صفحه را انتخاب کنید

مهدی هاشمی از زندان اوین آزاد شد

مهدی هاشمی از زندان اوین آزاد شد

پایگاه اطلاع رسانی دادستانی تهران روز یکشنبه ۲۶ آذرماه اعلام کرده که  مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، «پس از تکمیل تحقیقات و با تودیع وثیقه مناسب از زندان اوین آزاد شد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا،  غلامحسین اسماعیلی رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران، نیز  ضمن تائید خبر آزادی مهدی هاشمی به قید وثیقه گفته است که « آزادی وی بر اساس تصمیمات مقامات قضایی و با ارائه وثیقه انجام شده است.» وی افزود: مهدی هاشمی شامگاه امروز (یکشنبه) از زندان اوین آزاد شد.

در همین زمینه، محمود علیزاده،‌ وکیل مهدی هاشمی،  در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا،  ضمن تایید خبر آزادی موکلش گفت:کسی برای آوردن مهدی هاشمی به اوین نرفته و قرار است خودش به منزل بازگردد.
محمود علیزاده،‌  همچنین گفته است که  آخرین دفاعیات از مهدی هاشمی اخذ شده و تفهیم اتهام هم شده است.
محمود علیزاده در ادامه گفته است:« به دلیل این که هنوز پرونده مهدی هاشمی را مطالعه نکرده ام، از عناوین اتهامی نیز اطلاعی ندارم.»
در همین حال،  محمود علیزاده طباطبایی به خبرگزاری تسنیم، گفته است: امروز به ما اطلاع داده بودند که قرار است مهدی آزاد شود اما زمان دقیق آن را نمی‌دانستیم.
محمود علیزاده در پاسخ به این پرسش که « مگر قرار نبود مهدی هاشمی تا پایان دی ماه در بازداشت بماند،» گفت: گویا تحقیقات پرونده به پایان رسیده است که او را آزاد کرده اند.
محمود علیزداده همچنین گفته است:« مهدی هاشمی با سپردن وثیقه منزلش آزاد شده است؛ اطلاعی از میزان وثیقه ندارم زیرا ما فقط سند خانه را ارائه کردیم و کارشناسان آن را تأیید کردند . »
از سوی دیگر  فاطمه هاشمی ، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، نیز ضمن تایید خبر آزادی برادر خود به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است: برادرم با قرار زمین خانه پدری به عنوان وثیقه امشب از زندان آزاد شد.
مهدی هاشمی، فرزند چهارم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت  دوم مهرماه سال جاری  پس از بازگشت به ایران  در فرودگاه تفهیم اتهام شد و  از او تعهد گرفته شد تا روز بعد خود را به دادستانی معرفی کند. وی با مراجعه به دادستانی بازداشت شد. مهدی هاشمی از آن زمان  تا کنون در بازداشت موقت به سر می‌برد.
او در انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی، رقیب محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران حمایت کرد. نتیجه این انتخابات که با اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد نهایی شد، اعتراضات گسترده‌ای را در ایران در پی داشت. پیشتر اتهاماتی در خصوص نقش مهدی هاشمی در این اعتراضات از سوی رسانه های نزدیک به دولت مطرح شده بود.
خبرگزاری فارس  ۱۷ آبان به نقل از «یک منبع آگاه» گفته بود که «چهار اتهام اصلی» مهدی هاشمی به وی تفهیم شده است.
بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، این اتهامات شامل «جاسوسی و انتقال اطلاعات حساس به بیگانگان»، «اخلال در امنیت کشور» در روزهای پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، «اخلال در نظام اقتصادی کشور» و «فساد در قراردادهای بزرگ نفتی در دوران مسئولیت در وزارت نفت در زمان ریاست ‌جمهوری آقای رفسنجانی» می‌شود.
این در حالی بود وکیل مهدی هاشمی اتهام جاسوسی علیه وی را رد کرد.
پیشتر وب سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، از ملاقات مهدی هاشمی و پدرش در زندان اوین خبر داده بود.
بر اساس گزارش کلمه، مهدی هاشمی در ملاقات با پدر خود گفته‌ بود: «برگه‌ای را با یک پرسش کلی پیش روی او می‌گذارند تا خودش هر عمل خلاف قانونی را که انجام داده بنویسد» اما او از پاسخ به این پرسش‌ها خودداری ورزیده و خواستار «پرسش‌های مشخص و مستند، طبق قانون شده است.»
همچنین از دیگر موارد درخواستی بازجو‌ها که به گفته کلمه آقای مهدی هاشمی رد کرده «برائت از جنبش سبز و رهبران آن در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی» است. مهدی هاشمی در دوران بازداشت خود به دلیل بیماری به بیمارستان منتقل شده بود.

آرشیو نوشته‌ها و شناسایی نویسنده:

>> به سوی واپسین نوشته‌ها

تازه‌ترین نسخه دیجیتال شهرگان

ویدیویی

شهرگان در شبکه‌های اجتماعی

آرشیو شهرگان

دسته‌بندی مطالب

پیوندها:

مطالب شهرگان را مشترک شوید

برای دریافت تازه‌ترین مطاالب و به‌روزرسانی‌های مطالب شهرگان، به لیست پستی ما بپیوندید.

اشتراک شما با موفقیت انجام شد