آشیان / رويدادها / ملاقات و اعلام همبستگی‌ نخست وزیران سابق کانادا با چیف ترسا

ملاقات و اعلام همبستگی‌ نخست وزیران سابق کانادا با چیف ترسا

 ثمره مقاومت، و پای زنی‌ (در مقابل پایمردی) چیف ترسا بالاخره به بار نشست و ابتدا استفان هارپر، که با یکدندگی به ملاقات با رهبران بومیان برای شنیدن مسائل و مشکلات زندگی‌ و معیشت آنان تن‌ نمی‌‌داد، تسلیم شده و درخواست چیف ترسا را برای این ملاقات پذیرفت. ملاقاتی که برای همین جمعه برنامه ریزی شده است. البته چیف نیز به اعتصاب غذای خود تا روز جمعه ادامه می‌‌دهد.

از سوی‌‌ دیگر بسیاری از رهبران سیاسی کانادا نیز در طول مدت اعتصاب غذا برای اعلام همبستگی‌ به ملاقات چیف ترسا رفتند. رهبران ان دی پی‌ در این مدت مرتباً، خواه به صورت فردی و خواه به شکل گروهی، با چیف ملاقات داشتند. پس از آن نوبت به جوّ کلارک نخست وزیر محافظه کار پیشین کانادا رسید. او در ملاقات خود ابراز نگرانی‌ کرد که کانادا و ملت‌های بومی آن “به سوی‌‌ مسیری خطرناک” پیش می‌‌روند.

پس از آن نوبت به نخست وزیر پیشین لیبرال پال مارتین رسید تا روز شنبه گذشته به ملاقات چیف ترسا در کلبه بومی او (teepee) برود. او در گفت‌وگو با سی‌ تی‌ وی اظهار داشت که چیف “منبع الهامی برای همه کانادیی هاست.” پال مارتین گفت: “ملاقات خیلی‌ خوبی‌ بود. او واقعا یک منبع الهام دهنده است. من به او گفتم… ما مسلما نگران سلامتی او هستیم و او باید مواظب خودش باشد.”

چیف اسپنس برای شکستن اعتصاب غذای خود منتظر است ببیند از ملاقات با نخست وزیر چه حاصل می‌‌شود. دانی متاتاوابین، سخنگوی چیف روز یکشنبه به سی‌ تی‌ وی گفت:

“در سالیان بسیار زیاد گذشته قول‌های زیادی شکسته شده و شرایط برای ملت‌های بومی بدتر شده است. لذا چیف منتظر است تا ببیند از ملاقات جمعه چه حاصل می‌‌شود.”

Source: Postmedianews

درباره شهرگان

پیشنهاد خوانش

چند شعر از مریم جعفری آذرمانی

  ۱. دوست دارم تو را، مثل یک سیب روی درختش خواب می‌بینمت، عینِ یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *