UA-28790306-1

صفحه را انتخاب کنید

معرفی کتاب- معرفی شاعر

معرفی کتاب- معرفی شاعر
Sareh Sookout ساره سکوت

ساره سکوت

رودی فرانسیسکو در حال حاضر یکی از شناخته شده ترین نام های شعر”کلام گفته شده” ، یکی از انواع شعر اجرایی ست. او شاعری متولد و ساکن شهر سن دیگو در کالیفرنیای آمریکاست.  لیسانس روان شناسی و فوق لیسانس علوم سازماندهی دارد. در وبسایتش خود را به عنوان هنرمندی حاصل ادغام نقد اجتماعی، خوداندیشی، صداقت و شوخ طبعی معرفی می کند و در شعرهایش معمولا از روایتهای فردی  استفاده می کند تا همزمانی که به به طبیعت به هم پیوستهء وجود انسان اشاره می کند، به موضوعاتی مثل سیاست، نژاد، طبقه، جنسیت و مذهب بپردازد. او سعی دارد کارهایی خلق کند که به ترویج گفتمان سالم، گفتمان و تغییرات اجتماعی بیانجامند.

علاوه بر این، رودی تلاش‌های آگاهانه‌ای برای پرورش شاعران جوان و آشنا کردن جوانان با سبک شعر اجرایی- گفتاری از طریق مربیگری، ارائه کارگاه ها و اجرای برنامه های آموزشی در مدارس و مراکز اجتماعی انجام می دهد. او همچنین به عنوان مدرس میهمان و شاعر اجرایی در تعداد بیشماری از دانشگاه ها و مراکز، تلویزیون و .. اجرا داشته. او در کنار اسامی هنرمندان صاحب نامی چون گلدیز نایت، جوردن اسپارکز، موسیک سئول چایلد و جیل اسکات نیز برنامه اجرا کرده و برگزار کننده بزرگترین جلسه شب شعر در سن دیگو بوده. شعرها و برشهایی از شعر او میلیونها بار در جهان همرسان شده اند. او در مسابقات شعر داخلی و خارجی شرکت کرده و جوایز معتددی را کسب کرده است که برخی را در لیست زیر می توانید ببینید:

برنده شعرخوانی بزرگ سن دیگو ۲۰۰۷

برنده شعرخوانی شاعر مردمی ۲۰۰۷

عضویت در تیم شعرخوانی هالیوود ۲۰۰۸

برنده  شعر زیرزمینی ملی ۲۰۰۹

مقام سوم شعرخوانی انفرادی ۲۰۰۹

برنده  مسابقه لاپولموئا ۲۰۱۰

برنده شعرخوانی انفرادی چیکو ۲۰۱۰

برنده شعرخوانی بزرگ سن دیگو ۲۰۱۰

برنده شعرخوانی بزرگ سن فرانسیسکو ۲۰۱۰

عضو تیم شعرخوانی سن دیگو (مسابقه منطقه ای/ ششمین در کشور آمریکا) ۲۰۱۰

برنده شعرخوانی جهانی انفرادی ۲۰۱۰

————-

از کتابهای او می توان به “بی جاذبه“، “بخیه خوردن“، “خراش” و “هلیوم” اشاره کرد.

کتاب تازهء او “هلیوم” در سال ۲۰۱۷ منتشر شده و به صورت آنلاین به فروش می رسد. این کتاب که  مجموعه شعری حاوی اشعاری ست که شخصی و سیاسی اند، به موضوعاتی مانند عشق، شعر عاشقانه، خودشناسی و خود اندیشی، نقد اجتماعی، طبقه اجتماعی، نژاد و جنسیت می پردازد.

یکی از شعرهای این مجموعه را بخوانید:

————-

قدرت

مشتم را قانع کردم گلی بوده
آرام شدم، شکفت
و تو را
حتی پیش از آنکه عذر خواهی کنی
بخشیدم

————-

————-

چند شعر دیگر از همین شاعر :

————-

زیبایی

————-

به طرز غریبی زیبایی

                           نوعی از جادو

که مردان نابخرد از آن می گریزند

و بعد

وقتی خیلی دیر شده،

دوان دوان به سمتش باز می گردند

————-

————-

موزه

وقتی انتخاب می کنی شاعر باشی،

وقتی انتخاب می کنی اینگونه بریزی،

اینگونه خون ریزی کنی ، اینگونه گریه کنی،

دردت نمایشگاهی می شود.

جایی برای عبور مردم

و گذشتنشان -هر وقت آماده اند-

کسی از موزه نمی پرسد حالش خوب است یا نه

————-

————-

اموجی سیاه

————-

امروز

برای اولین بار

از شکلکِ دستی با پوست تیره استفاده کردم

می گوید: حالا چرا اینقدر عصبانی؟

می گویم: فقط دست تکان  دادم

تقریبا خنده دار است

که فکر می کنیم

هر چیز سیاهی خصومت آمیز است

————-

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

خانه | >> واپسین نوشته‌ها

ساره سکوت متولد سال ۱۳۶۳ خورشیدی در ایران است. تحصیلات دانشگاهی وی در ایران در رشته کامپیوتر و مهندسی شیمی پتروشیمی به دلیل مهاجرتش از ایران ناتمام ماند. پس از مهاجرت، در شهر تورنتو کانادا تحصیلاتش را در دو رشته دستیاری دندانپزشکی و رشته علوم زیست- پزشکی به پایان رساند. نوشتن شعر را از دوران کودکی شروع کرد و در سال ۱۳۹۴ اولین مجموعه شعرش با نام “چهارده معصومه” از طریق نشر گردون در برلین منتشر شد که با توجه به دسترسی محدود مخاطبین به این کتاب بازتاب خوبی در ایران و افغانستان داشت.

از سال ۲۰۱۲ به همکاری یکی از دوستانش گروه دانشجویی کالچرال ایونتز را در دانشگاه یورک شهر تورنتو تشکیل داد که این گروه به مدت دو سال شب شعر ها و نشست های ادبی متعدد به زبان فارسی در این دانشگاه برگزار کرد. بعد از مدتی، این گروه تحت عنوان جدید “کانون شعر تورنتو” با گروهی از دیگر داوطلبان فعالیت خود را از سر گرفت. از جمله فعالیتهای کانون شعر تورنتو می توان به فلش ماب های کمپین کتابخوانی کانون شعر تورنتو در جشنواره تیرگان تورنتو و همچنین در شهر سن دیگو ،اهدای کتاب کودک به کودکان در جشنواره تیرگان، برگزاری شب شعرهای متعدد ، برنامه کتاب میهمان ، برنامه همکلاسی آنلاین و همچنین نمایشگاه سه روزه کتاب کانون شعر تورنتو اشاره کرد..

ساره هم‌اکنون مسئول صفحه ادبیات مجله شهرگان و کانون شعر تورنتو و مترجم داوطلب برای گروه فمنیسم روزمره است. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به ترجمه و زیرنویس ویدیو، تدریس خصوصی زبان عربی و انگلیسی در ایران، همکاری با موسسه حمایت از پناهندگان به عنوان مترجم داوطلب در تورنتو و دیگر فعالیت‌های فرهنگی داوطبانه نام برد. او در شهرها و جلسات متعددی در آمریکا و کانادا شعر اجرایی اجرا کرده است. اشعار اجرایی او با استقبال گسترده ای روبرو شده‌اند. گوشه‌های از برخی اجراهای او را می توانید آنلاین ببینید.

هم اکنون در کشور آمریکا سکونت دارد و دانشجوی آنلاین واحدهای مختلف ادبیات فارسی و فلسفه است که از طریق دانشگاه های معتبر جهان و به صورت انلاین ارائه می گردند. از ساره سکوت اشعار متعددی در کتابها، سایتها و مجلات مختلف در کشورهای ایران ، کانادا، آمریکا ، افغانستان و .. منتشر شده است. او در حال حاضر مشغول نوشتن چند کتاب شعر و داستان است. کتاب دوم او “پیامبر درخت‌ها” در ایران منتظر مجوز چاپ است و احتمالا قبل از سال جدید از طریق نشر هشت منتشر خواهد شد. کتاب سوم او ” مادرکبوترها” در دست بررسی و آماده چاپ است.

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها: