

حمایت مصباح‌ یزدی از احمدی‌نژاد در دوره‌های قبل

مصباح‌ یزدی در دور نخست نامزدی محمود احمدی‌نژاد برای مقام ریاست‌جمهوری در هشت سال پیش نیز آشکارا از وی حمایت کرده بود. مصباح یزدی پیروزی احمدی‌نژاد در مقابل رفسنجانی در سال ۱۳۸۴ را “ثمره عنایات امام زمان” و انتخاب وی را “مشحون به کرامات و معجزات” دانسته بود.

اما با رویارویی هرچه بیشتر احمدی‌نژاد با اصول‌گرایان منتقد دولت، مواضع مصباح‌یزدی نیز در قبال وی تغییر یافت. مصباح یزدی مدعی شد که “احمدی‌نژاد سحر شده است. زیرا هیچ آدم عاقلی چنین کارهایی نمی‌کند.”

در همین زمینه محمود رجبی قائم مقام محمدتقی مصباح یزدی چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۲، در توجیه سخنان قبلی محمدتقی مصباح یزدی گفته: «ایشان هرگز با اسم بردن از کسی حمایت نکرده‌اند. حتی در دوران آقای احمدی‌نژاد از وی نام نبردند اما در این دوره احساس کردند که این وظیفه الهی است و از این رو وارد عمل شدند».

از محمدتقی مصباح یزدی، به عنوان “رهبر معنوی” جبهه پایداری یاد می‌شود. سعید جلیلی در دیدار اخیر با مصباح یزدی از او با عنوان “ستاره درخشان انقلاب اسلامی” یاد کرده است.

[دویچه وله]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد