صفحه را انتخاب کنید

مقاومت مجلس در مقابل دستور رهبری

مقاومت مجلس در مقابل دستور رهبری
majles 2
۹۵ دقیقه بحت و مذاکره نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح جنجالی “نظارت بر نمایندگان” که از یک سال پیش به دستور آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دستور کار مجلس قرار گرفته است، باز هم بدون تصویب حتی ماده اول این طرح به آینده موکول شد.
سوم خرداد سال جاری در طی دیدار نمایندگان مجلس با رهبری، وی ضمن انتقاد از وقفه ایجاد شده در اجرای طرح نظارت بر نمایندگان، این طرح را از مصادیق «تقوای جمعی» دانسته و تاکید کرده بود: «طرح خودنظارتی را به گونه ای تنظیم کنید که رودربایستی و بده بستان موجب کم اثر شدن آن نشود».
آیت الله خامنه ای در آن دیدار با اشاره به انتقادات صورت گرفته از طرح مذکور گفته بود: «البته در گوشه و کنار کسانی گفتند که این طرح با آزادی نمایندگان مخالف است اما واقعیت این نیست و فلسفه این طرح نظارت بر کژرفتاری احتمالی برخی نمایندگان است تا این نهاد قانونی و اساسی که امام بر جایگاه رفیع آن تأکید داشتند به علت رفتار برخی نمایندگان، بدنام نشود».
هر چند تاکید چند باره آیت الله خامنه ای برای تصویب هر چه سریعتر این طرح نیز بار دیگر با مخالفت برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس روبه رو شد.
مخالفان با کلیات طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان معتقدند این طرح «شرایط حذف رقیب و اعمال سلایق سیاسی» را ممکن و موجب «تداخل کار قوا و سوء استفاده مخالفان نمایندگان» خواهد شد.
علی مطهری نماینده مردم تهران این طرح را به «آیین نامه اجرایی در یک مدرسه یا دبیرستان» تشبیه کرد که به هیچ عنوان «در شان نمایندگان مجلس نیست» و گفته بود: «این طرح باعث دخالت قوه مقننه در امور قوه قضاییه می شود چون منجر به محاکمه نمایندگان می شود و حریت نمایندگان را کاهش می دهد».
این نماینده اصولگرا با وجود تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر اجرای طرح نظارت بر نمایندگان، در اظهاراتی کم سابقه گفته بود: «سند رقیت و بردگی خودمان را با دست خودمان امضا نمی کنیم».
برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز این طرح را در راستای «تحت کنترل درآوردن مجلس» دانسته و اعلام کردند « در حال حاضر نیز مجلس امکان استفاده از همه ابزارهای قانونی خود را ندارد. کما اینکه با وجود اصرار رئیسجمهور بر عدم اجرای برخی قوانین مصوب مجلس، هنوز نتوانسته ایم از رئیس جمهور سوال کنیم».
از سوی دیگر تعدادی از نمایندگان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در طی ماههای اخیر تلاش کردند تا طرح مذکور را به تصویب مجلس برسانند اما نمایندگان هر بار به بهانه ای بررسی این طرح را به آینده موکول می کنند.
صبح امروز نیز خبرگزاری فارس گزارش داده است: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از ساعت ۹:۲۵صبح امروز بررسی طرح نظارت مجلس در دفتر نمایندگان مجلس را آغاز کرده بودند، در ساعت ۱۱پس از ۹۵دقیقه بحث و مذاکره بی ثمر، بدون تصویب حتی ماده اول این طرح، بررسی طرح نظارت را به جلسات آینده موکول کردند».
این گزارش می افزاید: «وکلای ملت در ۹۵دقیقه زمان بررسی طرح نظارت بر نمایندگان حدوداً ۵پیشنهاد را بررسی کرده و چند تذکر دادند؛ بیشتر وقت مجلس صرف بررسی پیشنهادات و ارائه نظرات مخالفان و موافقان پیشنهادات شد، امری که در نهایت مانع از تصویب ماده اول طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان گردید».
گفته می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز با پیشنهاد مهدی کوچک زاده نماینده تهران مبنی بر تغییر عنوان طرح “نظارت مجلس بر امور نمایندگان” به طرح “نظارت بر مجلس و رفتار نمایندگان” نیز مخالفت کردند.
مهدی کوچک زاده نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که «رهبر معظم انقلاب خواهان نظارت بر مجلس و رفتار نمایندگان بودند»، خواستار تغییر نام طرح مذکور بود که این درخواست با مخالفت نمایندگان مواجه شد.
اما علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اظهارات گفته است: «اینکه شما مرتب از مقام معظم رهبری نقل می کنید درست نیست، اگر ایشان نظری داشته باشند، خودشان اعلام می کنند».
به هر تقدیر مذاکرات نمایندگان برای تصویب جزئیات این طرح بی نتیجه ماند و به آینده موکول گردید.
طرحی که گفته می شود در پیش نویس اولیه آن، «رد صلاحیت نمایندگان در دوره نمایندگی» نیز گنجانده شده بود و حتی ممکن بود نمایندگان به دلیل نطق پیش از دستور از مجلس اخراج شوند.
[میهن]

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد